Coin saklama

>>Selam herkese, bir borsadan coin aldım. Ledger Nano S'e gönderdim. Burda duruyor uzun süredir diyelim.

Sonra beklediğim kara ulaştı coinleri satmak istiyorum. Ledger Nano S'ten tekrar borsaya gönderip mi satıyorum? Burdaki olay nasıl oluyor?

İkinci sorum belli bir miktarda coin aldım. Ledger Nano S'te duruyor. Sonra aynı coinden bir süre sonra biraz daha aldım, bunu da aktarabiliyorum değil mi sorunsuz şekilde Ledger'a?

Üçüncü sorum Ledger Nano S'e aktarmak zor mu coinleri? Basit bir işlem mi?

hepsinin cevabı evet

borsa üstünden satıyorsun, dilediğin zaman yatırabilir çekebilirsin istediğin miktarı, işlem basit normal btc veya her ne adresi ise oraya yolluyorsun
  • passion rules the game  (29.09.20 14:00:34)
sertac akin +1

coinlerin hangi blokzinciri uzerinde oldugu onemli,mesela ethereum agi uzerindeki her token i (erc-20) ethereum adresinize gonderebilirsiniz. bi de ledger seed pharesinizi iyi saklayin, kimse bilmesin.
  • ehti  (29.09.20 14:30:31)
cevabı evet: çok kolay. Cüzdanına girip deposit adresi al, borsadan oraya gönder. İleride de tam tersi.

bitcoin veya ethereum ise ledger'ın kendi yazılımı üzerinden yapabilirsin. Ether için mycrypto veya myetherwallet da kullanabilirsin.

Mesela NEO ağı için NeonWallet, o3 wallet vb. kullanman gerekiyor.

NOT: çoğu kişinin düştüğü bir hatayı anlatmak istedim, coinlerin ledger'da değil aslında. Bitcoin, ethereum veya her neyse o blockchainde duruyor aslında. Ledger private key'lerin saklandığı ve fiziksel olarak tuşlara basmadan onay vermediği (yani uzaktan hacki engelliyor) bir sistem sadece.

Yani 24 kelimeyi başka yere girsen de cüzdanlarına ulaşırsın. Tüm adreslerin ve private keyleri o kelimelerden üretiliyor.

Borsa mantığına aşinaysan ve ledger vb. (veya masaüstü wallet) hiç kullanmadıysan şunu bil, şifremi unuttum yok. Kelimeler giderse para da gider.(ağda durur ulaşamazsın, kimse ulaşamaz) Fakat aynı şekilde mesela para atmadan önce ledger'a şifreni 3 kere yanlış gir resetlensin, kelimelerle geri al. Aynı walletlarının geldiğini göreceksin. İçini rahatlatmak için önce dene bir sistemi gör.

Ayrıca tek walletın yok. Ether, NEO gibi ağlarda sonsuz sayıda wallet oluşturabiliyorsun önüne liste koyuyor üret dedikçe üretiyor. Bitcoin'de de takip zor olsun diye her seferinde farklı deposit adresi verebilir korkma.
  • nhk ni youkosu  (29.09.20 15:59:50)