Bu konuda neden tahammülsüzüm?

Merhabalar..
Yediğim yada içtiğim bir şey hakkında eleştirilmekten ve yorumlanmaktan çok etkileniyorum. Örneğin "kendine bakıyorsun" gibi basit bir söz bile olsa keyfimi kaçırmaya yetiyor. Kalkıp ortamı terk edesim geliyor, ama kalp kırmak da istemediğim için genelde kendimi frenliyorum. bir şey dediğimde ise sonradan üzülüyorum.

Bir tavsiyeniz olursa bilmek isterim.

Acaba sanki size açgözlü diyorlar gibi mi hissediyorsunuz. Eğer o tarz hissediyorsanız çalışıp o yemek için paranızı kazandığınızı kendinize tekrarlayın. Zaten yediğinize içtiğinize laf çakan insanların çevrenizde ne işi var?

  • whoosie  (29.10.20 15:50:28)
bu konuda kendinizle ilgili farkında olmadığınız bir yargınız varsa, oraya dokunuyordur belki.
yani kendinize bakmanızın aslında sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, aslında başka şeyler yapmak isterken sadece disiplin nedeniyle kendinize bakıyorsanız, kendinize baktığınız için hiç keyif alamıyorsanız vb.

ya da kendinize bakma sebebinizden hoşlanmıyor olabilirsiniz.
mesela, anneniz size sağlıksız beslendiğiniz için küçümseyici bir şey söylemiştir ve kalbiniz kırılmıştır ama bu kendinize bakmaya başlamanıza neden olmuştur.
yani kendinize bakma nedeniniz bir şeye tepki olarak başlamışsa, bu sizi rahatsız ediyor olabilir.

edit:
bu arada zaten bu tarz yorumlar rahatsız edici gerçekten.
yani rahatsız olmakta haksız değilsiniz bence.
sadece aşırı tepki durumu olduğunu düşünerek yazdım.
  • blatta hiberna  (29.10.20 15:53:27 ~ 16:15:12)
bence gayet rahatsiz edici. ama boyle sirf yemek degil giyim kusam evin barkinla ilgili bile sozde muhabbet olsun diye konusan insanlarla yasamak durumundayiz

  • ala09  (29.10.20 16:10:42)
Ben de birisi bana söylediğim şeyi tekrarlattığında sinir olurdum. Anladım ki sebebi annem :D Küçüklüğümden beri sessiz bir insanım, annem bu durumdan hiç hoşnut olmadı ben sessiz konuştuğumda hep tekrarlatır söylediğimi ve bu yüzden çok tartıştık.

Haliyle birisi bana dediğimi tekrarlattığında "daha önce defalarca kendimi anlatmak zorunda kaldım bu konuda" kızgınlığı doluyordu içime.

Sonra "ama bunu sadece annemle yaptım, karşımdaki kişinin bir suçu yok" konusunu idrak ettim. Zaman içinde azaldı bu tepkim sonra da yok oldu.

Belki böyle bir şeydir?
  • mentuhotep  (29.10.20 16:14:22)
normalde ben sinirlenmem böyle bir şeye. ya paylaşmıyorsunuz aldıklarınızı ya da fazla abartı bir şeyler var ve siz de bir nedenden bozuluyorsunuz. kilo problemi gibi bir şey mi? bence ana nedeni bulup neden sinirlendiğinizi çözmelisiniz önce.

  • anarsika  (29.10.20 16:43:19)
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Evet muhtemelen altında yatan başka bir sebep var

  • karabasun  (29.10.20 17:27:58)