Süs diye kediye tasma takmak

Takılır mı? Sanki onları rahatsız eden bir şeymiş gibime geliyor. Ev kedisinden bahsediyorum.
Yoksa yararı filan var mıdır? Bilemedim.

pire tasması hariç takılan tasmanın hiç bir faydası olamaz, hatta kedi gibi özgür hayvanları fazlaca rahatsız eder, boyunlarına ağırlık yapar, kaşındırır. Yeni kedi alan gösteriş meraklılarının ilk icraatlerindendir. Gerçek kediseverler tasmaya karşıdır.

  • bugisme  (14.09.20 12:55:10)
İlk sahiplendigimizde takmıştık zilli olandan. Evin içinde bulmak açısından iyi oluyordu. Ama sonra rahatsız olacağını düşünüp çıkardık. Çıkardıktan sonra boynundaki tüyler coştu bir de. Demek ki tasma uzamasini da engelliyordu. Numaramızi bastirdigimiz bir tasması da var. Zil vs yok ama ağır gibi geldi yine rahatsız olacağını düşünerek takmadik.

Zilli olanı takmak salaklık. Bu saatten sonra tasma takmayiz ama kaybolma vs durumunda isimli, numaralı tasma işe yarar aslında. O yüzden bu tip bir tasmayi takana bir şey demem.
  • elorelia  (14.09.20 13:00:30)
ben kızımı ilk sahiplendiğimizde zilli bi tasma almıştım. ama tıngır tıngır çocuğun kafası şişiyor diye kıyamadım çıkarttım. sonra bir tanıdığımızın kedisi (kızımızın annesi) kaçtı, 10 gün sonra geldi ama o 10 gün onlar da biz de çok üzüldük. sonra bir tasma yaptırdık üstte kızımızın ismi (SAKIZ) altında da eşimin telefon numarası yazıyor. bizimki hiç çıkmaz dışarı ama oldu da bir şey oldu camı itti açtı (sineklik var ama açılabilir belki bilemiyorum bi gün o kadar güçlenebilir :) ), biz unuttuk açık kaldı, bulunduğumuz semt kedi dostu mutlaka biri bulur arar bizi diye. bu arada ara ara tasmayı kontrol ediyorum büyüdükçe boğazını sıkmasın diye. araya parmağım rahatlıkla giriyor. sorun yok.

  • matilda  (14.09.20 13:06:12 ~ 13:07:40)
Sesli tasmaları kuşlara koşarken ses yapsın diye takıyorlar diye biliyorum.

  • pass  (14.09.20 13:29:59)
İlk sahiplendiğimizde bir heves taktık ama zilli olanlardan hiç kullanmadık. Uzun süredir hiç bir şekilde tasma kullanmıyoruz.

  • neskafefincanindaturkkahvesi  (14.09.20 13:49:02)
takılır bence, biz takıyoruz. hem kaçma vukuatı oldu bir kaç kere, hem de durduk yere üzerimize saldırabiliyor bazen :( o yüzden hem zili var (koşarak saldırmaya gelişini buradan anlıyoruz) hem de telefon numaralı isimliği var.

  • theseachange  (14.09.20 13:53:47)
evde iki tane kedi var, biri tasmalı biri tasmasız. tasmasız olan 8 kilo ve kocaman bir şey ve evin içinde genelde tembel tembel yatıyor. baktın mı hemen buluyorsun. diğeri 3.5 kilo ufacık bir bebe. bazen evin içinde 15-20 dakika arıyoruz hiç ses vermiyor, ortaya çıkmıyor. zilli tasma taktık, böylece bulması daha kolay oluyor. uızunca bir süre kediyi bu şekilde aramak zorunda kaldıktan sonra tasma takmaya karar verdik.

  • rahip janick  (14.09.20 13:56:40)
Evle ve sizle tanisma sürecini atlattıktan sonra, evde takmayin derim, ne kediye ne kopege. Ne yararı olacak? Bulunmayı istemiyorsa, bulmayın hayvanı. İlaç saati vs. yoksa ya da denetimde tutmanız gereken bir sağlık sorunu, bırakın rahat rahat gezsin.

  • buf-e kür  (14.09.20 14:06:09)
annem çok seviyor gözleri ile uyumlu -biri mavi biri yeşil çünkü vanlı kızımızın- yeşil taşlı tasma takmayı -evet annem firdevs yöreoğlu tadında bir teyze (-_-)- ama ben çok karşı çıktım, çünkü kendim de takı takmayı sevmem ve boğulacak gibi olurum, kediciğimi bir de öyle görünce çok feci boğuluyorum hissine kapılmıştım -bir de bana amerikan kölelik dönemlerini hatırlatıyor, tövbe estaaaa- ama şu da var, bazen dışarı gezmeye çıkıyor -bazen biz izin veriyoruz çıksın gezsin diye, sakin bir sokak zaten, bazen de kendi kaçıyor fırt diye- bir keresinde eve dönüş yolunu bulamadı, tasmasında telefon numarası da vardı, annemi arayıp getirdiler. ha ben yine de tasmalı görmekten rahatsız oluyorum, aslında kendisini hiç rahatsız etmiyor, halinden gayet memnun, ama ne bileyim yani, biri sırf evinde yaşıyorum diye bana tasma taksa, rahatsız olurdum :( (evet bazen hayvanlarla aynı bilinç düzeyindeymişiz gibi düşünüyorum :))

  • pasp  (14.09.20 14:17:33 ~ 14:18:04)
Zilli tasmanın hayvanı çok rahatsız ettiğini düşünüyorum ya, sürekli her hareketinizde kulağınızın dibinde bir şey şıngır şıngır ses yapsa siz rahatsız olmaz mısınız? Zaten saklanan kedi genellikle bir kuytuda hareketsiz yatıyor olur, zil yine işe yaramaz.

Bahçe kedisiyse, dışarı çıkıp geliyorsa mümkün olduğunca hafif bir tasmayla telefon numarası vs yazılmasına karşı değilim, en azından pratik bir nedeni var.
  • kobuzchu kiz  (14.09.20 14:48:48)
önemli bir şey hatırlatıcam; tasma takılsa bile zorlandığında çıkabilen bir tasma olmalı. çünkü kendi başına gezinirken bi dala falan takılabilir ve kendini kurtaramayabilir.

  • cosmicgadin  (14.09.20 17:01:39)