excell sorunu

a'da isimler yaziyor. b 'de numaralari yaziyor.

b'deki numaralara göre a daki ismi düzeltmem gerekiyor.
yani 111'in karşisinda tek şekilde isim yazilmasi lazim.

b'deki numaralara göre a 'da farkli farkli isim yaziyorsa bunlara uyari verebilir mi?

"111'in karşisinda hem abc ltd. hem de abc ltd.şti. yazimiş" diye söyleyebilir mi?

çünkü bunun gibi numarları aynı ancak isimleri farklı farklı yazılmış olan binlerce firma ismi var..hepsini teker teker kontrol etmem lazım.

Böyle bir kıyaslama yapmak için kaynak bir tablo oluşması lazım. Fiziksel olarak yer almasa da Excel'in 111'in karşısında ne yazması gerektiğini Excel'e öğretmek gerekiyor.

Binlerce firma ismi önemli değil ama firmalara ait spesifik numaraların sayısı çok değilse yapması basit. ama binlerce farklı firma var ise sayılara göre tek tek filtreleyip soldaki isimleri kopyala yapıştır ile tek seferde aynı yapabilirsin.
  • himmet dayi  (23.09.20 11:11:31)
Pivot ile yapabilirsin. Pivot penceresinde değerler bölümü boş kalacak, satırlar kısmına ilk başta no, sonra isim eklenecek. 111 karşısında alt alta iki farklı yazım şeklini göreceksin. "alan ayarları" doğru yapılmışsa eğer 111 rakamı sadece ABC LTD.'nin yanında yazacak. Gruplanmış olacak yani. pivot tabloyu kopyalayıp başka bir sheet'te değerleri yapıştıracaksın. Başlıklara filtre koyup "No" başlığındaki boş olanları süzeceksin. Boş bütün satırları silip filtreyi kaldırınca tek bir numaradan ve karşısında tek bir firma ismi bulunan bir veri elde edeceksin.

Bütün bunları boşuna yazdım gibi bir hisse kapıldım ama umarım rehber olur :)
  • IncredibleMau  (23.09.20 11:26:26)
numara kısmı doğru olan kısım ama firma ismi kısmında farklı yazımlar olabiliyor.

firmalara ait spesifik numaralar 742 tane var(tablo oluşturup baktım).
ama mesela 742 numaradan 20 tanesinin karşısında(A sütununda) isim farklı şekilde yazılmış(birisinde abc ltd yazmış birisinde abc ltd şti. yazmış).

bu 20 taneyi tespit edebilmem için bana "bak bu numaranın karşısında 2 farklı isimle kayıt girilmiş" desin.
  • 8832ch78  (23.09.20 11:33:56)
pivot ile bir deneyim bakayım.

  • 8832ch78  (23.09.20 11:35:21)
hocam çok güzel çözdün olayı.
boş bütün satırları seçince zaten farklı ünvan yazılan firmalar ortaya çıktı.34 taneymiş.

onların karşısında başka rakamlar da olduğundan silemem ama hangi firmalar olduğunu
tespit ettiğim için şimdi onları düzeltmesi daha kolay olacak.

tablo kısmında no ve sonra isim ekleyince halloldu olay..
sağolasın
  • 8832ch78  (23.09.20 11:50:59)