Günde 2 bardak kahve içmek sağlık açısından bir sorun yaratır mı?

Marketlerde satılan ve üstünde "%100 çözünebilir kahve" yazan Jacobs marka veya normal türk kahvesi tüketmeyi düşünüyorum.

Daha önce bir yerde bir araştırma yazısı gibi bir şeye denk geldim, öğütülmüş kahveleri filtre etmeden o şekilde direkt pişirmenin cok cok zararlı olduğu yazıyordu. Malum biz türk kahvesini bu sekilde pisiriyoruz.

Filtre kahveyle ugrasabilecek biri degilim. Evde şu Jacobs'u veya türk kahvesini gunde 2 kere tuketsem bir zarari olur mu?

günde en az 3 kupa kahve içiyorum. bu aralar o kahvelerden tüketiyorum zaten ofiste de genelde gold oluyor. günde 6-7'yi geçtiğim oldu kalp çarpıntısı dışında bir zararını görmedim.
o da kafeinden oluyor çarpıntı yapıyorsa içmeyin fazla geliyordur :)

  • ozdek  (24.09.20 13:38:50)
Mokapot alın. İçtiğiniz kahvenden daha çok zevk alırsınız.

  • 1917  (24.09.20 13:56:45)
french press deneyebilirsin. kahveyi tchibo veya benzeri bir kahvecide damak zevkine göre seçip çektirebilirsin. kahvede demleme yönteminden önemlisi çekirdek seçimi.

hazır granül kahveleri soruyorsan onlar en ucuz çekirdeklerin aroma arttırsın diye aşırı kavrulmuş, demlenmiş ve kurutulmuş muhtemelen de yapay aroma eklenmiş maddeler.

çekirdek ögütüp demlemek her türlü granül kahveden sağlıklıdır.
  • orpheus  (24.09.20 14:24:15 ~ 14:28:34)
Benim soyledigim türü granülmüş evet. Arastirmalarimi biraz genişlettim ve kahveyi kendim cektirmem gerektiğini gördüm. Bi french press yardimiyla daha saglikli kahve icebilirim anladigim kadariyla.

Peki tchibo kahvelerine guven olur mu? Iyi kahve cekirdegini nerde bulabilirim ve nerede cektirebilirim?

Yeni sorular... :)
  • boyle buyurdum  (24.09.20 14:46:09 ~ 14:46:51)
tchibo iyidir. iyidir derken fiyatına göre iyi yoksa çok daha iyi özel kahveler bulabilirsin. biz guatemala içioruz. aroması yüksek orta sertlikte ama sen keyfine göre farklı bir çekirdek de tercih edebilirsin. 200gr kadar kahveden yaklaşık 15-20 bardak kahve çıkar. bir seferde fazla almak yerine haftalık veya 10 günde bir almak gerekiyor çünkü öğütülmüş kahvenin aroması kolay kaçıyor. ikinci seçenek de ucuz bir el değirmeni almak. alırken sermaik ögütücü olmasına dikkat edersen iyi olur.

tchibo şart değil. kahve dükkanlarının çoğu mağazada kullandıkları kahveleri öğütülmüş olarak da satıyor. ancak starbuckstan uzak durman tavsiye ederim.
  • orpheus  (24.09.20 15:00:03 ~ 15:01:09)
Cok guzel bilgiler, tesekkur ederim @orpheus :)

  • boyle buyurdum  (24.09.20 15:03:59)
Çözünebilir kahveler zararlı, kahve için uğraşmam ve ucuz yollu bir şey olsun diyorsanız french press öneririm sallama çay gibi kısa sürede oluyor.

  • alletroop  (24.09.20 15:24:18)
Kahve çekirdekleri kavuruldugunda acrylamide isimli bir madde oluşuyor. İster filtre kahve iç ister çözünebilir kahve iç bu madde mevcut. Bu maddenin çözünebilir kahvelerde 2 kat daha fazla oldugu söyleniyor. Ancak yine de bu miktarın sağlık zararı oluşturmayacak seviyede olduğu söyleniyor.

Ayrıca, acrylamide maddesinin kansere yol açtığınin deneysel olarak kanıtlanmadigi da söyleniyor.

Karar senin, ben olsam içerim korkmam, içiyorum da.
  • sckxyss  (24.09.20 15:31:50)
@biseysorcaktim türk kahvesi en zararlı kahvelerden biriymiş eksisozluk.com

  • boyle buyurdum  (24.09.20 15:44:21)