Ekşi sözlük boykotu

2 gün sonra unutulur mu yoksa burdan büyük bir şeye evrilir mi? Örneğin yazarların bambaşka bir platforma kayması gibi?

Unutulur :) sözlükten 1000 kişi ayrılsa nolur ki, yerlerine gelecek 10.000 kişi bekliyor sırada.

  • plutongezegendegilmi  (06.10.20 01:45:16)
bu bişey değil ki, 2015'te milyon küsür entry silindi hesaplarını kapatan yazarlar yüzünden, silip gittiler. daha doğrusu gittik diyeyim, ben de silmiştim tüm entry'lerimi. sonrasında hiçbir değişiklik olmadı tabii ki, bu seferkinde de olmaz. 2009'da da bir kriz çıkmıştı, 5 senede bir böyle hareketleniyor sözlük, sonra devam.

  • Bruce  (06.10.20 01:52:25)
giden gider, kalan ve yeni gelenlerle beraber kitle biraz daha değişir. hep öyle oldu.
2009da boykotla giden insanlar oldu, o sıralar sözlüğü gereksiz ciddiye aldığımdan çok hissedemedim. ama 2015te entryleri silip hesabı kapatacak kadar ilgimi kaybetmiştim.
bu tarz çıkışlar kısa süre sonra unutulur ve gidenlerin yerine yenileri gelir. kalite de ona göre evrilir işte.
  • pink cadillac  (06.10.20 03:06:08)
Gidene kal denen yer yaşlanır. Ekşi Sözlük gibi mecralar yaşayan organizmalardır. Bazı şirketler de böyledir. Kalana kaldığı için değer verilmez, giderse kal denilmez. Çünkü her birey o organizmanın bir hücresi gibidir ve her hücresinin yeri yenisiyle kolayca doldurulabilir. Bu bizi mutsuz etse de böyledir.

Özellikle çalıştığım yerde yaşadığım bir durum. Ekşi Sözlük’ün de artık benim yerim olmadığını biliyorum.

İlk günden okuyucusu (yazarı olmayı düşünemediğim) olup sonradan yazar, artık eski bir yazar olarak Sözlük’ün benim gibi ‘herhangi’ bir yazarı ya da benim gibi olmayan, kalemi muhteşem olan iyi bir yazarı kaybettiği için üzüldüğünü, zarar ettiğini görmedim ki hala başka platformlarda okuduğum zaman ağzımın suyu akan kişileri kaybetmiştir bu sözlük.

Asıl kırılma, büyük buluşma organizasyonlarında yazar isimleri yıldızlar içerisine yazılıp zeminlere yapıştırılan yazarların karakterleştirilmelerine katkıda bulunmaktan Sibel Can şarkısı gibi “Gideni boşver gelene hoşgeldin de başka çaresi yok” stratejisine evrildiği zaman yaşanmıştı da etkisi zamanla hissedildi. İçerik kalitesi hiçbir zaman yükselmedi bundan sonra. Üstelik silinenlerle beraber yüksek ivmeli bir düşüş yaşadı.
  • pass  (06.10.20 03:32:08)
Başka platform konusu da hiçbir zaman başarılı olamadı. Alınan kararlara muhalefet eden ya da etmeyen, eski yazarların, kovulanların, kendi gidenlerin, gitmeyenlerin, küfredenlerin, akademik background’u olanların olmayanların bir sürü sözlük iştiraki oldu ama hiçbiri ne bir Ekşi Sözlük olabildi ne yanına yaklaşabildi ne de ayakta durabildi. En büyük kopuş İnci Sözlük’le yaşanmıştı düşünün...

Sözlük’ün resmi olarak desteklediği platformlar da patladı. Sorunsallar geliştirmesinden sonra Duyuru’nun da hitinin düştüğünü tahmin ediyorum. Subetha adeta bir platform mezarlığı...
  • pass  (06.10.20 03:36:40 ~ 03:46:55)
Unutulur, zamanında koru hastanesi rezaleti unutulduğu gibi...

  • austra  (06.10.20 11:23:49)
2 gün sonra unutulur mu yoksa burdan büyük bir şeye evrilir mi?
» iki gün sonra unutulur, hiçbir şey çıkmaz bundan.

Örneğin yazarların bambaşka bir platforma kayması gibi?
» kayacak neresi var ki? en popüler olanlar instela ve uludağ sözlük. onlar da tercih edilecek gibi değil.

alternatif bir mecra ihtiyacı var. ama bu mecra henüz ortada yok :)
  • tabudeviren  (06.10.20 11:41:46)
bunlardan bi sey olmaz diyip 2006'da yazmayi biraktim. eski nickim dionisis. benden sonra 14 yil boyunca bir dunya insan yazmis. hala da yaziyor.
dunya sizin dunyaniz komple herkesin birakmasi gibi bir dusunce ve veya beklentiniz varsa. kendinizi kurtarin siz girmezseniz en buyuk hamleyi yapmis olursunuz. kendinizi kurtarmis olursunuz.
bir de artik sozlukte ne yaziliyordur ki, eskiden twitter youtube facebook yoktu internet bu kadar yaygin degildi her seyi oradan takip ediyorduk.
eski sozluge bir seyi arastirmak icin bakmak dahil en az bir senedir girmemisimdir. cunku sebebi yok. eski sozlukteki yazarlar da youtube'ta artik.
  • turbo sadık  (06.10.20 11:53:20)