Doların yükselme sebebinin TL'nin değer kaybı olduğunu biliyor muydunuz?

dolar endeksi neredeyse aynı kalırken (dxy) doların tl karşısında sürekli yükselmesinin sebebinin aslında tl'nin değer kaybı olduğunu biliyor muydunuz?

yoksa salt dolar yükseliyor diye mi düşünüyordunuz?

mesela dolarla maaş alsanız bile aslında bir kazancınız olmayacağını, sadece paranızın değerinin korunacağını.

bunları biliyor muydunuz? lütfen samimi olalım.

insanlar bunları biliyor mu çok merak ediyorum.

Ben insanların neden bu duruma ses çıkarmadığını bilmiyorum.

  • insomniac  (29.09.20 22:05:18)
ilk defa duyuyorum.
mesela şimdi ben usd ile maaş alıyorum desem geçen sene 5 tl idi dolar. bu sene 8 tl. bir tatil diyelim 5000 tl idi şimdi ise 8000 tl mi olacak?

ekmek 1 liraydı şimdi 1.6 lira mı oldu? amanın.
  • ozdek  (29.09.20 22:18:27)
Bilmiyor,

Memleketin yarısı okumamış ( kitap ya da okul okumaktan bahsediyorum) ve vasıfsız. Sorgulamayan kişiler.
Bir kısmı zaten kaymağını yiyor onlar için sorun yok.
Diğerleri olarakta burada bunu konuşuyoruz işte.
  • paramolacak  (29.09.20 22:21:27)
"Yukselirse yukselsin bize ne gavurun parasindan. Bakkala, pazara ciktigimda benden dolar mi istiyor? Gene Turk parasi kullaniyoz. Dolarla isimiz ne?"
Ulkenin yarisinin kafasi bu?

  • neverletyougodown  (29.09.20 22:36:47)
Biliyorum. Aferin bana. 10 puan.

  • stewie  (29.09.20 22:38:23)
Herkes herseyin pekala farkında. O hacı amcalar tonton dedeler de biliyor bu dediklerinizi. Hepsi farkında günden güne fakirlestigimizin. Adamın derdi bizim fakirlesmemiz değil. Kızına memuriyet oğluna bekçilik arsaya imar. Sen bakma Allah hukumetimizden razı olsun. Avrupa da Amerika da japonya da bu kadar voliyi vurma şansın var mı? Yok. Gecekondu diktiğin arsanın imara açılıp, 4 5 daire sahibi olma şansın var mı? Yok. Sence hükumetimiz başarısız mi? Tekrar düşün.

  • allah yazdiysa bozsun  (29.09.20 22:41:20)
evet. ama şunu da merak etmiyor değilim. örneğin yıllık gelirimizi harcadığımız günlük hayata dair şeylerden bir sepet yapsak. 2 sene önce ile şimdiyi kıyaslasak alım gücümüz sabit türk lirasına göre ne kadar değişti. tüik in pinpon toplu enflasyon sepetinden bahsetmiyorum tabii ki. yani ekmek mazot vs temel ihtyaçlarda ne kadar eridik.

  • tukenmez adam  (29.09.20 22:43:43)
Yuzde 40 oy aliyor cunku hakikaten dolar 50 lira olursa olsun umrumda degil diyo Adam. Boyle bir kitle yaratti akp.

Saati 1 dolar, ama adami 1 saat calistirip para yerine 2,5 litre kola versen ben kole miyim der kavga cikarir. Inanilmaz bir iluzyon.
  • baldur2  (29.09.20 23:44:00)
evet biliyorum.

türk borsası da bu yüzden çok ucuz. yakın zamanda yabancı yatırımcılar çökmeye başlarlar yine.
  • false pretension  (30.09.20 00:55:24)
Yuzde 20 sosyal yardım alan kitle. Bunların ucuz marketlerden karnını doyurmak ve hastaneye ücretsiz gitmek dışında hayattan bir beklentisi yok. Yüzde 10, akp giderse tehlikeye düşeceklerini düşünen İslamcı/tarikatçı tayfa. Yüzde 10 devleti/belediyeleri emikleyen tayfa. Ediyor yüzde 40. Biraz da alavere dalavare ile yüzde 45-50 ye çıkıyor işte.

  • prizmatik  (30.09.20 11:57:25 ~ 12:06:04)