makale yazımı

metin içinde parantez içinde atıf yaparken sayfa sayısı vermek zorunlu mu (ali, 2007:22) gibi? ben bildirimde hiç birinin sayfa sayısını yazmadım ama danışmanım yaz diyor ve tam metin gönderimine 2 gün kaldı. yazmasam kabul edilmez mi?

formatına göre değişiyor, sizin kullandığınız formatta sayfa sayısı istenmiyorsa zaten kullanmamanız lazım. isteniyorsa, makaleniz düzeltme için geri gönderilir. bu arada, format dediğim şey uluslarası kabul görmüş ve kullanılagelen formatlar. hani sizin ben böyle yapayım dediğiniz şeyler değil. ona dikkat edin. MLA ise metin içinde de referanslarda da MLA, APA ise APA, Chicago ise Chicago. tutarlı olmalı anlayacağınız.

  • hazen  (28.10.20 15:22:17)
@hazen, "APA atıf biçimini kullanabilirsiniz" ifadesi geçiyor. aşağıdaki linkte sayfa sayısı belirtilmemiş. sayfasız olur mu yani?

dosyalar.nevsehir.edu.tr
  • Tochinoshin  (28.10.20 15:31:08)
yayınlayacağınız yerde yayımlanmış örneğe bakın, kasmayın.

  • fistikthecat  (28.10.20 15:40:42)
Sayfa sayısı belirtilir. Sayfa sayısının belirtilemediği istisnai durumlar olabilir sadece.

Danışmanla böyle bariz şeyler için restleşmemek gerekir öte yandan da.

Sempozyumdan kabul alma ihtimali mevcut (ne sempozyumlar var) ama danışmanın da adı yazılacaksa kendisinin bilimsel açıdan şaibeli bir durumda yer almamak istemesi de doğal karşılanmalı. İstememe rağmen sayfa sayısı vermemeye çalışan birisinin intihal yaptığını düşünürdüm ben. Olayın bu şekilde algılanabileceğini düşünerek eklemenizi tavsiye ederim.
  • armagan abanuz  (28.10.20 15:40:51)
evet sayfa sayısı vermişler. bunun kolay bir yöntemi var mı acaba? yazarları aratıp tek tek yayınlara mı bakacağım?

  • Tochinoshin  (28.10.20 15:47:55)
editörden düzeltme için geri döner

  • d e j i n  (28.10.20 22:03:31)
Ebet tek tek bakman lazim. Yani zaten atif yapiyorsan kaynaga ulasabiliyor olmali ve hangi sayfadaki soze atif yaptigini biliyor olmalisin. Kaynaklarini tarayip atiflarinin syf nolarini hizlica bulabilirsin.

  • nax  (29.10.20 01:15:48)