Kira senedi hk

Merhaba herkese,
Evimizi tutarken her ay için toplam 12 tane her ayın kira bedeli kadar senet yapıldı ve her ay kira ödenince senedimizi alıyoruz. Ev sahibimiz avukat ve baya da paragöz biri. Ayın 1i öğlen olduğunda kira nerede kaldı diye aramaya başlıyor vb. Sırf ev sahibimizden dolayı 1 yıl dolduğunda evden çıkmayı düşünüyoruz. Fakat depozitoyu bir şekilde vermeyeceğine eminim.

Evi tuttuğumuzdan bile güzel durumda bırakacağız(boya yaptık mesela) ve hiçbir hasar da yok. Depozitoyu vermeyeceğine emin olduğumuz için son kirayı vermeyip depozitoya saymayı düşünüyoruz. Fakat son ayın senedi onun elinde olacak ve buna baya sert tepki vereceğine eminim paragöz olduğundan dolayı.

"Son ayımızı oturuyoruz evden çıkacağız, son kira bedelini de göndermek yerine depozitodan saymayı uygun gördük." diye bir mesaj atsak mı uygun olur, senedi icraya verir mi verirse sonuçları ne olur acaba?

Keşke zamanında böyle senet sepet işiyle uğraşan birinin evini tutmasaydınız...

Cevaba gelirsek elinde senet olduğu için hacize verir söke söke alır o parayı. Anlaşmaya çalışın en iyisi depozitoyu şimdiden isteyin alttan almayın sakın.
  • Boris  (31.10.20 20:10:33)
Avukatlar daha iyi bilir ama kontrat bitiminden 2 ay önce arayın, yenilemeyeceğinizi, çıkacağınızı söyleyin. Kira kontratında evin durumu yazar, olduğu gibi de yazıyor olabilir, boyalı vs de. Orada ne yazıyorsa o halde çıkarsanız 2 ay önceden yazılı bilgi vermek kaydıyla eşşek gibi verecek depozitonuzu. Bizim bir arkadaş da böyle bir deliye çatmıştı, en son araya 3-5 kişi girdi aldı parasını. Depozitoyu elden vermeyin, bankadan yatırın. Bilmemne dairenin depotosu yazın açıklamaya da bir dahaki sefere.

  • korg  (31.10.20 20:17:53)
Birde ajitasyon yapın, hastalık, vafat bişi sallayın. Köprüyü geçene kadar. Yoksa çıkmak ister miyiz, taşınmak kaç para vs ağlayın biraz. Çok severek oturuyor ama durum bu vs

  • korg  (31.10.20 20:19:29 ~ 20:22:06)
Son ayın kirasını ödeyip senedi alıp da eğer depozitoyu vermezse bir ay daha otursak evden çıkartabilir mi peki? bu daha mı mantıklı ki acaba :/

  • Barki  (31.10.20 20:19:49)
2 ay önceden bildirmezseniz o 2 ayı da ister. Bizim eski dükkan sahibi de aynı kış avukattı. Bu yolla kurtulduk kendisinde

  • korg  (31.10.20 20:21:05)
kira sözleşmenize bakın. şu kdar ay önceden yazılı bildirimde bulunmak şartıyla kiracı kira sözleşmesi sonunda evden çıkar tarzı bi şey yazar. o süreye uyarak önceden adama bildirin ve bunu -varsa mail adresi- mailine yazın yoksa whatsappten yapın. sonra kira süresi bitiminde çıkın.

sorunuza gelince yukarıda da yazılmış senedi icraya koyup parasını alır. siz ‘biz bunu kira ödemeleri için verdik’ şeklinde ispat edemezsiniz hukukumuz buna müsait değil.

kirayı vermeyelim depozitoyu kiraya saysın olmaz. herkes yapması gerekeni yapmak zorunda.

bir ay daha oturalım olayına gelince oturup sonra çıkarsanız bu yine o ayın kirası için de icra takibini başlatır ve haklı olur.

yapmanız gerekense ‘süresinde’ bildirimde bulunun. süre sonunda evden çıkın. senetlernizi vs aldıktan sonra depozitoyu vermezse onun için siz hukuki işlemler başlatın.
  • al sana nick it  (31.10.20 20:25:47)
Ben kiracı olsam ve hakikaten kalbimden evde en ufak zarar verdiğime inanmasam ve ev sahibi depozito üzerine yatsa evden çıkarken depozito kadar zarar veririm eve.

  • ihanet kac kisilik  (31.10.20 21:05:01)
senedin olduğu sürece her şey olur. hele avukatsa mutlaka olur. ayrıca depozitoyu vermeyeceğini nerden biliyorsun? kira sözleşmesi yapmadın mı? orada hangi hasarlarda depozitoyu kullandığın yazar.

  • etna  (31.10.20 21:47:02)
o mesaj uygun olmaz çünkü depozitonun mantığına ters. depozito = sizin eve vermiş olabileceğiniz zararlar karşı güvence. depozitoyu vermemek gibi bir şansı yok. haklıysanız açarsınız davanızı alırsınız depozitonuzu. siz depozitonuzu elden verdiyseniz ve bunu kanıtlayamazsanız zaten avukatın insafına kalmıştır verip vermemek. bu ülkede hukuk sadece avukatlar içindir sanılıyor ve yazı/belge yerine söze güveniliyor maalesef. sonuç hep hüsran.

normal olan şudur: senetlerinizi almışsınız zaten. son senedinizi de alırsınız kiranızı ödeyince. ev sahibi eve bakar makul bir süre içinde ardından depozitoyu size verir.
  • alors  (01.11.20 00:42:58)