Yanlış öğrendiğim şeyin doğrusunu kabullenemiyorum

duyuşsal olarak değil, bilişsel olarak.

araba kaldırmayı yanlış biliyormuşum, bugün doğrusunu öğrendim, içşmden doğrusu için sürekli "yok ya öyle değildir." diyorum.

sizde de var mı? yaşla ilgili mi acaba? ünv biteli 12 yıl oldu.

eskiden sözlüğün logosunun üzerine gelince şöyle bir şey yazıyordu:

"bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır"
  • tabudeviren  (23.09.20 21:41:51)
evet var, herkeste hem de...

bir insanın yanlış bildiği şeyin doğrusunu öğrenmesi, sıfırdan öğrenmesinden kat kat daha zordur. en çok da öğretmenler bunun ceremesini çeker :)
  • invictae  (23.09.20 21:54:16)
"insan bildiğini zannettiği bir şeyi asla öğrenemez" Epiktetos. yuvarlarsak 2000 yıl önce söylemiş zaten.
eksisozluk.com
"bi de bilse sorardı, sorsa bilirdi" paradoksu var :-)
  • ankarakecisi  (23.09.20 22:26:36)
hiç yok. hatta öyle hiç yok ki, bazen doğru bildiğim ama sonradan yanlış olduğuna ikna edildiğim bir şeyin aslında gerçekten doğru çıktığı olur. bu konuda biraz daha omurgalı olabilirdim ama genelde zararını görmedim.

  • Bruce  (23.09.20 22:29:01)
ben de mezun olali 12 sene oldu oyle bir durum yok da, arabayi kaldirmanin nesini yanlis biliyordun onu merak ettim.

  • cooperr  (23.09.20 23:43:55)
Önce durumu kabullenmek gerek.Motor becerilerin çoğunda yaşanır bu durum. Üç hafta içinde çözülür siz doğrusunu uyguladığınız sürece.

  • artemisisis  (24.09.20 00:40:10)
Davranış ve düşüncelerinize egonuzun müdehale etmesinden kaynaklanan bir durum.
Buna ne kadar izin vermezseniz, o kadar kabullenme olur, hatta kabullenme değil durum normal bir hal alır sizin için.

- he öyle miymiş? ok anladım

der geçersiniz. olması gereken bu aslında.
  • awareim  (24.09.20 14:29:13)
Ben yıllarca çamaşır deterjanına tursil demiş adamım bana koymaz

  • olaylar olaylar  (24.09.20 19:25:07)
ahahah, Turkiye il haritasini kafamda yanlis ogrenmisim. yillardir duzelmiyor... izmir aklimda daha kuzeyde, diyarbakir daha guneydoguda, ankara daha solda vs

  • camussar  (24.09.20 19:37:21)
Hayır.

Direkt uyum sağlarım.
  • hayirsiz  (24.09.20 19:51:26)