2 Yıldır kamu kurumunda çalışmaktan sıkılmak

Sıkılmak belki şımarık bi kelime ama yapılan işlerin ilgimi çekmiyor oluşu dolayısıyla işi sahiplenememek ve memuriyet zihniyetinin karakterime uymuyor oluşu, insanı cuma iş sonunu bekler hale getiriyor, bu da sonsuz bir döngü yaratıyor ve işe zorla gitme durumu oluşuyor. bir de zaman kaybediyormuşum gibi hissediyorum. iş tecrübem çok olmadığı için açıkçası farklı açılardan da bakamıyorum ve danışacak kimsem de yok.

-işi bırakıp 3-4 ay boş yapma fikri çok hoş geliyor ama sonrasında dışarda aynı maaşa iş bulmam zor hatta bu zamanda iş bulmam zor.

-2 yıldır aynı yerdeyim, belki yer değişikliği çözüm olabilir, geçiş alanı kısıtlı olsa da. Fakat yer değiştirip yine aynı duruma düşme ihtimali de söz konusu.

Bir çıkmazdayım yani, bu işi bırakmak istiyorum ama bulamam diye bırakmamak da istiyorum. "beyaz'ın psikopat tiplemesi."

ayrıca kaç yıl daha böyle devam edebilirim ki?

ekleme: çalışmazken kendimi götürecek birikimim var ama hazıra dağ dayanmaz tabi ki.

Daha önce iş tecrübeniz var mi ?
İlk işiniz mi ?

  • ycaycayca  (08.10.20 11:12:55)
icine o kuruntu girmis bir kere, orda kaldigin muddet periyodik olarak gelip gidecek o kuruntu. sokup atman lazim. radikal bir karardan ziyade uzun sureli bir planlama, hazirlik yapmani tavsiye ederim.

1. neleri seviyorsun, ne yapmak istiyorsun belirle.
2. birikim yap veya kursuna git, videolarini izle, pratik yap, kendini gelistir.
3. is bul veya is kur ve ayril
  • buenosdias  (08.10.20 11:16:27 ~ 11:17:07)
Hangi kurumdasınız bilmiyorum fakat kurum içinde farklı bir müdürlüğe/birime geçmek üzere dilekçe verebilirsiniz. Ben de bir kamu çalışanıyım ve müdürlüğümdeki birkaç kişi yazı vererek farklı müdürlüklere gittiler. Siz de biraz araştırıp böyle bir değişikliğe gidebilirsiniz.

Kamudan ayrılmak pek akıl karı değil bana sorarsanız şu dönemde.
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (08.10.20 11:18:39)
İşi sakın bırakma, bu senin dediğin sektörden bağımsız olarak her çalışanda oluyor. İşi bırakırsan çok ararsın mevcut şartlarını. Devlet memurluğu zaten üretmek üzerine değil standart olarak on yıllardan beri süre gelen işlerin yapımına aynı şekilde devam etmek üzerine kurulu o nedenle işini yap ve çık. Kendine hobiler edin, gezme tozma işlerine gir, ancak işte yaşadığın bu durumu orada telafi edersin. Yani anlayacağın işe sadece para için bak ki zaten memurluk öyle bi şey.

  • paramolacak  (08.10.20 11:19:28)
Haftada bir gün tatil yapacağınız, cumartesi günü işe gideceğiniz, hafta içi fazla mesai yapacağınız, işten 5'te değil, 6'da çıkacağınız, kriz zamanlarında işten çıkarılma korkusu yaşayacağınız bir iş sıkılmanıza çözüm olabilir. Sıkılmak aklınıza bile gelmez, gelse de bunu düşünecek zamanınız olmaz. Hayatta ciddi hedefleriniz yoksa emekli olana kadar devam edebilirsiniz.

  • dissendium  (08.10.20 11:28:50 ~ 11:29:51)
Başka iş ayarlamadan çıkmazdım ben. Hele bu dönemde çok zor.

Çok alakasız ama burcunuz ikizler mi merak ettim.
  • lapris  (08.10.20 11:30:37)
@ycaycayca daha önce ufak tefek tam iş denemeyecek işler yaptım, ama kurumsal ve resmi ilk işim burası.

@lapris yok değil, benimki düzenlilik ve titizlik ile bilinen burç.
  • marlonbranda  (08.10.20 11:42:33)
1-işi bıraktıktan sonra kendi işini mi yapacaksın? Cevabın evet ise bırakabilirsin. Bir arkadaşın tanıdığı memuriyet bana uymuyor diye bıraktı ve şimdi kendi işini yapıyor.
2-özel sektöre geçersen daha iyi bir kariyer yapabilir misin?
3- mesai sonrası ve haftsonu kendine ait bir çok hobi vs yapabilirsin.
  • 1917  (08.10.20 11:45:54)
@1917 3'e cevap vereyim, bu iş kafamı çok dolduruyor ve akşam mesai çıkışı zihinsel şeylere çok fazla kuvvetim olmuyor. haftasonu da su gibi geçiyor ufak tefek şeyler yapıyorum, çeşitli okumalar, spor vs.. ama hobi işini de biraz zaman kaybı olarak görüyorum "şu dönem" şartları iyileştirmiyor, şu an yaptığım şeylerin beni ileriye götürüyor olması gerektiğini düşünüyorum. Fakat kendi işimi bile yapacak olsam üzerinde istiktarlı bir şekilde çalışmam lazım işi bırakmadan evvel, ama iş sonrası da dediğim gibi zihinsel bir doluluk oluyor.

