Köyde Atıl Bir Evin İhtiyaçları

Karadeniz'in ortalarında dedemin büyüdüğü ufak bir köyde atıl bir evimiz var. Evin 400-500 metre yakınında bir adet akrabamız var, onun dışında kimseyi tanımıyorum. Evi en son 2 yıl önce kapatmışlar. Eskiden gittiğimde hatırlıyorum. 4-5 odalı, ilkel bir evdi. İçinin pis olduğunu hatırlıyorum. Baba tarafıyla konuşunca, 2 yıldır kimsenin içeri girmediğini ve yaşanacak halde olmadığı söylendi. Gidip temizlik yapmak ve yılda 1-2 ay orada kalmayı planlıyorum.

Böyle atıl evin nasıl düşünemediğim başka nasıl ihtiyaçları olabilir? İstanbul'dan arabayla hazırlıklı gitmeyi planlıyorum. 1 arkadaşımla birlikte gideceğim için iş yükü ikiye bölünecek.

Buna benzer bir evi elden geçiren dostlardan şuna dikkat et, yanına mutlaka şunu al, şuna kesin ihtiyacın olacak, evin şuralarını kontrol et gibi tüyolar ve tavsiyeler bekliyorum.

fotoğraflarını isteseniz ve paylaşırsanız daha sağlıklı fikir verilebilir. Ahşap mı? betonarme mi? kaç katlı? bahçesi ne durumda? çatısı kiremit mi?

  • tom creo  (10.10.20 22:30:13)
bolca böcek ilacı.

  • sutlu nescafe  (10.10.20 22:32:05)
Bölgeden tecrübeli birinden tavsiye alarak bilimum böcek ilacı, fare kapanı, bir kedi. Bolca naylon, çivi, vida, dübel.
Açık yerleri kapamalık köpük.
Boru anahtarı, musluk, conta, su sızdırmasın diye sarılan beyaz bant, saç gibi olan şeyden, birkaç boy kelepçe, tornavida, çekiç.
  • ykyt  (10.10.20 22:34:44)
Bagaja bir 4 mevsim çadır, bir mat ve bir uyku tulumu koymanı öneririm.

  • Mirket  (10.10.20 22:49:57)
Hocam herşey sorun yapar hele 2 yıldır kapalıymış.size şöyle örnek vereyim bizim de köyevimiz var 4 ayda olanlar
Leylek yuvası,eve fare girmiş,sansar girmiş bulaşık makinesinin borılarını kemirmiş,akrep kene zaten hep oluyor.
Her türkü böcek oluyor.
Yılan da olabilir bizim ev iç anadoluda karadenizde yılan da vardır.
Baya dikkatli olmanızı öneririm 1 hafta temizlik yapıp her yere böcek ilacını 2-3 kez sıkıp heryere fare zehri veya kapanı kurup öyle oturun derim.
Ben küçükken kafamın yanındaki dolap kapağını tırmalayan fare sesine uyanıp koridorda tahta yere yattığımı bilirim.bir de geceleri çok soğuk oluyordur baya kalın yatak alın biz yazın yorganla yatıyorduk.
Isınma için sobayı kurun.
Yemek depolayın köylere gezici bakkal kışları az geliyor.haftada 1
Böyle benim aklıma gelenler ama düşündüğünüz kadar havalı olmayacağına garanti veririm
  • birdposing  (11.10.20 00:33:20)
Bir de unutmuşum eğer ağaç ev ise bizimkine rüzgar giriyordu içeri amcamlar böyle metal tente çaktırmıştı dış duvara baya ısı tututor onu da öneririm bir de kiremitlerini kontrol edin kışın yağmurda çamurda rezil olmayın

  • birdposing  (11.10.20 00:34:36)
Evin içi böcek ve akrep yapmıştır. Böcek ilacı vs.
Elektrik ve su olmayabilir evde.

@Mirket haklı
Kamp yapacakmış gibi gidin. Çadır , ocak/tüp , içme suyu ve yiyecek.
  • ycaycayca  (11.10.20 09:27:26)