üniversiteye polis görmesi mevzusu?

bildiğim kadarıyla rektör onayı hariç uni ye polis giremiyor. fakat diyelim ki valilik bir genelge ile o ildeki tüm eylemleri yasakladı ancak universite içinde bir eylem yapılıyor. Bu durumda polis rektöre danışmadan müdahale edebilir mi? (öyle bir durum varsa ve kaynak gösterirseniz coook sevinirim, kaynağa ihtiyacım olacak)

Pvsk 2559 Md 20.
Bunun ikinci fıkrası sanırım suç ve suçluları kovalamak için her zaman diyor. Yani karışık birn durum var. Konuyu ayrıntılarsan iz belki daha iyi yardımcı olaboliriz

  • fempusay  (26.10.20 23:20:06)
@fempusay,detaylandirayim.

univeristemde bir lgbt yürüyüşü yapılmak istendi. fakat o sırada şehirdeki tüm lgbt eylemlerinin yasaklandığını belirten bir valilik genelgesi yayınlanmisti. rektörlük de kendisi suçlu duruma düşünce valiliğin emri biz bir şey yapamayız dedi. bir grup da polis okula rektörün izni olmadan giremez, istese sokmayabilirdi dedi.. bu durumda kim haklı anlamaya çalışıyorum.
  • mehmed resad  (26.10.20 23:25:28)
İlk fıkrada sizin bahsini ettiğiniz rektör, acele hallerde dekan mevzusu var.
Bu hususlarda yüksek yargı kararları da bulabilirsiniz Google'da vardır.

  • fempusay  (26.10.20 23:25:34)
@fempusay, teşekkür ederim. son bi sorum olacak.

B) Herhangi bir davet veya izne bağlı olmaksızın suç ve suçluların kovuşturulması için
her zaman,

böyle diyor dediğiniz gibi. valilik kararnamesine karşı gelmek suç kovustuulmasi kapsamına girer mi? polis girdiğinde gözaltılar ve sert bir müdahale olmuştu ayrıca.
  • mehmed resad  (26.10.20 23:30:07)
Dedigim gibi kolluk genel karar/emir dediğimiz valilik emrrini almış. Bu emir de kanuna (il idaresi kanunu 9/ç) uygundur muhtemelen. Dolayısıyla sorunlu gorunmuyor ilk tahlilde.
Netameli bir konu yine de mahkemeye gitseler, misal, mahkeme kararının (lehe /aleyhe) gerekçesini merak ederdim doğrusu.

  • fempusay  (26.10.20 23:31:22)
@fempusay,teşekkürler tekrar. mahkeme yasağı iptal etti diye bir haber buldum ben de bakmak isterseniz.

m.bianet.org
  • mehmed resad  (26.10.20 23:40:36)
Tesekkurler

  • fempusay  (27.10.20 00:12:00)