Neden bir çok marka sport suv (coupe) üretmiyor?

Özellikle mercedes’in gle serisi coupe’lerini inanılmaz beğeniyorum. Eşdeğerlerinde de bmw ve audi falan var zaten. Bilmeyenler 2-3 dk izleyebilirler şunu youtu.be video harici sokakta falan çok şık görünüyor.

Bakıyorum da ne japonlar ne fransızlar, italyanlar üretmiyor. Vw grubunda ki çoğu markada da yok. Lüks algısı oluşturmaya çalıştıklarından dolayı mı yoksa gerçekten üretilmesi lüks olduğundan mıdır nedir?

benim görüşüm şöyle. lüks markaların farklı kasalar yaratma olanağı daha fazla. yeni bir kasa yeni bir maaliyet demek. satacak mı satmayacak mı diye düşünmeleri gerekiyor. o yüzden bmw, merc, audi çok düşünmeden pazara sunabiliyor. bu kasa tipinin ilk yaratıcısı bmw. satışları görünce merc ben neden yapmıyorum diyip pazara girdi. audi'de de var sanırım. x6-gle coupe tipinde ve büyüklüğündeki bir aracın sportif ve lüks olması gerekiyor. bunlar da maaliyet çıkarıyor. fransız ya da japonlar sportifliği bir nebze halledebilir ama alman gibi lüks olamaz, kombinleyemez.

suv coupe tarzı ama daha küçük japon araba modelleri mevcut bu arada.
  • false pretension  (27.10.20 01:30:52)
"italyanlar üretmiyor": levante ve stelvio'nun turboları, ferrari bile çıkaracak
"vw'nin çoğunda yok": (audi'yi saymıyoruz hadi) bentayga, urus, macan ve cayenne'in GTS'leri, turboları - VW'nin yüksek performans suv için skoda'yı kullanması tahmin edersiniz ki saçma olur.

devir suv ve kompakt suv devri, ortalık her çeşit suv kaynıyor.

japon pazarı biraz daha farklı, "sport suv" zaten bana kalırsa saçmalık olduğu için doğru hareket eden tek coğrafya uzakdoğu diye düşünüyorum.
  • celeron 300a  (27.10.20 01:31:22 ~ 01:52:06)
Dunya piyasasindaki arabalar sadece turkiye'ye getirilen araclarla sinirli degil.
mesela vw grubunun coupe tasarimli SUVsi var - vw atlas coupe
porsche'de cayenne coupe ile piyasaya atladi, vs.
cabrio SUV'ler bile var yahu - nissan murano crosscabriolet (igrenc tabiiki)

bence dis tasarimda ciddi sikintilar var benim hicbiri hosuma gitmiyor, ustune ic hacimleri problemli mesela x6'nin arka koltuklarinda pek kafa yuksekligi yok. SUV'nin olayi genis olmasi, eger luks suv istiyorsan duz gle, x5, cayenne yapistirip gececeksin.
  • cooperr  (27.10.20 02:32:21 ~ 02:33:07)
Masserati modelleri de var bu tarz.

Bize gelince, bizde 1.2 Clio joy 180k olmus. Sport suv falan getirmesi aptallık olur bayilerin. Bir de her markanın hitap ettiği kesim farklı. Renault falan sport suv getirse kimse binmez. Çünkü Renault ne kadar iyi bir araç getirirse getirsin markanın yarattığı etki, astsubay aracı maalesef. O yüzden de üretmiyorlar. Adamlar çok çok üstün teknolojiyle müthiş araçlar üretebilir(hatta 1-2 üretiyorlar YouTube ve bayilerdeki ekranlarda görüyorum) ama kimse binmez. Yine premium markaların gerisinde kalır. Çünkü Renault. Filo aracı. Alt sınıf aracı.
  • westblack  (27.10.20 10:27:55)
coupe'ların tasarımı farklıdır, coupe'lara taktığın parçaları diğer araçlarında kullanamazsın bugün megan'ın parçasını clio'ya oradan talisman'a vs taksan iki makyaj yapsan sırıtmaz ama coupe'larda bu işlemiyor.

bu sebeple coupe'lara özel parça siparişi vermen lazım bu masraf demek aynı zamanda fiyatta da çok yukarı çıkamıyorsun ve satın alacak kişi sayısı da az yani baya tehlikeli bir iş aslında coupe üretmek

ya zarar edeceksin yada elinde kalacak

marka prestiji için düşük zararda yapmakta fayda var o sebeple çoğu firma coupe üretmez.

golf için bir kalıp yaptırırsın 300keuro 1milyon adet ürün alırsın, yedek parça satarsın diğer modellerinde kullanırsın

coupe için bir kalıp yaptırırsın 500keuro 10.000 adet belki üretirsin, yedek parça belki satarsın. tek model için geçerli.
  • duyurukullanıcısı  (27.10.20 10:44:46)
sport suç gereksiz bir model. suv'ların bir çok avantajını (geniş ve ferah alan, geniş bagaj, yüksek taban) çöpe atıp, sportif ve büyük görünen ancak ne sportif, ne de büyük olan bir araç yaratıyorsun. gerçek hayattaki kullanımı ve pratikliği yeterli değil, e pazarda çok talep de olmayınca bu pazar biraz tıkanık kalıyor.
benim bildiğim bir çok model var, mesela audi q3 sportback var müthiş bir araç, ancak dediğim gibi yukarıdaki problemleri taşıyor. suv'dan ziyade yüksek bir hb gibi duruyor artık.

Cooper ile aynı şeyleri yazmışım, neyse :)
  • roket adam  (27.10.20 10:57:39 ~ 10:58:21)