Psikolog yaramadı psikiyatra mı gideyim?

Selam

Haziran başından eylül sonuna kadar toplam 6-7 seans psikolog desteği aldım ama yetmiyor. Covid salgınından bu yana önce çok uyudum müthiş uyudum. Sonra o kadar değil normal sürelerde uyudum, şimdilerde ise 2-3 saatte bir uyanıyorum. Hareket sıfıra yakın ve uyuma saatlerim asla standartlara uymuyor uyamıyor. İradeli biri değilim mücadele edemiyorum ve hayattaki nerdryse hiçbir şeyde bırak hazzı, anlam bile bulamıyorum. Sevgiye ne kadar çok ihtiyacım olduğu halde sevilme sevişme ihtimali bile beni heyecanlandırmıyor.

Psikiyatra mı gideyim yine prozac mı kullanayım ne yapayım? Doktorluk muyum?

Psikolog için bu kadar süre kafi mi bilmiyorum ama kendini rahat hissediyor muydun psikoloğla?
Bunun yanında o çözüm olmadıysa elbette bir psikaytr ile görüşmek faydalı olabilir.

Profesyoneli değilim bu konunun ama hem psikiyatr hem de bir dahiliyeci ya da endokrologa görünmekte fayda var bence.
Acil şifalar dilerim
  • kisa  (03.11.20 07:31:08)
psikolog bir arkadaşım, sürecin sağlıklı ilerlemesi için psikiyatr ve psikolog'a aynı anda gidilmesi gerektiğini, yurtdışında böyle olduğunu söylemişti bana.

  • killerbee  (03.11.20 08:11:16)
@kisa

Süre yetersiz ama gittikçe "başarı" ölçütü haline geliyordum onun. Bir arabaya istediğin kadar bakım yap benzin yağ koy her bişeyi tamam olsun, aküsü boşsa o araba çalışmaz. O da hemen 1.5 saatte benim aküm dolsun da normal insanlar gibi hayata bağlı hale geleyim istiyordu. Bunu söyleyemedim de. Bitirdim.

Endokrin iyi fikir ama hastaneye gitmek istemiyorum... sağ ol.

@killerbee

Evet arkadaşın haklı, ama ilaç kullanmak istemiyorum, hoş bu aralar artık aklıma yattıysa da annem çok şiddetli tepki gösteriyor. Ben kavgadan yılmışım zaten bi de bunun kavgasını edemicem. Ama gerekirse edebilirim galiba. Bilemedim.

İlaca başlarsam bu 14. ilaçlı depresyon tedavim olacak.
  • 1bir1bir1  (03.11.20 08:32:26)
@11111, demek istediğini anladım.
14. Kez ilaçlı depresyon tedavisi diyorsun. Yanlış ya da yanlış anlaşılabilecek bir cümle kurmak istemem. Daha önceki tedavilerinde hiç endokrine gittin mi? Gerçi sanıyorum ki psikiyatr bununla ilgili kontrolleri yapmıştır.

Sonuçta kendi kendine geçecek gibi değil anladığım kadarıyla. Bir şekilde doktor desteği şart. Benim aklıma bunlardan başka bir şey gelmiyor. Geçmiş olsun.
  • kisa  (03.11.20 08:48:54)
@kiyiya vuran dildolar

Biliyorum, ben de genç değilim zaten 39 yaşımdayım. Uzun yıllar geçirdim, yanlış tedavi uygulayan da oldu (günde 7 ilaç vermek gibi)(oha yani o nasıl şey), en son doktorumun tedavisi 3.5 yıl sürdü, iyiydim ve kontrollü bıraktım ama doktorumun istediği "haftada en az 5 gün 45'er dk yürüyüş"ü yapmadığım için olsa gerek bugün bu haldeyim. Zaten en zorlayıcı sorunum da bu. İstememek. Hayattaki en temel davranışları yapmamak, istememek... yapmamak işte. Ergen gibi. Sebepsiz değil elbette ama elimde olmayan bu tepki beni daha da çökertiyor.

@kisa

Endokrin sorunum ilk ergenliğimden beri hep oldu. Kimse de şifa bulamadı. Daha da tahlil mahlil ilaç milaç istemiyorum. İlla ilaç içeceksem tercihim prozac. En azından iyi hissettiriyor
  • 1bir1bir1  (03.11.20 09:02:31)
Psikologunuzla anlasamamaniz normal. O yuzden oncelikle farkli psikologlar deneyebilirsiniz.

6-7 seans -eger psikologla anlastiysaniz- birakmak icin cok erken ki anlasamamissiniz, irrite etmis sizi davranislari.
Ayrica kafaniza gore prozac kullanmayin, psikiyatra gitmeniz gerektigini dusunuyorsaniz gidin ama
  • kuehles blondes  (03.11.20 10:06:05)
@kuehles blondes

Prozac doktorumun "sana en iyi bu yaradı" dediği ve gerçekten de en çok fayda gördüğüm ilaç. En son 3.5 yıl kullandım ve kontrollü bırakmış da olsam doktorumun dediği yürüyüşleri yapmadığım için (şu an yapacak halim de olmadığı için) bu haldeyim bence. Bitkisel hayatta gibiyim, harekete geçemiyorum. Doktoruma gidecek maddiyat da maalesef uygun değil. Bu bilgiye dayanarak başlayabilirim diye düşündüm ama ilaç kullanmayı seven biri olmamak kurtarıyor beni. İlla içeceksem elbette sorarım.
  • 1bir1bir1  (03.11.20 10:11:16)
Emdr yaptır

  • sta  (03.11.20 10:31:37)
@sta

Gidemem. Param yok. Yoksa doktorum beni 14-15 yıldır takip ediyor ve emdr yapıyor. Ama gidemem yani.

sta ve kuehles, sağ olun.
  • 1bir1bir1  (03.11.20 10:36:27)
Devlet hastanesinde de emdr yapan doktorlar var

  • sta  (03.11.20 10:53:45)
Sence gidilir mi bu dönemde?

