kanamasi olan hastaya su verilir mi?

diyelim ki kazaya denk geldiniz. adam sIkismis icerde, kanamasi var ve su istiyor. verilen su kanamayi arttirir mi?

iç kanama varsa verilmez dış kanamada sorun olmaz diye biliyorum. uzman değilim.

  • ankara06  (03.11.20 23:26:54)
Doktor değilim sadece mantık yürütüyorum;

Zaten idrar ve ter olarak her gün su kaybettiğimiz için günde 1.5-2 litre su içmemiz gerekiyor ki yerine koyalım.

Şiddetli ishal olanların bol su içmesi istenir ki kaybedilen suyu yerine koyalım.

Birçok hastalığı tedavi etmek için bol su iç derler çünkü hem eksilen suyu tamamlamak gerekir hem de o suyla yeniden dehidrasyon yapılır ki hastalığın zehri olabildiğince atılsın da vücut temizlensin.

Yani kanaması olan hasta da su kaybetmiştir, ayrıca kanama öncesinde susuz kalıp kalmadığı da çok önemli. Ben olsam veririm.
  • 1bir1bir1  (03.11.20 23:29:26)
Ek: az önceki cevabımda iç kanama aklıma gelmedi dış kanamadan bahsediyordum.

  • 1bir1bir1  (03.11.20 23:30:05)
arttırmaz lakin verilmemesi gerekir. zira ameliyata girecektir ve midesinin dolu olması entübe ederken veya anesteziden uyanırken kusmasına+aspire etmesine yol açabilir.

  • nolmus yani  (03.11.20 23:45:52)
iç kanama durumunu kesin olarak bilmiyorsan-ki o durumda birinin durumunu bilemezsin- su verilmez. benzer durumda 17 ağustos depreminde su verildiği için hayatını kaybeden birisi olmuştu. çok susadıysa dudaklarını ıslatabilirsiniz.

  • unabomber  (04.11.20 01:01:13)
ilk yardımda hastaya yiyecek-içecek verilmez kesinlikle. iç-dış kanama var ya da yok farketmez.

  • hadsafhada  (04.11.20 01:11:25)
kesinlikle su veya başka bir madde verilmez. iç kanama gibi durumlar ve özellikle böbreklerin zarar gördüğü vakalarda çok ciddi başka komplikasyonlara sebep olabilir.

  • ada meltemi  (04.11.20 02:12:34)
göçük altinda kalmış kimseye sıvı çok kontrollu verilir. akdi durumda durmuş olan dolaşim harekete geçince ölümcül olabiliyor.

  • tunaktunaktun  (04.11.20 03:24:21)