Kamu kurumları ve kâr

Kamu kurumları kâr ederse o para ne yapılıyor? Sadece KPSS GY GK oturumuna 1,5 milyon kişi giriyor. Sınav ücreti 80 TL. İnanılmaz bir para çıkıyor ortaya. ÖSYM'nin giderinin o paradan fazla olması mümkün değil, kaldı ki sadece tek bir oturumdan bahsediyoruz. Bunun YKS'si, ALES'i, YDS'si, TUS'u falan var. O paraya fabrika kurulur. Bunun bir düzenlemesi var mı?

her şeyin düzenlemesi var müdür. hazineye gidiyordur.

  • glamdr1ng  (26.10.20 15:05:47)
aslında çok da para kalmıyor olabilir.

her sınıfta 2 gözetmen var. bu 2 gözetmenler 200 lira alıyorlar. Bunların bir de görev almasalar bile yedek gözetmeni oluyor, 150 lira onlar alıyor. Bina yöneticileri oluyor 300 alıyorlar, bina sınav sorumlusu oluyor 400 alıyorlar. Bir de bunların yardımcıları da oluyor bir tık az alıyorlar.

Bunların dışında soruları araçla teslim alıp taşıyan şoförler var, o soruları/dosyaları salonlara taşıyanlar da var.

Mesela son KPSS'ye girdiğimde salonda 20 kişi vardı. 1600 lira yatırmıştı bu 20 kişi sınav için. Sadece o salondaki görevliler 500 lirasını alıyor. Diğer görevlilerin de aldığını oranlayarak eklersek 1000 lirası gidiyordur. Kalan 600 liranın da bir kısmı matbaa, diğer kısmı da kuruma kalandır.

Tabii 1 lira kalıyorsa bile, hazineye gidiyordur her şekilde.
  • akatreil  (26.10.20 15:34:56)
kar etmeden yana bütçede bazen fazla para kalıyor, bunu tahmin ederek ay sonu saçma harcamalar yaptıklarını gördüm, eğitim çıkarıyorlar birden otelde vs.

  • yeahbutso  (26.10.20 15:59:38)
Her zaman hazineye gitmiyor. Eğer kurumun döner sermaye işletmesi hesabı varsa oraya gidebiliyor. Bu da o kurumun çalışanlarına yol, su, elektrik olarak geri dönüyor.

  • nickini degistiren yazar  (26.10.20 18:05:56)