monitör problemi

selam gençler
sorunum yukarda belirttiğim gibi monitör problemi
sorun 1-2 yıl önceye dayanıyor. monitörüm herhangi bir anda kapanmaya başladı. durup dururken ekrandaki görüntü gidiyor ve monitörün ışığı turuncu yanmaya başlıyordu.1-2 dakika görüntü gidip geldikten sonra düzeliyordu. bir kaç ay sonra görüntü hiç gelmemye başladı.bilgisayarı 1-2 saat kapatıp açtıktan sonra normale dönüyordu. daha sonra durum iyice kötü bir hal aldı ve monitörü değiştirmeye karar verdim. 2. el bir monitör aldım. eve getirdim aynı sorunu yine yaptı. geri götürdüm bu bozuk diye. aradılar bu çalışıyo sorun yok dediler. alıp eve götürdüm ve çalıştı. o günden beri kullanıyordum ama arada bir yine 1 dakika felan kapanıp açılmaya ışığı turuncuya dönmeye başladı.(bilgisayar kapalıyken monitör açıkken turuncu yanar ya ışığı, o mevzu).

dün yine öyle oldu ve hiç açılmadı monitör. bu sefer bir farkla .bilgisayarın da kafayı yenidiğini düşünüyorum. normalde bilgisayar açılırken klavye ışıkları yanıp söner onu yapmıyor artık bir de benim hdd den dehşetli cızırtılar gelirdi o da olmuyor. açılırken bilg. in kırmızı ışığı 10 sn felan yanıyo sonra rölantiye alıyor. sanki windows felan başlamıyor hiç. monitör de çalışmadığı için sorunu göremiyorum. derdim bundan ibaret.

bir de yardımcı olabilecek arkadaşlara bir kaç parametre vereyim. bilgisayarım 7 (yedi) yıllık(tam doğum tarihi 17.01.2003).performans açısından sadece ram takviyesi yaptım bu süre içerisinde.kasanın yan kapağı devamlı açık tutarım (niyeyse??). bir kaç yıl önce ekran kartının fanı sizlere ömür(kaç senedir öyle olduğu konusunda pek bir fikrim yok aslında ama 2 yıl önce söktüm kendisini). bir de arada bir(6 ay da bir diyelim) cpu fanını temizlemek zorunda kalırım, power tuşuna basıldığında 1-2 sn çalışıp kapatır kendini bilgisayarım temizlik vaktinin geldiğini anlarım (: .

"dostum bilgisayarın ölmüş neden zorla yaşatmaya çalışıyorsun" haricinde her türlü öneriye açığım..

anakartın üzerinde onboard ekran kartın varsa onla bir açmayı dene,
voltaj dengesizliğinden monitor içindde ki bir trnsistör bozulmuş şişmiş ve hatta patlamış olabilir televizyoncuya götürsen tamir eder, ekran kartı ile oyun oynamıoyorsan sorun çıkmayabilir fanın bozulması o kadar önemli olmaya biliyor eski modellerde.
toz kısa devre yaptırabilir toza karşı muhafaza et.
sakar bir arkadaşınız bir bardak kolayı kasanın içine aktarabilir, bunda da dikkatli ol.
  • hoot  (12.05.10 17:18:33 ~ 17:19:59)