brüt çalışılan yerden sene ortasında ayrılınca borç mu oluyor devlete

edevlete girdim göremedim. nerde bu borç varsa

öyle bir şey yok. ayrıca devlet için tüm ücretler brüttür.

  • ayaklibalik  (13.09.20 00:34:16)
Ayrılıp başka bir yere geçerseniz ve yeni şirket maaşınızı hesaplarken, başladığınız ayda kadarki kümülatif geliriniz sıfır gibi hesaplarsa sonrasınsa vergi borcu çıkabilir.

  • efx  (13.09.20 03:21:40)
brütten ayrılıp nete geçtim.o yüzden hesap yapmamıştır yeni şirket

  • ShadowOfMoon  (13.09.20 13:27:02)
Brüt ve net ile bir alakası yok, kaldı ki devlet zaten sizin brüt veya net aldığınızı bilmez veya ilgilenmez.

Ama velakin, sene içerisinde 2 veya daha fazla iş veren ile çalıştıysanız. Yani iş değiştirdiyseniz veya aynı anda birden fazla işte çalışıyorsanız. Yıl içerisinde bu işlerden edindiğiniz brüt kazanç en az ikisi için 2. vergi diliminden yüksek ise (2020 yılı için 49binTL sanırım.) Takip eden yılın mart ayına kadar gelir vergisi beyanında bulunmanız gerekir.

Sonuç olarak, ilk işinizden toplam brüt 49bin'den fazla kazandıysanız ve yeni başladığınız işten de yıl sonuna kadar brüt 49bin'den fazla kazanırsanız, ayrıca vergi ödemeniz gerekecektir. Siz net de alsanız hesap brüt üzerinden yapılır.

Yeni başladığınız işyeri @efx'in dediği gibi yıl içerisindeki mevcut kümülatif geliriniz ile beyan etmeye devam ederse sizin de yıl sonunda büyük ihtimalle vergi sorununuz kalmayacaktır. Ancak sınırı geçerseniz yine de beyanda bulunmanız gerekiyor.
  • cursor  (13.09.20 13:49:09 ~ 13:49:29)