Hayvan severlere soruyorum.

Uzun tüylü(norveç ve sokak kedisi melezi) bir kedi sahiplenmek istiyorum. Satın almayı hiç düşünmedim. Satın alınan bir sürü kedi biliyorum ve inanılmaz güzel olsalar da yıllar önce bahçemde baktığım bir kedinin verdiği sevgiyi göremedim. Evet hepsi güzel ve değerli canlılar ama bazı hayvanların biraz daha duygusal olduğunu düşünüyorum.
Bugün biri bana yaptığının satın almaktan farkı yok dedi ve moralimi bozdu. Özellikle bir kedi istemek kötü bir şey mi? Kediyi sahiplendiğim zaman en az 10 sene benimle olacağını biliyorum. Maddi ve manevi her türlü yanında olmak zorunda olduğumu biliyorum. Her gün yemeğinden kumuna kadar ilgilenmem gerektiğini, tatillerimi programlarımı evimi planlarken onu da düşünmem gerektiğini biliyorum. Bunların hepsini de fotoğraf çektirip instagrama atmak ya da evde gözüme güzel görünen bir canlı olsun diye değil ailenin bir üyesi olmasıyla yapmak istiyorum.
Gerçekten kedisi camdan düşüp ölünce bir hafta sonra çocuklarına ikinci bir cins kedi alan biri bana bunu nasıl söyleyebiliyor anlamıyorum. Kendisi önceki kedimin nasıl öldüğünü üç yıldır anlatırken bile gözlerimin nasıl dolduğunu biliyor. Bence hak etmedim ama yine de gerçekten ucu dokunuyorsa bile kötü hissedeceğim.

"bazı hayvanların biraz daha duygusal olduğunu düşünüyorum." doğruluk payı vardır ama cins özelinde doğru olduğundan emin değilim.
kedi seviyorsan ve bakmanın bilincindeysen cinsinin önemi yok. bence böyle.

  • sutlu nescafe  (27.09.20 11:38:37)
istediğin kediyi al ya, istersen 5000 lira verip sfenks al. sanki evde kedi bakmak sadece kedilerin iyiliği içi yapılan bir şey gibi bu tavırlar bana garip geliyor. mutual bir ilişki var kedi-insan arasında. seni öyle bi kedi mutlu edecekse öyle bi kedi bulmalısın.

bu arada tam öyle bi kediyi yavruyken yerde buldum 2 aylık bile değildi büyük ihtimalle biri petshop'tan falan alıp sonra vazgeçip yola atmış ama yol dediğim hayvan gibi trafik olan bir ana caddenin ortadaki refüjü. hayvan istese bile gidemez oraya. yani yerlere bak yürürken belki bulabilirsin.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (27.09.20 11:40:07)
Kaybettiğiniz kedinize benzeyen bir kediyi sahiplenmek istemeniz doğaldır, gerçi ben miniğime benzeyen bir kediyi görmeye dahi katlanamazdım diye düşünüyorum.

Dış görünüşüne göre şu kedi olsun diye seçim yapmayı ise hoş bulmuyorum.

Şimdiki kedimi hayvan bakma tecrübem sıfırken, hiç aklımda yokken, yavrum yeni bir yuvaya muhtaçken sahiplendim. Şimdiki tecrübem o zaman olsaydı gene onu sahiplenirdim. Tüyleri şöyle, falanca renk, patisi şöyle vs diye kedi sahiplenmektense yuvaya en çok ihtiyacı olanı mümkünse engelli bir canı sahiplenmek hayvanseverliğin en değerli yanı bence.
  • art pepper  (27.09.20 11:45:49)
@art pepper
Geçen hafta tam olarak ona benzeyen bir kedinin hikayesini okudum. Yine aynı sadakat yine aynı duygusallık. Dış görünüşleri zaten aynı. O zamandan beri eminim aslında.
Bende uzun süre katlanamadım. Üç yıldır ilk defa bir canlıya yaklaşmaya çalışıyorum. Umarım uzun yıllar boyunca sağlıkla yaşarsınız.
  • pudra  (27.09.20 11:59:43)
Sen kendini biliyorsan başkasının söylediği şeye neden bu kadar kafa taktın ki? Sanki sen de emin olamamis gibisin.

  • elorelia  (27.09.20 12:01:38)
'Satın almak', hayvanı mal olarak görmek oluyor bana göre. Arkasındaki çirkin endüstriyi, hayvan üretmeyi de desteklememiş oluyorsunuz. Etik olarak da bir duruş satın almamak.

