Dişlerimin sıkıntısı nedir? (Fotolu)

merhaba. Görüntü umarım rahatsız edici olmaz.

Doktor filmde pek bir sıkıntı göremedi. Dişlerimi düzenli fırçaladığım halde lekeler mevcut, ama mesele kozmetik değil. Bu lekelere fırça vs değdiğinde canım çok yanıyor. Bunu 1 dişte yaşarken şimdi 4, belki daha fazla dişimde yaşar oldum.

Bu lekelerin ve hassasiyetin sebebi ne olabilir? Yiyip içtiklerim veya stres olabilir mi? Nasıl çözebilirim? Teşekkür ederim.

doktorunuz görüş vermedi mi? diş sıkması, diş etlerindeki sorunlar o tür hassasiyetlere sebep olabilir. Periodontoloji hekimine de görünebilirsiniz. ancak bu yönlendirmeyi hekiminizin yapması gerekiyordu. (hekim değilim)

  • nzessia  (28.09.20 09:01:01)
Selam günaydın

Lekeler dert değil onlar geçer ama sorunun kaynağı onlar değil.

Birkaç sebep olabilir,

Stres ve yiyip içtikler demişsiniz ikisi de etkili. Stres diş sıktığınız için etkili. Dişlerde aşınmalar var. Aktif ya da eskiden kalma olabilir ama bu minede de aşınmaya sebep oluyor, dişetlerine doğru küçük çatlamalar oluyor bu da hassasiyet yapar.

Asitli yiyecek içeceklerden uzak durmalısınız, minede erime yapıyor, asit erozyonu denen olay. Hassasiyet yapar.

Diş fırçalama tekniğinizi değiştirmek gerekebilir. İleri geri değil de aşağı yukarı yönlü süpürme şeklinde yapmalısınız.

Yumuşak kıllı fırça kullanın.

Hassasiyet gidericili macun kullanın. Stannöz florürlü olanlardan tercih edin.

Flor uygulaması yaptırabilirsiniz. Faydası olacaktır.

Kesinlikle diş ipi kullanmaya başlayın.
  • bir ileti paylastim  (28.09.20 09:05:11)
Hekim değilim ama doktor bu lekelerin sadece tükrüğün yapısından bile kaynaklanabileceğini söylemişti. Bu yüzden dişlerinizi daha sık temizletmeniz gerekebilir. Bir kere temizletip beslenme-fırçalama tarzınızı düzelttiğinizde lekelerin oluşması gecikecektir(eğer tükrük kaynaklı ise)

  • megalomaniac  (28.09.20 10:21:34)
Gece birlikte yattığınız şahsa (Yoksa da edinin) dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınızı sorun. Cevap evet ise diş plağı kullanın.
Asitli yiyecek içecek tüketmeyi bırakın.

  • Mirket  (28.09.20 11:57:06)
@nzessia
@bir ileti paylastim
@megalomaniac
@Mirket
İlginiz için teşekkürler. Diş sıkması belki 10 yıldır var. Plak verildi pek kullanmadım açıkçası. Bikaç hafta önce bu sorunun çeneden yapılan basit bir botoks ile çözüleblldiğini öğrenip yaptırdım. Çözülüp çözülmediğime emin değilim.

Asitli yiyecekler hk tavsiyeniz işime yarayacaktır. Bence de asit durumumu kötüleştiriyor,

Stres de öyle.

Yıllardır her sene diş temizliği yaptırıyorum ve bir sorun varsa tedavimi oluyorum.
  • karabasun  (28.09.20 12:13:17 ~ 15:18:41)