hayatında mutfağa girmemiş birine tavsiyeler

hayatında mutfağa girmemiş ancak mutfak işleri yapmak zorunda olan (ve bundan sonra da yapacak olan) birine vereceğiniz herhangi bir tavsiye var mı acaba?

Tavuğun ve etin pistigine emin ol. Gerisini zamanla ayarlarınız.

  • allah yazdiysa bozsun  (14.10.20 19:09:24)
bulaşıkları biriktirmesin adamı hasta etmesin.

  • AlsterWasser  (14.10.20 19:10:31)
Bir yandan pişirip bir yandan temizlemeye alışsın. O kadar yemek yapıp yedikten sonra o dolu mide ve mayışmış bedenle temizlik yapmak çok zor geliyor.

  • kobuzchu kiz  (14.10.20 19:15:28)
bir ay önce tam sizin gibiydim acemi tecrübelerimden birkaç şey yazaım
1. youtube'da istemediğiniz kadar video var onlara bakıp yemek yapmak inanılmaz basit.
2. patatesten yüzlerce yemek yapabilirsin
3. soğan, salça ve yağı neye koysan yemek oluyor dert etmeyin
4. dolapta yemek bırakmayın...
  • black holes in the sky  (14.10.20 19:19:47)
Ateşte yemek unutmayın
Süt kaynarken yanında bekleyin

  • EasyTiger  (14.10.20 19:22:07)
Ocağa yemek koyup diğer odaya geçiyorsan kesinlikle alarm kur. Yeni mutfağa girmiş kişiler alışkın olmadığı için mutfak tamamen akıllarından çıkabiliyor. Ocakta ilk başlarda yemek yakmışlığım çoktur.

  • mobydick  (14.10.20 19:35:59)
*Kızgın yağa su sıçratmasın.
*Un ve nişastalı sıvı gıdaları sürekli karıştırarak pişirsin.
*Süt ve yumurta içeren yemekleri dışarıda bırakmasın.
*Dondurulmuş etleri çözdürüp çözdürüp tekrar dondurmasın.
  • beetlejuice  (14.10.20 19:57:45)
-yapmak istediğin yemekle ilgili bir sürü video izle.
-mutfağında bunları hazır et.
-kesmeyi öğren.
-ölçek kapları al.
-en büyük dostun olan ateşi kullanmayı öğren. (ilkelsin :-)
-doğal ve mevsimlik malzemeleri kullan.
-izlediğin her şeyi yapabilirsiniz.
onlar da analarının karnından öğrenmedi ki :-)
  • ankara06  (14.10.20 20:00:47)
Düdüklü tenceren yoksa bir an önce edin derim. Çiğ kaldı, mutfak yağlandı, tava yıkanacak derdi yok. Et, tavuk, sebze ne varsa yarım saate hazırlıyor. Müthiş pratik.

Bir de şef bıçağı tavsiye etmek istiyorum. İki sene önceye kadar her işi şu klasik her evde bulunan tahta saplı et doğrama bıçağıyla yapardım. Bir gün şef bıçağı edindim, yok böyle bir şey. Sebze doğrama gibi angarya görünen bir şey müthiş keyifli bir işe dönüştü. Marka olarak Pirge'yi önerebilirim, daha ekonomik.
  • kedikumunaiseyenadam  (14.10.20 22:01:17 ~ 22:01:43)
Süt kaynatırken başında beklemeye gerek yok. Süt taşırmaz icat edildi
www.youtube.com

  • Mirket  (14.10.20 22:01:32)
Türk mutfağının özeti şudur.
-Soğanı yağda kavur.
-Etli ya da kıymalı yapacaksan onu da kavur.
-Salça koy.Azıcık da öyle kavur.
-Ne yemeği yapıyosan onu koy.
-Bir parmak geçene kadar su koy.
-Kaynayana kadar yüksek, sonra kısık ateş.
-Baharat
  • Mirket  (14.10.20 22:05:52)
1)Yemek yapım aşamalarını aklından çıkarma
2)Birinci kuralı daima hatırla

  • ceyhan prensi adana  (15.10.20 12:45:22)