işbaşvurusunda diploma sorunu

merhabalar. başvurmak istediğim kurumdan şu şekilde diploma istenmiş, kurum farklı şehirde olduğundan istenilen belgeleri kargolayacağım. diplomanın aslını da kargolamak istemiyorum dolayısıyla.

"Yükseköğretim kurumlarından verilmiş diploma veya bitirme belgesinin aslı, noterlikçe veya Teftiş Kurulu Başkanlığınca onaylı sureti."

bu ne demek tam olarak? diplomamı noterde "aslı gibidir" diye teyit edip mi yollamam lazım? teftiş kurulu başkanlığı ne oluyor? e devletteki mezun çıktısını alıp yollasam olmaz değil mi?

Noterden "aslı gibidir" yazılısını almanız gerekiyor

  • anladespina  (19.10.20 21:58:33)
diplomanızın aslını notere götüreceksiniz, onlar da fotokopisini çekip aslı gibidir yapacak.

  • fever  (19.10.20 22:20:18)
notere orjinal diplomanızla gidiyorsunuz, orada fotokopisini çekiyorlar. aslı gibidir ve noterin mühürlerini vuruyorlar. parasını ödüyorsunuz. (güncel fiyatı sanırım 100 lira civarında) böylece elinizde diplomanızın aslı gibi kopyası oluyor. bu kopya orjinalinin birebir aynısı sayılıyor türkiye çapında.

  • kalifiye balta sapi  (19.10.20 22:27:42)
e-devletten mezuniyet belgesi al karekod'lu. o da resmi evrak sayilir.

  • helenart  (20.10.20 09:37:45)
helenart yukarıda "resmi evrak sayılır" demiş ama resmi evrak sayılmakla kalmaz, buz gibi resmi evrakın ta kendisidir zaten.

ama çok büyük ihtimalle başvuru yapacağınız şirketteki insan kaynakları (ya da başvuruyu inceleyecek olan kişi) tahta kafalı olduğu ve beyni hala 1990 yılında kaldığı için e-devlet'ten alacağınız karekodlu, devlet tarafından gerçekliği onaylanmış resmi evrakı kabul etmeyip, illa o noterin mavi mavi mühürünü görmek isteyecek bundan eminim. bizim kafaların %80'i hala teknolojiye adapte olamadı.

her ne kadar resmi belge de olsa, başvurunuzu geciktirmemek adına noterden alın. ha belki modern bir işletmedir, e-devlet çıktısını ada kabul eder ama o riski almanızı tavsiye etmem.
  • kibritsuyu  (20.10.20 11:46:15 ~ 11:50:40)