  • 1bir1bir1  (03.11.20 10:55:02)
Bi de hangi devlet hastanesinde hangi doktor emdr yapıyor nasıl bileceğim? 10 dk hasta dinlemek bile çok zor elde edilmişken nerde kaldı devlet hastanesinde emdr yapılsın...

  • 1bir1bir1  (03.11.20 10:57:27)
Hem kötüyüm hangisine gideyim diyorsun sonra şuna git diyince param yok diyorsun, devlette ücretsiz var diyorum sence gidilir mi bu zamanda diyorsun. O zaman neden en başta psikiyatriste mi gideyim diyorsun? Kar zarar oranı yapıp gidilir bence. Akıl sağlığı yeri geliyor fiziksel sağlıktan daha önemli olabiliyor.

  • sta  (03.11.20 10:59:27)
Devlet hastanesine gidilir mi dememin tek sebebi virüs meselesi. Yoksa emdr yapmış yapmamış diye bakmam, prozac yazar mısınız demek için bile giderim onda sorun yok. Ama sorun virüs olması. Emdr için hastaneye gitmem. İlacı satın alabiliyorsam yazdırmaya da gitmem. Sorun yok bence.

  • 1bir1bir1  (03.11.20 11:02:04)
Bir de param yok'un anlamı param yok'tur. Yalan söylediğim fikrine nasıl vardığını anlayamadım. Param yok yani. Bu. Suç mu?

  • 1bir1bir1  (03.11.20 11:03:26)
Ben suç mu dedim? O yüzden devlete git dedim. Virüs meselesi de dediğim gibi kar zarar oranını hesaplarsın ona göre karar verirsin. Çözüm bulmaya çalışan insanları da böyle terslemezsin.

  • sta  (03.11.20 11:07:27)
Orada yazmışım "sence gidilir mi bu dönemde" demişim, neyi kastettiğim gayet açık, demek ki kar zarar hesabı yapmışım. Tersleyen sensin, tersledin diye ağlayan yine sensin. Goygoy yapma şurada.

  • 1bir1bir1  (03.11.20 11:09:31)
Sen yazmışsın ben de cevap olarak “ Kar zarar oranı yapıp gidilir bence. Akıl sağlığı yeri geliyor fiziksel sağlıktan daha önemli olabiliyor.” demişim. Bence çok kötü durumdaysan gidilir ki belli ki kötü durumdasın
Goygoy yapmıyorum yardımcı olmaya çalışıyorum hala saçmasapan konuşuyorsun.

  • sta  (03.11.20 11:11:57)
O dediğini bir sen düşünebiliyorsun sanırım, benim düşünme yetilerim iptal olmuş gibi mi geldi sana?

  • 1bir1bir1  (03.11.20 11:13:15)
Evet

  • sta  (03.11.20 11:21:51)
Yine de bir kan tahlili yaptırsanız iyi olur. D vitamini ya da magnezyum eksikliğiniz varsa bunlar da sizi çok depresif yapar. Türkiye'de D vitamini eksikliği çok ama çok yaygın.

D vitamini eksikliğinde, magnezyum ve C vitamini gibi bazı başka kritik vitamin ve minerallerin emilimi zayıflıyor. (tüm bunları internetlerde saygın kaynaklardan teyit edebilirsiniz.)

Tiroid değerleri de insanın modunu çok belirleyici.

Kesin tahlil yaptıramam diyorsanız, D vitamini ve magnezyumu abartmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. D vitaminini sabah almak daha çok işe yarıyor, magnezyumu da akşam yemeğinde almanız iyi olur.

Ve anlaşabileceğiniz, sizi dinleyen ve sizinle birlikte yürüyebilecek başka bir psikolog bulmanız çok iyi olur. Eğer tavsiye isterseniz özelden yazabilirsiniz.
  • fever  (03.11.20 13:22:48)
Psikiyatrist icin de hastaneye gideceksin sonucta. Hastane dediler diye niye bu kadar sinir yaptin ki?

  • ruby elixir  (03.11.20 13:32:59)
@fever

Çok teşekkür ederim, bu dediklerini yapayım. Psikoloğu bırakma sebebim biraz da maddiyat. Büyük kardeşimin acil bir sağlık problemini düzeltebilmek için kredi çekmek zorunda kaldım. Çekerken biraz daha fazla miktarda çektim çünkü başka acil öncelikler ihtiyaçlar tamiratlar var. Bunların ödenmesi de 36 ay boyunca bütçeyi çok sıkıştıracak. Dişçi masrafım zaten var oradan kısamadığım için buradan kısmak zorundayım. Ki zaten hastanelere girmeye çekiniyorum. Dediğin gibi destekleyeyim kendimi. Anca öyle olacak.
  • 1bir1bir1  (03.11.20 13:58:06)