ayrımcılık yapsam mı?

4 tane yiğenim var. aynı binada oturuyoruz. 1 ilkokul, 2'si orta okul, 1 tanesi liseye gidiyor. 2 kız, 2 erkek. online ders alıyorlar. bilgisayarları yok(baba varyemez). benim bilgisayarım var. ben sabah gidip akşam eve geliyorum. akşamleyin, bilgisayarda isim oluyor. gün içerisinde bilgisayarım boş.

ben de onlara ek kullanıcı hesabı açtım. vermek istedim. ancak erkek çocuklara vermek istemediğimi hissettim. kız çocuklara pozitif bir ayrımcılık yapmak istiyorum.

erkek çocuk sürekli telefonda, oyundur filan oynar, sosyal medyada takılır. aklım bu çocuğu tutmuyor. öğrenme ışığı görmüyorum.
diğer erkek çocuk ufak, telefonda da halleder dersini.
erkek çocukların bilgisayarı amaç dışı kullanacağını, hor kullanacağını düşünüyorum. diğer yandan böyle yaparsam kardeşler arasında kıskançlıktan ötürü çıkacak çatışmanın da sebebi olmak istemiyorum.

ne yapsam? bilgisayarı versem-keşke versem-, yenisini kendime alacak maddi gücüm maalesef henüz yok.

edit: ders saatleri cakismiyor, her birinin gun icerisinde farkli saatlerde dersleri var.

edit 2: yorumlar ve dusunceleriniz icin tesekkur ederim. verdim gitti. erkekler de kullanacak. ayrim yapamam. bozulsa da alti ustu bir makine, canlari sagolsun. insandan onemli degil.

Çok düşünmeden yapardım bunu. Erkekler böyle iken Kız çocukları önce gelir.
Bir zahmet erkeklerin kızlarını kıskanmasının ,bir erkeğe yakışmayacağını da arada öğretirsin onlara .

  • Erva  (20.09.20 21:46:14)
çocukların hepsi aynı evde anladığım kadarı ile. o eve verdiğiniz cihazın kimin kullanacağı nasıl çözülecek 4 çocuk var ise. (tabii siz daha iyi tanıyorsunuz ama ön yargılı yaklaşmamak lazım erkek çocuğa, öğrenme ışığını bilemezsiniz. biz de her fırsatta oynadık ama öğrendik de.) ne olursa olsun o bilgisayar 4üne de yetmeyeceği için, hadi ufaklığı saymayıp 3 diyelim. seçim yapmak istiyorsunuz. dediğim gibi aynı evde kimin kullanacağı nasıl çözülecek hır gür çıkmadan ?

@Erva mevzu kız erkek kıskanması değil, nasıl öyle düşünebiliyorsunuz ? kardeş bunlar.

Edit: sosyal medyada cayır cayır takılan hiç kız çocuğu görmediniz galiba

Edit 2: herkes çocuklar haşat eder yazmış. küçükken bilgisayar kullanmadınız mı ? ben ortakulda hatta ilkokulda kullanıyordum hiç de haşat etmedim. şu ön yargıları bir bırakın.
  • fezagezgini_4  (20.09.20 21:50:05 ~ 22:12:40)
Hiç bu işe girmeyin, babaları bilgisayar alsın, hangi devirdeyiz. (Aynı evde olmasalar kız çocuklarına öncelik vermeniz iyi olurdu aslında, ama ayarlamanız zorsa yormayın kendinizi).

  • firez  (20.09.20 21:53:47)
Valla doğru söylüyorsunuz kız yeğenlerinize vermekte ama vermek zorunda da değilsiniz. O bilgisayarın 4 kardeşin kıskançlık krizinde ortada kaldığını düşünsenize. Ben düşünmek istemiyorum. Ben olsam hiçbirine de vermem. O yaştaki çocuklara gözünüz gibi gördüğünüz bilgisayarı vermek doğru olmaz. Çünkü daha doğru düzgün kullanmayı bilmiyorlar her şeye akılları yetse bile.

Benim de mesela yeğenim kullanıyor bilgisayarımı yanımızda kaldığı için, bir şeyin açılmasını hiç bekleyemiyor, otuz kere tıklıyor, sonunda yüz tane pencere açılıyor. Benim yavaş olmayan bilgisayarım o kullanırken yavaşlıyor. Yani bugün jet gibi giden bilgisayarınız yarın kağnı gibi gelir. İnternette nerenin güvenli nerenin güvensiz olduğunu bilmiyorlar. Haliyle bilgisayarınıza bir sürü virüs, zararlı yazılım dolar. O yaştaki çocuklara bilgisayar verilmez bence, kız olsun erkek olsun.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (20.09.20 22:01:57)
o yaşta çocuklara bilgisayar verirsen makineni haşat ederler, olan senin makinene olur.

eğitimin uzaktan verildiği bir ortamda 4 okuyan çocuğu olup da imkanı varken bilgisayar almayan baba sadece varyemez değil, cahil ve vicdansızdır. git anneleri babalarıyla konuş, bir zahmet üç bin lira harcayıp çocuklarına bu iş için basit bir bilgisayar alsınlar.
  • sir gawain  (20.09.20 22:08:39 ~ 22:14:48)
bilgisayarı gözden çıkartamıyorsanız vermeyin. gözden çıkartabilirseniz de ayrım gözetmeden verin. zaten aynı evde böyle bir ayrımı nasıl yapacaksınız?
babaları bir zahmet alacak. 4 tane çocuk kazayla doğmamıştır herhalde.

  • not dark yet  (20.09.20 22:08:52)
Hiçbirine vermeyin. Kendi anne babalarının çözmesi gereken bir problem. Durumları olmasa yardım etmenizi desteklerdim ancak böyle daha çok problem çıkar ve babası da zaten var diye umursamaz.

  • eatpraylaw  (20.09.20 22:11:34)
Güzel düşünüyorsunuz ama vermeyin bence. Bilgisayarı gözden çıkarabilecek maddi durumunuz olsa hadi neyse de bu durumda çocukların siz yokken dikkatli kullanacağını öngöremezsiniz. Siz nasılsa yoksunuz diye kimin önceliğe sahip olduğu unutulup anlaşmazlığa düşülebilir ve olan bilgisayara olur eminim.
Zaten bu online eğitim gören dört çocuğa sahip babalarının sorumluluğu.

  • pink cadillac  (20.09.20 22:17:49)
Siz değil ana baba düşünsün bi zahmet. İlla vereyim diyorsanız da kimse dememiş ama en küçüğe verin. Ama saatler de çakışmıyor diyorsunuz, herkes kendi saatinde kullanabilir. Vermek istiyorsanız tabi.

Ben olsam vermezdim. Babası alsın. Parası varmış.
  • makarnacanavari  (20.09.20 23:08:29)