  • marlonbranda  (08.10.20 11:56:26)
Ben 3.5 seneye yakın sizin gibi sürekli aklımda bırakma fikriyle çalıştım. Düz memurluk değildi ve kendi mesleğimi yapıyordum, sağlık çalışanıydım. Vasıfsız ama torpille kendilerince bir yerlere gelmiş insanların saçma sapan egoları, yaptığım işin bana zerre kadar bir şey katmaması, komple nöbet olayı falan derken zaten 3.5 sene nefret etmiştim her şeyden. En son pandemiyle birlikte sağlık sektöründe çalışmak iyice rezil bir hal alınca ve başhekim yardımcısıyla da iğrenç bir olay yaşayınca nefretim iyice arttı.

Benim şansıma başka bir yol çıkmıştı önüme ve mart ayında zaten istifa edecektim. Ben istifa dilekçemi verdim ama sağlık çalışanlarının istifaları durduruldu 3 ay. Artık her şey bitti kafasındayken 4 aya yakın bir süre daha iyice nefret ede ede işe gittim. O arada covid de oldum hastane sayesinde. Gerçekten hayatımın en kötü birkaç ayıydı gitmeyi kafayı koyup da gidemeyip bir de bunları çekmek.

Bahsettiğim diğer yol da covid sebebiyle ertelendi 1 sene ama o arada benim dilekçem kabul edildi ve temmuzda işten ayrıldım. Şu an bir gelirim yok, inanılmaz boş bir hayat yaşıyorum 2.5 aydır ama sırf o hastaneden kurtulduğum için anlatamayacağım kadar huzurluyum 3.5 senedir ilk kez. Eğer her şey yolunda giderse mayıs ayına kadar da boşum ve mesleğimle ilgili herhangi bir şey yapmayı düşünmüyorum. Sonrasında da değil kamu, sağlık sektörünün hiçbir alanında çalışmak istemiyorum çünkü içini görünce gerçekten nefret ettim.

Çok uzattım ama asıl söylemek istediğim bir kere bu kafaya girdikten sonra çalışması çok daha zor oluyor bence insanın. Aynı işte geçen her gün işkenceye dönüşüyor. Ben her zaman bir gün bu işi ve mesleği komple bırakacağıma inanıyordum ama önüme başka bir yol çıkmasa o cesareti gösterebilir miydim emin değilim. Bu yüzden “bu kadar bıktıysanız kesinlikle ayrılın” gibi bir şey diyemiyorum ama eğer cesaretiniz ve sizi bir süre idare edecek birikiminiz varsa ve bütün şartlarınız yeterliyse gerçekten dünyanın en güzel hissi o bıkılan işten kurtulmak.
  • ms brownstone  (08.10.20 12:55:35)
arkadaşlar fikirleriniz kafamı toplamakda ve düşüncelerimi yönlendirmekte çok faydalı oluyor teşekkür ediyorum, az çok demeden herkes fikrini yazabilir, gün içinde okuyor olacağım.

  • marlonbranda  (08.10.20 13:50:07)
Bu konuda önemli olan tek bir şey var, daha iyi bir alternatifin var mı?
Varsa bugün çık, yoksa olana kadar bekle.

  • alfred  (08.10.20 13:56:31)
ilk düzenli işte, sıkıntı olması normal. Herkeste olur dert etmeyin. Bu sebeple iş miş bırakılmaz.
Ha iş yerinde taciz vardır, Kötü davranış vardır . Bas istifayı. Ama bu durumda istifa edilmez.

Şimdi biraz acımasız olacağım. Kusura bakmayın.

Memurluğu bırakan insanı kolay kolay kimse işe almak istemez. Bu adama rahat batmış derler. Zora gelememiş derler. Piyasada zibil gibi adam var.

Siz çok uzman/aranan veya 10-15 sene çalışmış belli yere gelmiş biri değilsiniz.
iş bulmanız çok zor.

Size tavsiyem evlenin.
  • ycaycayca  (08.10.20 15:33:24)
Valla dostum, kurumsalsa kurumsal. 1.5 yıldır çalışıyorum. Corona öncesi haftada 2-3 gün mesai fiksti zaten. 17.15 yerine 20.45'te çıkıyordum. Haftasonu laptop yanında pazar min 2 saat evden çalışmadan bahsetmiyorum bile.

Sonra pandemi sebepli evden çalışma geldi. Son birkaç aydır sabah 7 buçukta başlayan mesai gece 12'de biterse şanslı sayıyordum. (tabi aralıksız çalışma olmuyor akşam 6'dan sonra bi yemek molası, 7 buçuk 8 gibi bilgisayara geri dönüş ve bu süreçteki çalışmaya artık ekiptekilerle goygoy yapma da dahil oluyor dayanabilmek için.)

Üstüne cumartesileri de mesaiye eklendi vs derken durum çok enteresan yerlere gidiyor benden söylemesi.

Şu an o sıkıcı dediğin 657 için adam öldürürüm anasını satayım.
  • materyalist imam  (09.10.20 01:45:03)
657 olmadan bu ülke yaşanmaz bir ülke. Ben memur olamadığım için başka ülkeye yerleşme kararı aldım. Türkiye özel sektörü bedava çalıştırıyor.

  • rene  (09.10.20 01:52:50)
ülke ekonomisi ve salgın ekseninde düşündüğünüzde daha iyi bir planınız yoksa, işi bıraktığınıza pişman olursunuz.

  • 9kuyruklukedi  (09.10.20 03:01:52 ~ 03:02:14)
ben de 2 sene memur olarak calismistim. sonrasi:

www.eksiduyuru.com
  • baldur2  (09.10.20 03:07:26)