Tığ işi örgü modeli nasıl çıkarılır? (pattern)

Annemin kağıda geçirmesi gerekiyor nasıl yapıldığını da bu işin bir yoku yöntemi varmış galiba, knitting pattern diye satılıyor bazı yerlerde. Bilgisi olan var mı?

Ingilizce mi istiyor yoksa turkce mi? Ikisi cok farkli cunku.

  • 2oda1salon  (16.09.20 08:51:08)
@2oda1salon ikisini de öğrenebilir miyim?

  • havadakarada  (16.09.20 09:18:21)
ogrenirsiniz de dedigim gibi turkce model cikarma olayi tamamen farkli. soyle anlatayim,
ingilizcede sira sira, o siralari da ilmek ilmek anlatirsiniz:
row 4: k14, *p1,yo,p1* repeat * 8 times, k14
row 5:purl across

gibi gibi..

Turkce anlatimlarda ise:

Model orgusunu 15 cm orun, 5 cm kol kesin, yakayi v seklinde kesin, kollari birlestirin

gibi bilmeyene hicbir sey ogretmeyen anlatimlardir.

Annenizin once kime hitap edecegine karar vermesi lazim. Eger bu isten emeginin karsiligini almak istiyorsa hic turkce anlatimla ugrasmasin. Ingilizce pattern yazip, modeli guzel fotograflayip 3-4 dolara ravelry'de satsin. Guzel fotograflanmis, mevsimine uygun bir model her zaman satar.
  • 2oda1salon  (16.09.20 09:46:42)
Annem eskiden fotokopisini çektirirdi dantelin. Ordan bakarak yapardı.

  • curukturpkokusu  (16.09.20 13:07:35)
@2oda1salon çok teşekkürler aradığım şey bu. internetten bir örnek de buldum inceledim şimdi ama bunlardan hiçbir şey anlayamadım mors alfabesi heralde

  • havadakarada  (16.09.20 20:11:15)
Her bir ilmegin adi var ingilizce ve bunlari kisaltiyorlar.

Knit k oluyor ip arkadayken ordugunuz ilmek knit oluyor (hep arkadayken ederseniz duz corap orgusu denir turkcede)

Purl p oluyor bu da ip ondeyken orunce. Knit orgunun tersi oluyor yani..

Bunun gibi butun ilmek cesitleri icin kabul goren kisaltmalar var. Yanina Sayilar gelince o ilmekten kac tane yapilacak anlasilmis oluyor.

Siz anladigim kadariyla orgu bilmiyorsunuz.

Elimden geldigince yardimci olmaya calisirim. Her zaman mesaj atabilirsiniz.
  • 2oda1salon  (17.09.20 21:35:00)