Doktorlar anti depresan çeşidine neye göre karar veriyorlar?

Misal 3 farklı markanın antidepresanlarının 3 de major depresyon ve anksiyete için kullanılıyor. Benim Turkiyede gördüğüm psikiyatristler saatlerce terapi de yapmıyor sorunu anlamak için, yani 2 soru şak diye yazıyor belirli bir ilacı, bu durumda kararlarını ne etkiliyor?

Benim gördüğüm kadarıyla o 2 soru ve şak diye ilaç yazanların olayı deneme-yanılma.

Önce birini veriyor, 1 ay sonra gel diyor. Memnun kaldıysan devam, kalmadıysan bir de şunu deneyelim.
  • buff  (20.10.20 23:31:24)
benim doktor terapi de yapıyordu, ilacı verirken asistan doktoruyla konuştu. bir ara kitap açtılar :D o kısım komikti.. ama dedi ki doğru ilacı vermek önemli çünkü hepsi farklı hormonlara etki ediyor.. dolayısıyla senin rahatsız olduğun konuları karşılayan ilacı bulmaları gerekiyor... bana yazdıkları cidden doğru çıktı değiştirmek zorunda kalmadık...

  • omonia  (20.10.20 23:43:15)
psikiyatristin işi terapi yapmak değil zaten, ilaç tedavisi uygulamak.

kararlarını neyin etkilediğini bilmiyorum da bana yazdıkları bir ilacı iki hafta kullanmış ve intiharı düşünmeye başlamıştım. psikiyatriste gitmeden önce aklımda öyle bir fikir yoktu - sadece çok bunalmış ve kötü hissediyordum. ben intihar etmek istediğimi söyleyince verdiği tepki gerçekten ciddiydi, bayağı önemsemişti bu durumu. değiştirdi ilacımı. o ilacı da bir sene falan kullandım ve inanılmaz iyi gelmişti bana, tam olarak kafadaki eksik tahtayı yerine çaktığını hissetmiştim, nefisti.

omonia'nın dediği gibi hormonlarla ilgili olsa gerek.
  • der meister  (20.10.20 23:49:42)
çok doktor ve ilaç değiştirdim: bence seçim kriteri falan yok. en iyi ihtimalle deneme yanılma, en kötü ihtimalle ilaç firmalarının bonusları vs.

çok doktor ve ilaç değiştirdiğim için fikrimi ciddiye almayabilirsiniz ama 5 yıl süren bu "tedavi"lerden sonra gerçekten işe yarayan tek şey farklı bir şehre taşınıp (ilaçları da bırakıp) kariyer değiştirmek oldu. şuan o dönemin aksine gayet başarılı ve kazançlı aynı zamanda mutlu ve huzurluyum. bu sırada psikoterapi(ler) de yapılıyordu, o da %100 karavana yani.
  • vizdilva  (21.10.20 00:06:16 ~ 15:00:33)
Tecrübe ettiği güvendiği ilacı kullanıyor. Yeni bi ilaç çıkmış mucize olsa bizim doktorlarımız bekler görür 6 ay sonra yazmaya başlar. Psikiyatri de sandığımız kadar çok ilaç yok. 3-5 ilaçla idare ediyorlar

  • gatherer  (21.10.20 12:58:20)