Yağ yakmak için hızlı koşu mu yavaş koşu mu?

Hangisi daha etkilidir? Teşekkürler.

İkisinin de kendine göre avantajları dezavantajları var. Yavaş tempo yapılan kardiyolar aerobik bir çalışma olduğu için enerjinin büyük bir kısmını yağdan karşılar; kas glikojenlerini çok aktif etmez bu tür çalışmalarda büyük oranda yağ yakılır ama böyle deyince "ovv ne süper o zaman 2 saat yürüyeyim deli gibi yağ yakayım" şeklinde bir fikir oluşmasın. Evet bu iki saatin büyük bir kısmında yağ yakılır ama çok yıpratıcı ve EPOC seviyesini zorlayan bir çalışma olmadığı için o 2 saatte ne yakarsan onu yakarsın, günün kalanına bir etki etmez. Ayrıca kas glikojenlerine çok etki etmediği için sürekli bu şekilde yapılan kardiyolar glikojen depolarının dolu kalmasına neden olur.

Hiit/interval-yüksek tempolu çalışmalar anerobik olduğu için enerjinin büyük bir kısmını karbonhidratlardan karşılar yağ depolarına çok uğramaz ama bunun diğerine avantajı şudur: Bu çalışmalarda kas glikojen depoları büyük oranda boşaltıldığı için sonrasında yediğiniz karbonhidratların büyük bir kısmı kaslarda depo edilir yağ olarak sentezlenmezler, ayrıca yıpratıcı bir çalışma olduğu için recovery aşamasına enerjinin büyük bir kısmı yağdan karşılanır. Yavaş tempo çalışmalarda bu ikisi olmaz ya da çok küçük düzeylerde olur. Bununla birlikte yapılan bilimsel çalışmalar az da olsa anabolik etkisinin olduğunu söyler.

Peki buradan çıkaracağımız sonuç nedir?

Sonuç şu: İkisinin birbirine karşı üstün olduğu taraflar vardır, günün sonunda (yağ yakımı özelinde) ikisinin artıları eksileri birbirini nerdeyse eşitler hale gelir ama en nihayetinde ikisinin de kendilerine göre avantajları vardır, o nedenle mantıklı olan ikisini de dönüşümlü olarak kullanmaktır, ayrıca yağ yakımı=diyet kuralını da unutmamak lazım.
  • angelus  (02.10.20 10:12:48)
Ağırlık da çalışıyorsan sadece yavaş koşsan da olur. Ağırlık çalışmıyorsan programa intensity de yüklemek için interval iyi olur.

  • arnold schwarzeneger  (02.10.20 14:54:37)