İkinci yabancı dil

Şu ikinci yabancı dil olayını çözemedim. Mühendisim. Almanca temelim var ama Almancayı hiç sevmiyorum. Bana zor geliyor. Almanca çalışıp ilerletsem bile ileri düzeyde yazıp konuşacak kadar öğrenme isteğim yok. Sevmediğim bir dilde B2 seviyesinde olmaktansa sevdiğim bir dilde C1 seviyesinde olmayı tercih ederim. İspanyolca öğrenme isteğim var. İş için ileride satış gibi konularda fırsat sunabilir diye düşünüyorum. Bu mantıklı bir karar mı? İkinci yabancı dil öğrenen varsa hangi dili ne için öğrendiğini ve iş hayatında işe yarayıp yaramadığını yazabilir mi?

almancayı üniversitede öğrendim alman yazılımı satan bir şirkette yazılımcıyım, arada işe yarıyor ama çok kullanmıyorum mezun olduğumda B2.1 idim şuan zorlarsam anca b1.1 çıkar

  • nahtoderfahrung  (08.10.20 17:24:20)
İkinci yabancı dilim yok ama Almanca bilseydim iş hayatında bir çok kapıyı açacağından eminim. Mühendisim, otomotiv sektöründe çalışıyorum.

  • himmet dayi  (08.10.20 17:25:19)
Sevmediğin bir dili, ilgin olmayan bir kültürü öğrenemezsin.

Hele almancaysa hiç öğrenemezsin.bir yere kadar gelirsin o da işe yarayacak kadar olmaz.

Merak duyduğun dili öğren.

Ben de ispanyolca sevmiyorum mesela hiç öğrenöe isteğim de yok. Almanca ikinci yabancı dilim.
  • AlsterWasser  (08.10.20 17:30:13 ~ 17:31:44)
İkinci yabancı dilim yok, işimde ihtiyacım da yok, sadece ingilizce yetiyor.
Dil öğrenmeyi sevdiğim için başlayıp kimi aksilikler yüzünden yarım bıraktığım diller var (italyanca ve yunanca b1, fransızca ve ispanyolcada o kadar ilerleme fırsatım olmadı ama ilerlemek isterdim). Üniversitedeyken mühendis olacağım işime yarar düşüncesiyle almancaya başlamıştım ama hiç sevmediğim için bırakmıştım. Şimdi almanya'da iş bulma düşüncem ve/veya fırsatım olsa almanca öğrenirim ama.

Senin yerinde olsam ispanyolcadan yürürdüm.
  • pati  (08.10.20 17:42:02 ~ 17:42:39)
ben sana acayip bir şey söyleyeceğim.

kakao'ya sor, (bkz: kakao seremonisi)ne katılarak :)
  • janderzel zartanyan  (08.10.20 20:58:39)
Turkiye’de muhendislik acisindan ispanyollarla/anadili ispanyolca olanlarla ne kadar is yapiliyor? Ben ispanyolcayi cok sevmeme ragmen ogrendigim icin pismanim.
Is dunyasina daha once girseydim italyanca ya da fransizca ogrenirdim. (Almanca zaten biliyorum)

Bu arada “aaabi herkes ispanyolca konusuyo, bilmemkac milyar insanla konusabiliyoruz, uff potansiyele bak” diye de aldanmisligim oldu bu arada :)
Tabi ki direkt ispanyollarla is yapilacak bir firmada calismak istiyorsaniz ya da hedef ispanyolca konusulan bir yere yerlesmek istiyorsaniz kesinlikle SART. baska yolu yok:)
Bunlr benim kisisel gorusum ve tecrubelerim tabi ki.

Almanca konusulan bir ulkede yasiyorum, su anki ve bir onceki sirkette ispanyollarla hicbir isimiz olmadi, italyan ve fransizlarla baglanti cok ama.
  • kuehles blondes  (09.10.20 00:30:55)
ispanyolca ikinci dilim. erasmusta temelini attım, dili ve kültürü sevdim, bir şekilde devam ettirdim. şu an hayatımı idame ettirmemi sağlıyor. ağır sanayide satış pozisyonundayım. mühendis değilim.

ek olarak bu temelle italyanca belli bir seviyeye geldim.
  • barabas  (09.10.20 08:55:51)