Mesleğiniz dışında

1-Hangi alanda iyisiniz?

2-tekrar 20li yaşlara dönseniz mesleğiniz dışında başka hangi alanlara kanalize olmak isterdiniz?

Çok iyi yemek yapıyorum zaten 20’li yaşlarımda aşçı olmak istiyordum. Olmadığıma üzülmüyorum ama.

Hukuk bilgim iyidir. Bazı kanunlara hakimiyetim işimden kaynaklı ama genel olarak ilgimi çeken bir alan olduğu için hukuk okumamış insanlardan daha hakim olduğumu düşünüyorum çoğu konuya. Mezun olduktan sonra hukuk okumadığıma pişman olduğum bir dönem oldu ama pandemi döneminde avukat arkadaşlarımın çalışamadığını görünce o konuda da bir arzum kalmadı :)

Tekrar 20’li yaşlara dönsem ne iş yaptığımdan bağımsız olarak beni yurtdışında yaşatabilecek bir iş sahibi olmak isterdim. Ama ilgi alanı olarak soruyorsan, şu ana kadar yaptığım her iki işimi de çok zevk alarak yaptım.
  • irene  (13.09.20 13:07:25)
Felsefe ve sosyal bilimlerde tercümanlık, ya da sanatsal işler. Ama bu işler para kazanma aracı olarak yapılınca istediğim şeyleri yapıp tatmin olamazdim, yani farklı bir meslek secmezdim.

Mesela şöyle örnek vereyim, çeviri sadece; bir YouTube kanalim var orada ilgi duyduğum felsefeci, şair yazar sinemacı psikoloji teorisyeni kişilerin video ya da ses kaydına altyazı hazırlayarak yapiyorum. Ancak iş olsaydı istemediğim şeyleri de az ya da çok çevirmek zorunda kalacaktım ve çeviri işini o zaman sevmezdim.

Ya da kısa filmler çektiğim oluyor yine YouTube kanalına yüklüyorum, ama sinema işinde olsaydım çok şanslı değilsem en azından ömrümün bir aşamasında reklam filmi çekmek, bir TV kanalında kurgucu vs olmak vb. işlerle ugrasacaktim ve bunu istemezdim ancak mecburen yapardım.

Velhasilikelam insan sevdiği şeyleri iş olarak ve gecimini sağlama amaçlı para kazanmak için yapmamali, yaptığı şeyi mesleğini de aşırı sevmemeli diye düşünüyorum bu konuda.
  • encokbenisevinnolur  (13.09.20 13:16:30)
prof. iş olarak, yönetmenlik, reklam alanlarında hala çalıştığıma ve kazandığıma göre iyiyim.
amatör olarak, her çeşit alkol yapımı, fermente, distilasyon, icki + yemek yapımı konusunda çok iyiyim. damak tadım da çok iyidir.
20’li yaşlara dönsem b.t yazılım + b.t. donanım konusuna yönelirdim. 1-2 dil daha öğrenmek isterdim.
  • ankara06  (13.09.20 13:53:47)
1-kamyon vs ağır vasıta kullanmak.
2-tır şoförlüğü, özellikle uluslararası

  • lostys  (13.09.20 14:03:08)
1.

Müzik / Bateri

Zamanında sahne, konser vs gibi profesyonele dönük işler yapmışlığım var ve kendimi hiç bir zaman yeterli görmemiş olsam da grup arkadaşlarım ya da çevremdeki insanlar iyi olduğumu söylerler.

2.

El ustalığı gerektiren işlerle uğraşmış olmayı çok isterdim. Marangozluk ya da demir işleme işleri vs gibi.. Şimdi düşününce tarımla alakalı işler de olabilirdi sanki..
  • foolrules  (13.09.20 14:13:46)
simdiki aklim olsa lise bile okumaz,direkt meslek falan ogrenirdim,kendi isimi kurmak mantikli olurdu

  • kreatin  (13.09.20 14:59:50)
1- Bazı spor dallarında (futbol, yüzme, jimnastik).
2- Mesleğim dışında başka bir alana kanalize olmak istemezdim.

Meslek: Elektrik-elektronik mühendisliği.
  • vhdl  (13.09.20 15:45:31)
Çok iyi masaj yaparım. Bel boyun sırt omuz kafa bacak, ayak hariç komple. Ama öyle amatörler gibi değil, önüme yatan kulak memesi kıvamına gelmeden kalkmaz. Kırk yılda bir görüştüğüm akrabalar arkadaşlar ortam müsaitse hadi bi masaj derler. Asker arkadaşımla konuşuyorduk, "olm senin yaptığın masaj hala aklıma ankara'ya biletini alıyım gel bana masaj yap" diyor. Mesleğimde bile bu kadar iddialı değilim bu arada, o derece.

Mesleğime de çok kanalize olarak başlamadım aslında, bişeylere kanalize olmayı çok sevmiyorum. Gezmeyi gezdirmeyi seviyorum, özel turist rehberi olmak güzel olurdu.
  • Bruce  (13.09.20 21:10:41)