Corona dönemi İşten çıkma

Günaydın

Kıdemi verirseler Şu anda kendi isteğimle çıkmak istiyorum desem işveren çıkarabiliyor mu? Çıkarsa kıdemli halde çıkarabiliyor mu

işçinin haklı nedenle feshini kabul ederse kıdeminizi vererek çıkartabilir, sonrasında işsizlik maaşı bile alabiliyorsunuz ve sözleşmeyi işçi feshettiği için işe iade dava açma hakkı olmuyor bayaa win win bir durum ama zaten gitmek isteyen işçiye neden kıdemini verip göndersin? kendi çıkartmak istediği personelle bu şekilde anlaşma yapar bence.

bir de tabi haklı bir neden bulmak lazım, işverenin de kabul edeceği.

mesela bizim 4 farklı ilde şubemiz var, bir arkadaşımızla anlaştık, biz işveren olarak dedik ki iş yoğunluğu sebebiyle sizi artık diğer ilde çalıştırmak istiyoruz( işveren olarak böyle bir hakkımız var) o da ben bunu kabul etmiyorum haklı nedenle fesh ediyorum dedi.
  • benaslinda  (22.09.20 08:27:58)
işverenin işçiyi işten çıkarması yasak.

kendi isteğinizle işten ayrılmanıza herhangi bir engel veya yasak yok, istifa edip ayrılabilirsiniz.

hem istifa edeyim, hem kıdem alayım diyebileceğiniz haklı nedenler var. erkekseniz askere gidebilirsiniz, kadınsanız evlenebilirsiniz, emekli olabilirsiniz, çalışamayacak şekilde astalanabilir veya ölebilirsiniz. bunun dışında hem istifa edip, hem de kıdem alabileceğiniz sadece işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareketi var ki o biraz kıllı yünlü bir konu.
  • kibritsuyu  (22.09.20 09:13:31)
oluyor, birkaç arkadaşım çıktı. kıdemi verirler yahu niye vermesinler, kazanılmış hakkınız sonuçta. burada işvereni bağlayan bir durum yok ki kazanılmış hakkınızı vermek dışında.

edit: aşağıya ayrı cevap yazmıştım ama buraya yazayım kalabalık etmesin.

benim arkadaşlarım çalıştıkları firmalardan çıktılar ve tazminatlarını aldılar, hatta ben de kibritsuyu gibi biliyordum ve nasıl yani? dedim, çünkü kibritsuyu'nun bahsettiği hiçbir duruma uymuyorlardı. artı ne firmalarıyla ne de yöneticileri ile sorunları vardı, güle oynaya çıktılar işlerinden, hatta biri yeni işe bile başladı. bu tip bir durum ne şekilde oluşur o zaman? sözleşmenizde mi vardı böyle birşey dedim, ona da hayır dediler. hayır ben de işten çıkmayı düşünüyorum da, neye dikkat edelim o zaman? :/
  • pasp  (22.09.20 09:21:23 ~ 11:14:25)
kazanılmış bir hak diye her işten çıkana verilmez. istifa eden işçi de hak etmez.

niye vermesin ki? çünkü kendi ayrılan hak etmez de ondan. kendi ayrıldığı halde hak edilen birkaç durum var. erkek askere gider, kadın evlenir, emekli olursun, çalışmana engel şekilde hasta olursun veya ölürsün. bir de kanıtlayailirsen zor ve uzun bir yoldur ama işveren işçiye ahlaksız bir şeyler etmiştir, o zaman alınır.

durup dururken ben gidiyom diyen işçiye kıdem tazminatı verilmez, bu şekil giden işçi kıdem tazminatı hak etmez.
  • kibritsuyu  (22.09.20 09:35:38 ~ 09:35:48)
kıdem kazanılmış bir hak değildir, her koşulda verilmez, kibrit suyu + 1

yoksa her çalışana istifa ettiğinde, gitmek istediğinde kıdem verilirdi..
  • benaslinda  (22.09.20 10:58:20)
Aslında ayrılırken paraya ihtiyaç olcak, 1.5 sene stajda olcam ve kıdemi alırsam epey idare edebilirim.10 yıllık kıdemi bırakmak istemiyorum. Nası yapsam bilemedim. 2 dene bu şirkette kalırsam alacağım para max 1.3 kat artar ama çıkıp bu işi yaparsam 2 kat olacak.

  • cakmayazar  (22.09.20 21:43:34)
işveren vermek istemiyorsa , sadece siz istiyorsunuz ya da ihtiyacınız var diye kıdem vermeyecektir.

yine de iyi şanslar.
  • benaslinda  (23.09.20 08:23:18)