Bir hayvanın sokakta ya da barınakta kalması mı daha iyi, yoksa sizde kalması mı? Hangi hayvan olduğu totalde ne kadar önemli? Aslında pek değil. Kendinize uygun, kendi şartlarınıza uygun ve karakterini sevdiğiniz kediyi sahiplenmeniz, onunla çok uzun seneler geçireceğinizi düşündünüldüğünde çok mantıklı. Burada yalnızca dış görünüşü ele almamak mantıklı olur elbette.

Benim de yıllardır sahiplenmek istediğim bir köpek ırkı vardı, ancak kendime bunun yanlış olduğunu telkin edip bir sene boyunca, onlarca kez başka köpeklerle tanışarak vakit geçirdim. Ancak 'enerjimiz' gerçekten tutmadı, başvurduğum kurumlar da bunu görüp o köpekleri sahiplendirmediler. Ben de beklemeye karar verdim. Karakterinin, yaşam enerjisinin benimkine uyduğu köpeği buldum.

Tabii ki karşınızdaki öyle der. Kendi vicdanını rahatlatmak zorunda.
  • buf-e kür  (27.09.20 12:05:37)
@elorelia
Biraz duygusal bir dönemdeyim sanırım. Normalde kendisinden pek etkilenmem ama bilmiyorum. Eline geçen ilk fırsatta canımı yakmak istemiş gibi gelse de acaba doğru bir noktaya da değindi mi diye sordum.
@buf-e kür
Sahipleneceğim hayvanla zaman geçireceğim :)
Sadece fotoğrafına bakarak almam mümkün değil. Sadece bu cins için olan ilanlara bakıyorum. Teşekkür ederim. İstediğim şey tam olarak sizin yaptığınız şey.
  • pudra  (27.09.20 12:15:46)
Arkadaşınız size haksızlık etmiş bence. Süs eşyası gibi kedi bakanlara ben de kızıyorum. Ama kedi ararken renk-tüy tipi belirtenlere önyargıyla yaklaşanlara daha çok kızıyorum. Çünkü çocukken beslediği bir kedi, kaybettiği bir kedi vs olabilir ve ona benzer birini istiyor olabilir. Ben de kedimden ayrıldım malesef, sonrasında çok ağladım ve internette kedi videoları bile izleyemez olmuştum. Sadece onun renginde olan kedilerin resimlerine bakabiliyodum. Sokakta gördüğümde diğer kedileri besliyodum ama o kedimin renginde olmadıkları için yaklaşamıyordum, sadece onu hayal ediyordum. Birkaç ay sonra geçti bunlar, araya başka hasta kediler girdi vs. şimdi eskisi gibi hepsini sevebiliyorum.
Ama imkanım olsaydı o kedimden ayrıldıktan sonra yine ona benzer bir kedi sahiplenmeyi çok isterdim. Onun verdiği his çok başka bende.
Siz doğrusunu yapıyorsunuz, bu bilince sahipsiniz bence, aynen devam edin. Belki kedinizin saçlarını taramak istiyorsunuz kime ne ayol? Uzun tüylü seviyorsanız öylesini sahiplenin kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz kediden başka.
  • megalomaniac  (27.09.20 12:26:45)
Kediye iyi baktıktan sonra istediğini yap kime ne.

  • jazzabel  (27.09.20 12:29:06)
Teşekkür ederim herkese. Gerçekten daha iyi hissediyorum.

  • pudra  (27.09.20 12:33:01)
aşağıdakiler sokaklardan kurtarılmış kediler ve yuva arıyoruz.

taklacı, sitenin otoparkında takılıyordu, orada istenmiyor. hastalandı, tedavi ettirdik.
www.instagram.com

spider. sahilde ölmek üzereyken bulduk, tedavi ettirdik.
www.instagram.com

beşiktaş. arkadaşlar tedavi ettirdi. bir araba çarpıp kaçmış, şu an gayet iyi.
www.instagram.com
  • surprise  (27.09.20 16:33:31)
Instagram ve Suzionline twitter hesabına bakarsanız zor durumda ve sahiplenilmeyi bekleyen çok kedi paylaşıyor. Sahibinden gibi sitelerde yazmasa bile satış olabiliyor. Satın almadığınız ya da kısırlaştırmayıp kedinin doğurmasına destek vermediğiniz takdirde sahiplenmek önemli. Cins olarak kafanızda kodlamayın, içinizin ısınacağını düşündüğünüz bir kedi olabilir. twitter.com
twitter.com

  • kaset  (27.09.20 21:23:46)