Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji?

Kulaktan dolma değil de gerçekten bilgisi olan var mı bölüm hakkında? Aslında en merak ettiğim konu akademik anlamda katkı sağlar mı? artıları eksileri nedir?

yüksek lisans yapmak istiyorum. Yüksek lisanstan beklentim akademiye yönelik. kişilik bozukluklarına ilgim var çalışmak isterim o konu hakkında ve önümde iki yol var ya bu üniversite ya da türkiye'nin iyi sayılabilecek iki üniversitesinden birinde (Marmara gibi) psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında yüksek lisans yapmak acaba hangisi beni akademik anlamda daha iyi geliştirir?

Dediğim gibi klinik psikoloji'deki konular tez ve akademik çalışmalar anlamında daha çok ilgimi çekiyor ama daha az ilgimi çekse de psikolojik danışmanlıkta daha iyi bir üniversitede yüksek yapma şansım da var. ne yapmak lazım nelere dikkat etmek lazım?

Merhaba benim eski erkek arkadasim tam sordugun uni bolumde yüksek lisansini yapti. Lisansi Bogazicinden ve Akademiye yönelik bi beklentisi yoktu acikcasi sadece formalite geregi yapmis olmak icin yapti yuksek lisans olsun diye. Bitince de danismanlik yapmaya basladi. Kendi merkezi var.

Uskudar uni ile ilgili de memnundu pisman olmamıştı tercih ettigine cunku kararsizdi o da en basta. Hocalarini ve arkadaslarini da seviyordu ama cok iyi akademik olarak vs diye bi ovgu de duydugumu hatirlamiyorum kendisinden.
  • hindistan cevizi  (26.09.20 18:47:52)
Akademik olarak büyük katkısı olacak bir okul değil maalesef; öyle bir isteğiniz var ise daha kaliteli okullara yonelmeniz gerekir.

Sadece klinik psikolog unvanını alayım; gerisi önemli değil diyorsanız fena bir okul değil bu konuda. Psikolojik danisman ile klinik psikoloğun sahada farkları oluyor malum (özel hastanelere giriste vs); bunu göz önüne alın derim.
  • fraise  (26.09.20 18:54:13 ~ 18:55:18)
Benim de Boun mezunu bi arkadaşım burda yüksek lisansını yaptı. Okul o zaman çok kalabalıktı, önüne geleni (parayı vereni) alıyordu okul ve bu kalabalıktan şikayetçiydi ve pek de bir şey öğrendiğini iddia edilen etmiyordu. Ama şimdi daha az insan almaya başladılar sanırım, o yüzden araştırmak lazım. Hocalarla da bireysel olarak görüşüp onları bir tartabilirsiniz. Bu tarz üniversitelerde genelde sadece klinik psikolog etiketi için giriliyor ve akademik beklenti geride kalıyor. Üsküdar Üni hocaları itibariyle de biraz popüler kültüre ayak uyduran, medyatik insanların da olduğu bir yer. Üzerine kalabalıksa verimli geçeceğini düşünmüyorum.

Ama ben orda yüksek yapmadım, başka bir özelde psikoloji okudum. Ondan önce de devlette okumuştum başka bir bölüm. Az çok tahmin edebiliyorum ve Üsküdar Üni’yi de araştırmıştım.

Bana kalırsa çalışacağınız hocayı araştırıp onunla görüşmeniz daha önemli, hocayla birlikte bu ticarethanelerde sıyrılabilirsiniz. Hem hocaların referansı sizi yurtdışına doktoraya da gönderebilir.

Akademik çalışmak istiyorsanız:

Medipol Üni’de, Hayrettin Kara ve Fatih Yavuz Hoca belki size yardım edebilir? (Aynı fiyat sanırım yüksekler)

Okan nispeten daha akademik olabilir ama...

Sabahattin Zaim’de Mustafa Hoca var ama o bilinç çalışıyor daha çok galiba.

Özyeğin, Bilgi, TED Ankara özellerden buralara bakılabilir. Bilgi’den kabul almak daha zor tabii ama Üsküdar düzeyini sorduğunuz için Özyeğin, TED, Medipol düşünülebilir gibi duruyor.
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (26.09.20 22:32:21)
Arkanıza bakmadan kaçın lütfen. Herhangi bir yüksek lisans yapmazsanız, daha kârlı çıkarsınız. Size hiçbir faydası olmayacak bir üniversite; keza, program içeriği de öyle.

  • tel tokasini duzelten samuray  (26.09.20 23:28:26)