Bir bina ne kadara yapılır?

Benim için hesaplayabilecek bir yer var mı? Şu kadar katlı şu kadar metrekaresi olan şuyu buyu olan bir bina için gidip bilgi almak istiyorum.
İnternette biraz dolaştım ama bulamadım. Ben kime gideyim? Bu işi ücretli olarak yapan insanlar yok mu?

metrekaresi 1800 tl

  • turbo sadık  (01.11.20 18:35:28)
Sorunun cevabına ek:

Bu 1800 tl malzemeden çalınmış hali mi çalınmamış ve kaliteli malzeme kullanılmış hali mi?
  • 1bir1bir1  (01.11.20 20:40:47)
evinizin dask değeri bir fikir verebilir bu konuda. sigorta yıkılan evin aynı yerde yeniden yapılması maliyetini karşılıyor çünkü.

  • jepa  (01.11.20 20:46:24)
www.resmigazete.gov.tr

sorunun cevabı burada. hangi tipte bir bina yapacağın, konutsa yüksekliği vs. ona göre tablodan seçip bakarsın. tabi içinde kullanacağın malzemeye göre değişir bu bedeller. altın kaplama küvet yaptıracaksan fiyat da buna göre artacaktır. ayrıca bu fiyatlar 1 ocak itibariyle belirlenen fiyatlar. yi-üfeye göre yapacağın aya güncellersen daha makul bir sonuç bulabilirsin. asla tam sonuç vermez. 3 aşağı 5 yukarı bir fikrin olsun diye atıyorum.

kime gideceğine gelince. herhangi bir proje/mimarlık bürosuna gidersen istediğin bilgileri alabilirsin. proje çizmeden onlar da maliyet çıkaramaz tabi ki ama onlardan da kaba taslak bilgi alabilirsin. ben inşaatı yapmadan önce fiyat değerlendirmesi istiyorum dersen gidip benim yapmayı planladığım binaya keşif yapabilir misiniz dersen ücreti mukabilinde yardımcı olacaklardır.

yok ben kesin yaklaşık maliyet istiyorum dersen arsanı belirleyeceksin, bir proje firmasına yetkiyi vereceksin. belediyenin belirlediği kat genişlik oranlarına göre projelendirecekler. keşif de istiyorum dersen onun da bedelini ödeyip keşif de yaptıracaksın. (piyasadan fiyat toplayacaklar vs.)

konut inşaatlarında genelde keşif yapılmaz, yok ben illa da yapacağım dersen yaparlar dediğim gibi. bir de bu işi sürekli yapan bir yüklenici ile ilk kez yapacak olan senin yapım maliyetlerin arasında dağlar oynar onu söyleyeyim. aldığınız her malzemeyi farklı fiyatlardan alacaksınız çünkü neredeyse.
  • syozkn  (01.11.20 21:32:47)
turbo sadık haklı şu an istanbulda piyasa bu, normal evlere 1800 tl - 2000tl arası fiyat çekerler.

  • seyduna6687  (01.11.20 23:30:07)