Bu iş durumlarını ne yapsam sizce?

Merhaba, daha önce 3.5 sene boyunca A firmasında çalıştım. İşimi ve içeriğini seviyordum ama bitmek bilmeyen fazla mesailer (üstelik fazla mesai ücreti yoktu), gece 2 de eve gelmelerden yorulduğum için yükselme şansım olmasına rağmen maaşı nispeten daha iyi, iş temposu çok daha sakin B firmasına geçtim.
Ancak B firması corona olayından çok ciddi biçimde etkilendi ve yaşamını sürdürebilmek için maaşlarda ciddi bir azalmaya gitmek durumunda kaldı. B firmasının 2022 yılbaşına kadar düzelme ihtimali ve maaşların eski haline getirilmesi mümkün değil gibi görünüyor (coronaya bağlı olarak bu benim düşüncem). Haliyle A firmasından buraya transfer olduğum o maaş yükselişi durumu avantajını yitirdi.
Bunların yanında bir de mevcut tecrübelerime uygun iş arıyorum ancak piyasa hepinizin malumu. Yine de az da olsa bir şansım var gibi (coronadan etkilenmeyen veya corona sayesinde pazarı büyüyen firmalara başvuruyorum)
Şimdi böyle bir durumda ne yapmalıyım?
A) Eski maaşın biraz daha fazlasına A şirketine geri dönmek. (bu özel hayat dengesini koruyamadığım ancak maaş konusunda bir düzelme sağlayacak bana)
B) B şirketinde yükselmenin ve maaşa katkı yapmanın fırsatlarınnı kollamak (bu firmanın bazı yan hakları gerçekten çok iyi. Iş yoğunluğu gayet makul. Özel hayatıma vakit ayırabiliyorum normal insanlar gibi)
C) Yeni bir firmada işe başlamak (bunun getireceği riskler daha yüksek ama iyi bir maaş olmadan şu anki B firmamdan ayrılmayı düşünmüyorum.)

Kafalar karışık. Sürekli bu planları yapmaktan duramıyorum. Siz olsanız ne yapardınız?

B veya C, ama kesinlikle A değil. Maaş elbette önemli ama o maaşı değerlendirmeye zaman ve enerji kalmaması çok acı. Şimdilik B'de devam edin, yükselme ve maaş artışı için çabalayın, bir yandan da iş bakmaya devam edin.

  • fotrsapka  (05.10.20 08:01:09 ~ 08:02:50)
kesinlikle eski firmana dönme, bir kaç ay sonra pişman oluyorsun.

  • kraldan cok kralci  (05.10.20 08:30:42)
eski işinize dönmeyin bana kalırsa. eski işinize dönme imkanınızı tabii en iyi siz tartarsınız. mevcut işe devam ederek yeni fırsatları kovalamak daha mantıklı gözüküyor.

  • nzessia  (05.10.20 08:47:51)
şu an 1 ay içinde C ve D şıklarına geçmiş ve E ile görüşme halinde olan biri olarak, şansını denemeni ve her zaman yedekte bir firma bulundurmanı tavsiye ediyorum. ihracat yapan firmalarda iş hala devam ediyor.

not: yazılımcı vs. gibi talep gören bir mesleğe sahip değilim.
  • barabas  (05.10.20 08:50:12)
A firmasına tek bir durumda dön, maaş ve pozisyon artışı, müdürlük vs durumları, onun dışında kesinlikle dönme. Genel olarak fikrim ise insan gibi yaşamak çok maaş almaktan iyidir, unutma bu hayatta satın alamayacağın tek şey zaman. hayatını yaşayamadıktan sonra çuval yüküyle para alsan ne olur!

  • zikardo  (05.10.20 11:44:38)