Diyetisten fazla yürüme dedi?

Selamlar,

Kilo almam ve dizimde de problem olması nedeniyle diyetisyene gittim. 1 ayda 9.5 kilo verdim şu an ideal kilomun altındayım ama dizimden dolayı 4 kilo daha vermek istiyorum.

Bu özetten sonra, diyetisyen sürekli yürümeme kızıyor. Günde max yarım saat yürü yoksa kas kaybedersin dedi ama yürüyüş o kadar kalori yakmıyor diye biliyorum. Ben bir başlıyorum yürümeye 10km olana kadar durmuyorum. Spor salonuna da gidemediğim için elimde sadece yürüyüş var.

Geçen kontrole gittim fazla mı yürüdün, 1.5 kilo yağ vermişsin 1 kilo kas almışsın kilo vermemişsin dedi. Kaslandıysam benim için sıkıntı yok gayet iyi dedim yani evet öyle de bu kadar fazla yürüme dedi.

Duyurunun sporcuları, her gün 10km fazla mı gerçekten? Neden böyle dediğini salağa anlatır gibi anlatabilir misiniz?

Bu arada gün içinde çok az yemek yiyorum ama kalori açığı olacak kadar değildir.

Yürüyerek kas kaybını engellemek ya da yürüyerek 1 kilo kas almak bilimsel anlamda mümkün değil. Muhtemelen dandik bir diyetisyenle çalışıyorsun.

  • angelus  (18.09.20 22:04:19)
tartida "kilo vermemis" goruntugun icin diyetisyenin kompleks yapmis olmasin ? :)

  • damba  (18.09.20 22:09:16)
Benimki de fazla yürüyüşü önermiyor. Kas almak ve kaybetmek öyle kolay olacak işler değil.O yüzden demiyor benim diyetisyen.

Şöyle açıklayabiliriz: Uzun yürüyüslerle kilo verdiginde, bu yürüyüşleri bıraktığında kilo almaya daha meyilli oluyorsun. Ya da fazla aclik hissedip,kacamak yapman daha olası olabiliyor. Kalori açığını beslenme ağırlıklı yaratarak vücudun tepkisini daha iyi ölçüyorlar. Bana sürdürebilecegim şekilde az egzersiz öneriyor,uzun ve her gün yürüyüş önermiyor. Ölçüm gününden bir gün önce ödem tutabileceği için yürüme diyor hatta. Ben baya memnunum kendisinden genel anlamda.
  • ırene adler  (18.09.20 22:30:08)
Angelus +1
Size yürüme diyen sağlık çalışanından uzak durun. Doktor da olsa, terapist de olsa. Ki bahsettiğimiz diyetisyen.

  • humblebirth  (19.09.20 00:02:52)
abilerim ablalarım size büyü mü yapıyorlar yağınızı suyunuzu ölçerken nedir?
angelus'un dediği gibi yürüme diyen diyetisyenden koşarak uzaklaşın.

ayrıca bu ampirik yağ ölçümlerine de bu kadar takılmayın yahu. hepsi hikaye. tamamen diyetisyenler para kazansın diye uydurulmuş diye düşünüyorum artık.

ben günde 10 km yürüyorum ve ortalamada 1 kilo veriyorum haftada. bırakırsam muhtemelen kilo alırım.
  • ozdek  (19.09.20 01:16:39)
günde 10km harika. kilo vermediniz diyedir. diz sebebiyle dese anlarım ama bu diyetisyen yani tıp doktoru değil ki.

  • kushkush  (19.09.20 04:25:43)
Yürüme konusundan bağımsız teknoloji bu boyutlara gelmişken sene 2020 olmuşken hala inanmadığım bir kaç şeyden birisi, o yandan kollarınız ile tutarak tartıldığınız yağ, kas ve su ölçer diyetisyenlerdeki tartı.

  • ihanet kac kisilik  (19.09.20 06:45:15)
o diyetisyeni değiştir. yürüyerek o kadar kas alamazsın. sadece hafif tempo ile kas kütlesi eklenebiliyor olsa insanlar dev ağırlıklar altında yırtınmazdı.

afrikalı açlar gibi beslenmiyorsan da yürüyerek kas kaybedemezsin. bunun bir istisnası var. bir şekilde anteman ile kas kütleni arttırmışsındır ama devamında o kaslara stres yaşatan antremanı bırakmış durağan hayata geçmişsindir. zaman içinde o kaslar kendi normal kapasitelerine geri dönecektir. ama buna o manada kas kaybı denemez.

10km fazla veya az kısmında bence asıl kritik nokta dizlerinin sağlığı. bunu bir ortapediste danışsan çok daha iyi. ama koşmuyor ve tempolu yürüyorsan gene bir sorun olmamalı.

kalori için ise tahmin seni çok yanıltır. basit bir şekilde makro sayarsan bir ayın sonunda çok daha net hesap edebilirsin.
  • orpheus  (19.09.20 07:56:29)
Kas kaybedersin diye yürümene kızıp, sonra bak kas almışsın diye yine car car yaptı yani? Diyetisyene ihtiyacın yok. Şu ankine hiç yok.

  • arnold schwarzeneger  (19.09.20 08:02:20)
karşında "bir kibrit kutusu kadar" diyetisyeni duruyor. şimdi kas miktarını artırdığını nasıl bilebiliyor? hadi bilebiliyor bunun bir kötü bir şey olduğunu nasıl iddia edebiliyor? allahım...

  • alperz  (19.09.20 08:07:41)
cok sacma bi diyetisyenmis ayni cikmanin sorumlusunun sen oldugunu söylemek icin yurumeni bahane ediyor:)

  • ruby elixir  (19.09.20 09:45:45)
Normalde de çok yürüyen biriyim. Mesai bitince kendimi sahile atıyorum rahatlamak için. Beslenme düzenimi değiştirmek için diyetisyene gitmiştim ama anlaşamadık bazı konularda. İçim rahatladı biraz teşekkürler herkese.

  • jazzabel  (19.09.20 11:21:47)