altın hesabı

merhaba,

halihazırda kullanan ya da önceden altın hesabı kullanmış olan var mı?

çok bi para değil eldeki fakat maksat vadesiz hesapta durmasın başına bi iş gelmesin. malum 10 lirayı bile kaybetsek üzülür durumdayız bu aralar.

hangi bankadan açılmalı? bir vergi alıyorlar mı? mantıklı mı? altın birden pat diye düşer mi?

herkes vergi alıyor
pat diye düşebilir ama dolar euro gibi düşmez ama korkma düşüyorsa hayvan gibi çıkacağı içindir. Altın döviz cinsi değildir kıymetli madendir. ve yer yüzünde rezervi sabittir. dolayısı ile türkiyenin yüzölçümü kadar bir alanda altın rezervi bulunmadığı sürece altın öyle pat diye düşmez. düşüyorsa da belli bir sebebi vardır geri yerine çıkacaktır.
hangi bankadar açılır kısmına gelirsek bankaların alım satım makas aralıklarına bak, gerçi al-sat yapılacak bir dönem değil ama yine de kur dışında baya bir üzerine ekleyen bankalar var, ben ıng kullanıyorum. alım satım kolay ve takibi güzel bence. aradaki makas piyasa kapalıyken yüksek ama piyasalar açıkken gayet makul gibi.
uzun süreli hesabımda dursun diyorsan hangi bankadan olduğunun bir önemi yok hatta git kuyumcudan hurda altın al ya da gram gram al koy bir kenara şeklinde de yapabilirsin.
  • erty_ksk  (01.10.20 16:43:16)
Geçen haftaya göre biraz yüksek, geçen hafta ortalama 465 lirayken faizin açıklandığı günün sabahı 458 liraya kadar düştü. Çok insan 460 liraya altın aldı o gün, gerçi vergiyle birlikte gramı 465 liraya gelir ama yine de iyi fiyat.

Bugün 474 lira, pek almak için mantıklı değil. Hafta başı tekrar kontrol edin, 470 altına düşerse ve uzun vadeli düşünüyorsanız alın bence.
  • John Bloor  (01.10.20 16:48:44)
Herkes kuveyt diyor.
Vergi alınır,
Vergiden kaçmak için ziraat bankasından altın endeksli fon alabilirsiniz.
Pat diye düşmez. Uzun vade için mantıklı.
  • jimjim  (01.10.20 17:00:08)
vadesiz mevduat hesabindan vergi almiyor bankalar ama altin alirken binde 2 kambiyo vergisi var onu almayan banka yok diye biliyorum. banka onerisi yapamam cunku tek bankayla calisiyorum digerlerini bilmiyorum. bir anda onlarca lira dusmesi mumkun degil (hatta bi mucize olmadigi surece uzun vadede bile degil artik bence). minik minik duser de cikar da en basitinden soyle ornek vereyim, dun altin alirken 469'dan aldim gramini yarim saat sonra baktigimda 474 olmustu. bugun 469lara geri dustu gun icinde sonra tam takip etmedim ama yine 473 civarina cikti saniyorum. gunluk boyle minik oynamalar olur mutlaka ama uzun vadede 50-100 lira dususler beklenmemeli (yukselis beklenebilir bittabii, birkac ay once 375ti grami misal).

  • in vino veritas  (01.10.20 18:16:06)