İntetnet hızında dünyada 101. olmamızın nedenleri

bence iktidar interneti hala ferre izlemeye yarayan şey sanıp fiber-bakır farkını bile bilmiyor. usb memorylere "bilgisayara takılan zımbırtı" bulut teknolojisine "kafayı yormayacaksın çıldırırsın" diyen ulaştırma bakanı vardı.

sizce nedenler nedir?

Şirketi sattılar ve hayvan gibi ücret ödememize rağmen altyapı sıfır maalesef. Devletin de çok da umurunda değil. Halk da koyun oldukça yapılacak bir şey yok. Ayrıca şirket de tekel durumda. Rekabet de yok dolayısıyla. Bir de yukarıda dediğiniz gibi teknolojiyle ilgilenen bakan bile birçok teknolojik gelişmeden habersiz.

  • cemallamec  (24.10.20 21:40:18)
fiber altyapısı olan yerlerde bile 1000 mbit hızı o kadar fahiş fiyatlara satıyorlar ki dünyada 101. olmamız normal. altyapımız kaldırmıyor diye uploadları 5 mbite düşüren şirketler var. karantina zamanlarında 20 mbit uploadı altyapıları çok iyi kaldırdı. kan emmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

büyükşehirlerin çoğu yerinde altyapı var diyecek kadar altyapı yok. olan yerlerde verilen hız kalitesi malum.

bunun dışında belediyelerle anlaşmazlıklar çok. hat çekileceği zaman kazıları yapmak adına izin almak için binbir takla atılması gerekiyor. müteahhİTler bazen karşı çıkıyor ben buraya kazma vurdurtmam diye. zihniyetleri de tam köylü kafası malesef.

mesela ben 2009'da oturduğum site için başvuruda bulunmuştum fiber hat çekilmesi için. bağlantısı 2013'de gerçekleşti.

hükümet genel anlamda birşeyler yapmak istedi fakat iş genelden bireysele dönüştüğü an bürokratik engeller artıyor.

liyakat meselesine girmiyorum...
  • false pretension  (24.10.20 22:09:09)
o listelere fazla aldanmayın, normal kullanıcının erişebildiği hızlara bakarsanız türkiye çok kötü bir yerde değil. avrupada hala 1mbps kullanamayan yerler var, amerikada 2020 yılında dial-up kullanan yerler var. her gün redditte takılıyorum internet hızı konusu açıldığında millet kan ağlıyor. Buna karşılık romanyada 10 liraya 500mbps kullanan köylüler var. romanya avrupada en hızlı internete sahip ülkelerden birisidir. daha bir kaç sene öncesine kadar karadenizde babamların köyüne internet çekmiyorlardı şuan 10-20mbps internet veriyorlar. altyapı çalışmaları devam ediyor, millete internete para vermek koyuyor diye sağda solda bok atıyorlar. birim paraya vurunca internet kötü evet ama altyapı yok diyemez kimse.

  • nahtoderfahrung  (24.10.20 22:10:56 ~ 22:12:49)
O sıralama çok gerçekçi değil +1
Şöyle bir durum var, politikalar bir sorun, Türk Telekom özelleştirilmesi ve içinin boşaltılması başlıca sorun oldu, yatırım yaptılar ama ciddi para kazandıkları dönemde yapılması gereken yatırımlar yapılmadı, şu anda ise maliyeti 5-6 kat artmış fiberoptik kabloyu döşemek gerçekten zor, çünkü ortalama 100-110 para alıyorlar, bu para 15 dolara falan denk geliyor diyebiliriz.

Bunun dışında muazzam düzensiz yerleşim buna sebep oluyor, zaten kur gibi bir sorun var üstüne bir de abone başına düşen maliyet düzensiz yerleşimden dolayı aşırı olabiliyor.

Amazon'da 200 Sterline satılan bir modemin yorumunda adam 11 mbitten 13 mbite çıktığını hızının çok memnun olduğunu yazmıştı modemden, yani bu yönden bakarsak yavaş internet de her yerde var. Şu anda TT'nin durumu hakkında net bilgim yok ama yeterli bütçeye ve insan gücüne sahip olurlarsa planlı bir şekilde fiber gücüne erişilemese 24-35 mbit civarı hızları köylerde dahi verebilirler.
  • atom karincanin torunu  (24.10.20 22:29:07)
4 yıldır aynı evdeyim, ilk taşındığımızda aldığım hız 9mb idi, her sene kendi kendine artıyor. şuan wirelessdan 41mbit hız alabiliyorum.
şuan yaptığım testin sonucu: www.speedtest.net

  • trajikomix  (24.10.20 23:23:34)