Motosikletime hangi aküyü almalıyım

Aküm öldü. Şarj da turmuyor. Şu ikisini buldum ama fiyatları arasında çok fark var. Hangisini almalıyım?

Vespa ET4 125 Lityum Akü YTX9-BS (HJTX9-FP-I)(1996-0)
www.hepsiburada.com

Vespa ET4 125 Vlm Akü YTX9-BS(1996-0)
www.hepsiburada.com

ikisi arasındaki temel fark pahalı olan kuru akü diye tabir edilen akü

alttaki vlm olan ise sulu akü içinde kurşun ve asit var.

aradaki fiyat farkının sebebi bu.

kuru ve sulu akü farkını araştır.

eskiden biliyodum ama unutmuşum şeyttiremedim :)
  • hem şişko hem deli  (14.09.20 20:52:52 ~ 20:53:24)
VLM akü iyidir, gerek yok diğerine bence. Yanlız sulu akü suyu ayrı gelir, önce suyunu ekleyip sonra şarj etmeniz gerekli.

  • John Bloor  (15.09.20 10:32:42)
benim motorumda orjinal gelen akü kuru aküydü, akü bitti 2 sene sonra, baktım ki kuru aküler çok pahalı sulu akü aldım, hatta vlm almıştım 2 tane vlm akü kullandım 2 seneyi çıkardı.(2 defa olunca 4 yıl oluyo)

şöyle yapmıştım, akünün suyunu dikkatlice koyup, akü suyu asit bu arada üstüne başına gelirse yakar kezzap gibi düşün.

motoru vurdurarak çalıştırıp turlamıştım farları falan kapatıp gündüz, ondan sonra öyle gittiydi 2 sene.

senin motor vurduralmıyorsa akücüden al, şarj edip versin. hızlı şarj makinaları falan oluyo onların.

benikinde kickstart yoktu belki seninkinde vardır, kickstart varsa onunla çalıştırırsın akü boş olsa bile.
  • hem şişko hem deli  (15.09.20 11:35:07 ~ 12:08:36)