Önemli bir karar

Merhaba,

2017 mezunu bir akademisyen adayıyım. Fakat henüz yüksek lisansa dahi başlayamadım. 2017 yazında Almanya'da staj yapıyor olduğum için yl başvuruları kaçtı. 2018'de Türkiye'de yüksek lisansa başladım. İlk dönem bitti ben yurtdışında yl bursu kazandım bu yüzden Türkiye'deki kaydımı sildirdim. 2019 yılında yurtdışında yl'ye başlamayı beklerken kendisi de bursiyer olan eşimle evlilik sürecine girdiğimiz için ve eşimin 2019 yılında başlaması mümkün olmadığı için o yıl da başlayamadım. Evlendik, 10 gün sonra Abd'ye gittik. Eşim dil kursu alırken ben hem dil kursu aldım hem de staj yaptım. Niyetimiz Eylül ayında Hollanda'da yüksek lisansa birlikte başlamaktı. Korona patlayınca Mayıs ayında Türkiye'ye döndük. Hollanda vizelerimiz almış ev bakmaya başlamışken eğitim online oldu ve biz gidemedik. Burs veren kuruluşumuz online eğitimde yurtdışına çıkışımıza izin vermediği için biz de bursumuzu online eğitimle heba etmemek adına seneye başlama kararı aldık. Okullar da kabullerimizi 1 yıl ertelediler.

Şu an Türkiye'de bir anadolu şehrinde üniversite hastanesinde çalışıyoruz ikimiz de. Her ay bir şehir dışı gezi, tiyatro, yeni iş, yeni ev derken hem maddi hem manevi anlamda güzel bir hayatımız var. Sahiden stressiz ve mutlu olduğumu hissediyorum.

Bugün Almanya'dan istediğim, iyi bir okuldan master için kabul aldığımı söyleyen bir mail geldi ve tüm zihnim karmakarışık oldu, ne yapacağımızı bilemez haldeyim. Program yüzde 70 civarı online fakat yüz yüze dersler de var. Eğer kabul edersem 2-3 hafta içerisinde birkaç ders de kaçırmış olarak Almanya'ya gitmem, ev bulmam ve okula başlamam gerek. Bu durumda eşim ya burada kalacak işe devam edecek ki ayrılmak demek bu ya da Almanya'da boş kalacak. Ama ben 1 fazla yıl daha beklememiş olacağım.
Kalırsak mutlu hayatımıza devam ederiz ama kaybettiğim 3 yılın üstüne 1 yıl daha gider seneye Hollanda'da birlikte başlarız.

Siz olsanız ne yapardınız?

Teşekkürler

Burada mutluysam 1 sene daha bekler, seneye eşimle giderdim.

  • Amaranta ursula  (07.10.20 15:16:18 ~ 15:18:09)
Amaranta+1

  • elorelia  (07.10.20 15:40:11)
Master için bu kadar kararsızlığa gerek yok. Master ile hiçbir yerde hiçbir şey olmuyorsun. Yalnız almanya'da cidden zor deniliyor. Bunu düşünün bence.

Bir de Türkiye'ye geri dönecekseniz yine bu kadar incelemeye gerek yok. Amacınız yurtdışında kalmaksa o zaman tabi okulun etiketi çok önemli
  • OrangeYellow  (07.10.20 16:07:19 ~ 16:08:33)
3 senedir şu veya bu sebeple başlamamışsınız. Şimdi de gayet iyi bir okulun teklifini reddetmeyi düşünüyorsunuz. Bence yurtdışında yl yapacak gibi durmuyorsunuz(acı ama gerçek). Keşke hazır corona süreci varken tr de bir okulda başlasaydınız.

  • the coon  (07.10.20 16:45:42)
Eşimden ayrılmaz, 1 seneyi de kayıp olarak görmezdim.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (07.10.20 17:03:01)
Ylys ise boşverin seneye beraber gidin. Bu sene hiçbir şeyin tadı yok, eşinizle yaşamanın bari tadını çıkarın.

  • le jeune turc  (07.10.20 19:00:45)