Arabaya motor yaptırmak / motor degistirmek.

Arabanin motoru cortladi. Peugeot 308 1.6vti benzin. Motoru sokturduk.
Usta buna motor bulacan motor değisecek diyor. 15k kafadan gozden cikar diyor. Baska bir usta ise motoru yaparız, değiştirmeeye grrekc yok diyor.

Simdi her iki türlü de elimde net fiyat bilgisi yok.

Benim kafama takılan kisim su, motor degistirmek mantikli mi? Motor degistirmek nedor ne değildir hicbir fikrim yok. Ben bu araci calisir duruma getirip satacagim artik. Motor degisirsek satmak sikinti olur mu, motoru degismis aracin degeri ciddi sekilde duser mi?

Zaten giren girdi, mumkun oldugunca az zararla atlatma derdindeyim.

Ustanın adam gibi bilgi vermesi gerekirdi, motora ne olmuş ? yatak mı sarmış, pistonlar mı yanmış, segmanlar mı kırılmış, gömlek mi çizilmiş, kollar mı kırılmış, blok mu çatlamış ?

Bmw nin büyük motora sahip bir aracı olsaydı parça parası yüzünden tamirat kurtarmaz derdim ama senin durumunda bu geçerli değil. eğer blokta hasar yoksa adam gibi bir tamirci o motoru yarı parasına elini kolunu sallaya sallaya toplar.
  • kimlanbu  (18.09.20 14:28:18)
Bence de sorunu tam tespit ettir önce. Bildiğim kadarıyla yukarıdaki arkadaşın bahsettiği çoğu sorun tamir edilmiyor. Satma konusunda net bir bilgi kim verebilir bilmiyorum. Biraz da şans işi. Ben kişisel olarak motoru değişmiş bir araç almazdım. Hatta çamurluk dışında ön bölümden hasar almış bir aracı da almam sanırım.

  • the coon  (18.09.20 14:35:28)
Motor değişince, ruhsatta bu ibare görünür. İki tane laguna 2.0 dci motoru değiştirdik. Birini satana kadar göbeğimiz çatladı. Halbuki sıfır ambalajlı motor takmıştık. Bizim millet böyledir. Yalandan bir sekilde tamir ettir gitsin. Bayıla bayıla alırlar o zaman.

  • rezilrusfaadam  (18.09.20 16:17:15)
Ruhsatta motor degisimi gozukme olayi kesin bilgi mi?

  • stavro  (18.09.20 19:38:52)
@stavro
Evet. Yeni motor no ruhsata işlenir. Bu esnada ruhsata "motor değişmiştir" ibaresi eklenir. Yeni motorun faturası ve bloğu üzerindeki no, artık yeni motor no'su olur. Kulaktan dolma bilgi değil, bizim iki adet laguna 2.0 dci için yaptığımız işlemdir. Laguna 2.0 dci motorları biraz lanet motorlar. Tekrar tamir, rektifiye edilemeyebiliyirlar. Karmaşık bir açıklaması var bu sorunun cevabı değil. Ama motir değişimi ruhsatta kesinlikle görünüyor.

  • rezilrusfaadam  (19.09.20 12:35:44)