Kedi sahiplenme

yıllardır bir kedim olsun istiyorum, sonunda ailemi ikna edebildim. ancak şimdi de benim korkularım başladı. daha önce hiç evcil hayvan beslemedim. kediler ne yer ne içer, dişi mi alsam erkek mi, bakabilecek miyim, kedi bana alışabilecek mi kafamda bin tane soru var. sevgi kısmından şüphem yok ama büyük bir sorumluluk olacak. ilk kez evcil hayvan sahiplendiğinizde nasıl bir süreçten geçmiştiniz? her türlü öneri ve tavsiyeye açığım

Yavru kedi almamaya bak. İyi huylu yetiskin kedi tavsiye ederim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (29.10.20 16:17:23)
İyi huylu yetişkin kedi gerçekten rahat olabilir çünkü yavru alınca bilemezsiniz, insan gibi her kedinin huyu suyu farklıdır. Delisi var, agresifi var, sakini var; hepsini çok seversiniz de bazıları daha zor olabilir. Bir de kısırlaştırılmış kedi sahiplenirseniz 1000 liraya yakın giderden kurtulursunuz.

Yemesi içmesi sıkıntı değil, kumunu temizleyin yeter.
  • whoosie  (29.10.20 16:20:52 ~ 16:25:40)
ilk sahiplenmen olacağı için dişi kedi seçmeni öneririm. bize de bu şekilde önermişlerdi. bir mantısı illaki vardır. genelde kısırlaşma sonrası erkek kedilerde halen bir koku bırakma gibi şeyler oluyor. temel nedeni bu olsa gerek.

ben yavru kedi sahiplenmeni öneririm. süreç içerisinde size iyice alışır. tabii sonbahar da doğan yavru kedilerde genellikle gençlik hastalığı nedeniyle çabuk ölüyorlar. buna da dikkat etmek lazım. bunu Vet daha iyi bilir.

ayrıca, Instagram, facebook gibi yerlerde ilanlar oluyor. oralardan da sahiplendirilmek istenen kedileri bulabilirsin. cins kedi almamanı tavsiye ederim.

bunlar haricinde mama vb. şeyleri veterinerin tavsiyesine göre alırsın. oyuncak vs gibi şeylere gereksiz para harcama. bir lazer al. bir de olta gibi ince bir sopa ucuna takılı ip ve onun ucunda takılı ilgi çekici bir şeyler oluyor ondan al yeter.

gerisi zamanlar oluşacak şeyler.
  • kafa koparan manyak  (29.10.20 16:27:47)
Dişi mi erkek mi olayını ben de sormuştum, bakabilirsin. Farketmiyor ama ozetle, bahtina ne çıkarsa o.

Bize erkek denk geldi. Gayet memnunuz :) kısırlaştırma işi erkek kedide çok daha kolay ve ucuz. Dişi kedi iki kat pahalı ve zahmetli olur çünkü direkt ameliyat ediyorlar vs. Bu tercih sebeplerinden biri olabilir.

Alışır alışmasına. Ama kimi kedi sırnaşık olur kimisi kendi halinde takılır. Ama genel olarak gün içinde uyur ve geceleri uyanık kalarak evde terör estirebilir. Bizimki geçen gece aylardır masada duran şişeyi düşürdü ve kırdı mesela. Deliksiz uyku işi yalan olabilir yani. Bir senedir gece uyanmadigim geceler sayilidir heralde.

Sağlıklı ev kedisi çok uzun yıllar yaşayabiliyor. Değişen tüm durumlarda yanınızda kalmalı, tatile gidiyorsanız refakatçi ayarlamalısınız, ani hastalık durumlarına maddi olarak hazır olmalısınız. Ayrıca eşyalarınızın zarar görme ihtimali de var.

Yani aslında bir çok sey değisiyor, hepsini düşünmeniz lazım. Ama bir kere eve girince her şey halloluyor sanki ve önceki hayatınıza dair pek bişey hatırlamıyorsunuz.

Mama vs araştırmaniz gereken konular. Biz hep proplan verdik.
  • elorelia  (29.10.20 21:37:40)
veteriner arkadaşımın önerisi üzerine dişi kedi sahiplenmiştik. erkek kedilerde koku bırakma olayı oluyormuş. kısırlaştırma olayı da çok rahat olmuştu.
yine aynı kişi 2-3 aylık kedi olsun demişti, hem annesinden yeterince süt almış ve tuvalet alışkanlığını görmüş hem de size uyum sağlayacak yaşta oluyorlarmış. sahiden de nasıl davrandıysak sonrasında da hep o davranışı sürdürdü (kafamda -evet kafamda- yatmasına kızıyorum diye ayak ucumda yatmaya başlamıştı, hala ayak ucumda yatar mesela). ayrıca büyüyüşünü görmek de çok hoş oluyor ^^ bence kesinlikle yavru kedi sahiplenin

oyun için elinizi ısırmaya çalışıyor, bence izin vermeyin ilk günden itibaren. bu davranışı bıraktırmak çoook zor oluyor yoksa.

dışarı çıkacaksa tırnağını kesmeyin, kendisini koruyamayabilir. tırnağını kesecekseniz de her tırnak kesişinizden hemmen sonra -burası çokomelli hemmen sonra olmalı- yaş mama verin, ya da ödül maması falan işte şu çubuklu olanlar da olabilir. bir süre sonra tırnağını keserken eskiden olduğu kadar debelenmeyecek sakin duracaktır.

sahiplenmeden önce mamasını (kedinize uygun mama olsun, yavru kedi mı kısır mı, hastalığı var mı vs hepsinin maması ayrı oluyor) kumunu (ben ince taneli bentonit kullanıyorum, kalın taneli çok çabuk tükeniyor, kristal olan da kanserojenmiş), tırmalama tahtası (bu çok mühim, evde koltukları yatağı vs tırmalarsa alıp tırmalama tahtasına götürün patilerinden tutup onu tırmalatın), bikaç oyuncak, mama ve su kabını hazır bulundurun. bunlar evde hazır olmadan eve getirmeyin kediyi. he bi de kedi taşıma çantası.

veterinere de muhakkak götürüp kontrolden geçirin, aşılarını yaptırın hem sizin hem onun sağlığınız için
bir de evinize yakın güvenilir bir veteriner bulun, acil durumlarda hemen ulaşabilesiniz.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, başka gelirse eklerim
mutlu günleriniz olsun şimdiden ^^
  • serbest gezen koala  (29.10.20 21:53:29)
evet sizden iyi kedi sahibi olur, şu endişelenmeniz bunun en büyük göstergesi. haklısınız bu bir oyuncak değil ve yaklaşık 15 yıl ömrü olan bir canlıdan bahsediyoruz, ailenin bir parçası olacak. tavsiyem sokaktan kedi alın, hem çoğu sevgi arsızı hem de bir can kurtulmuş olur. istanbul da iseniz birçok kedi var sahiplendirmeyi bekleyen bizde, yardımcı olurum. kısırlaştırma konusunu da çok çok uyguna hallolmasını sağlarız, hayvansever veteriner arkadaşlar var sağ olsunlar.

  • surprise  (29.10.20 21:54:52)