Yakın Temaslı Çalışana Karantina Verilmemesi

Aynı işyerinde çalışan bir personel covid pozitif çıkıyor. Eşim bu kişiyle geçtiğimiz hafta (8 gün önce) aynı shiftte çalışmış ve covid pozitif personelin daha o günlerde semptom gösterdiği biliniyor. Müdür son 7 gün içinde aynı shiftte çalışan diğer 2 personel için test yapılsın kararı veriyor, eşim içinse test olmasına gerek yok diyor.

Sağlık bakanlığı ise semptom başlangıcından önceki 7 gün içinde dahi aynı ofiste çalışan personelleri yakın temaslı sayıyor ve yakın temaslılar için 14 gün ev karantinası diyor.

Şimdi bu müdür kimin test olacağına kendisi karar verebiliyor mu?
Bu meselede ne yapmak, nasıl hareket etmek gerekir?

pandemi acillerinden birine gidip anlatın durumunuzu. orada değerlendirilir, gerekli görürlerse tomografisini falan çekip test de yaparlar zaten. sonucuna göre hareket edersiniz.

  • hadsafhada  (04.11.20 01:06:24)
Devlet covidli ile ayni evdeki insana test yapmiyor sen mudur yaptirmiyor diyorsun, zaten devlet test yapmiyor supheniz varsa ozelde yapytiriyorsunuz

  • eja  (04.11.20 06:40:10)
Temaslilara belirtisi yoksa test yapılmıyor ama rapor verilebiliyor. Eğer sonrasın işveren başınıza ekşimeyecekse hastaneye gidip durumunuzu anlatabilirsiniz.

  • elorelia  (04.11.20 09:29:16)
Pozitif çıkan kişi neden ismini vermemiş ki?

  • infernalcadre  (04.11.20 09:32:20)
eşimin abisinin eşi coviddi. eşine ve çocuklarına test yapılmadı. gerisini siz düşünün.

  • matilda  (04.11.20 12:41:06 ~ 12:41:21)
Eşimin babası covidmiş. Adam hastanelik yani o kadar. Ama biz görüşmüştük. Bize de devlet hastanesi aynı şöyle söyledi ' semptom yoksa teste gerek yok' müdürün tavrı da buna göre çok yerinde. Bu tavır doğru mu? Kesinlikle doğru değil.

  • makarnacanavari  (04.11.20 15:11:04)
Test yeterince güvenli değil zaten. Semptom varsa ilk yapılan şey tomografi çekilmesi.

Bir yakınımın testi negatif olmasına rağmen tomografide akciğerler covid hastasıyla birebir aynıydı ve zatürre başlangıcı vardı. Negatif teste rağmen hemen karantinaya alıp tedaviye başlandı.

Semptomplar varsa hemen hastaneye başvursun, onun dışında test konusunu çok kafaya takmayın.
  • fever  (04.11.20 15:21:32)