dişçi fobisi (anestezi vs mümkün mü)

dişim çürüdü ve dişçiye gitmem şart fakat bu bana idama gitmek gibi geliyor. yani dişçi koltuğunda kriz falan geçirebilirim korkudan, öyle diyeyim. bu konuda tıpkı ameliyat gibi uzun süreli uyutulma vs mümkün mü?

Mümkün.

Sizinkisi dişçi korkusu ya da iğne korkusu olabilir.aslında çok basit ama daha gitmeden sizde travmatik bir durum yaratıyorsa anestezi altında bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Bunu bazı klinikler kendi yerlerinde dışarıdan anestezi uzmanı getirerek yapıyorlar ama bence bu kesinlikle hastane ortamında olmalı ve uyutulmadan evvel diğer bölümlerden bununla alakalı onay alınmalı.
  • duptıs  (11.09.20 00:57:23)
Gitmeden önce sakinleştirici bir şey falan almayın. Uyuşturmak için yaptıkları iğnelerle ne tepki vereceğini bilemezsiniz. Alkol bile o iğnelerin etkinliğini azaltıyor.

Anestezi değil sedasyonla yapıyorlar (dişçi korkum yüzünden ben bir kere yaptırdım). Genel anestezi gibi uyumuyorsunuz ama acı eşiği çok yükseliyor, uyumak üzereymiş ve aşırı sarhoşmuş gibi (ama mide bulantısı baş dönmesi olmadan, temiz sarhoşluk) hissediyorsunuz, doktor arada ağzını aç kapa diye komut verirse yapabiliyorsunuz ve 1-2 saat içinde çıkıp eve dönebliyorsunuz (araba kullanmamak lazım yine de).

Ben Eskişehir'de devlet hastanesi ADSM'de yaptırmıştım, anestezi uzmanı vardı. Özellerde durum nasıl bilmiyorum.

Edit: Bu arada muayene için yapmazlar tabii bunu. Ama tedavi için ne gerektiği ortaya çıktıktan sonra doktorunuzla konuşup yönlendirmesini isteyebilirsiniz.
  • kobuzchu kiz  (11.09.20 01:17:10 ~ 01:22:00)
korkunun ecele faydası yok. diş ihmale gelmez ve kaçışınız yok. yıllar yılı kaçtım sonunda dişlerimi elime aldım ve mecburen aylarca süren tedaviye başladım. 3-4 günde bir iğneleri yemek, iki saat ağzı açık durmak, tek seferde 4-5 dişin çekilmesi, her seferinde yüzün gözün şişmesi vs. vs. sıradan hale gelmişti. hiç korkmayın. sadece siz değilsiniz. 1 tane çürük dişin tedavisinden hiçbir şey olmaz güle oynaya gidin. orada geçireceğiniz 10 dakika sizi ömür boyu pişmanlıktan kurtaracak, rahat edeceksiniz, cesaretiniz gelecek hem de. zaten hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

  • hayal fazlasi  (11.09.20 04:44:44)
anksiyete tetiklemek gibi olmasın ama, anestezi, diş için yapılan uyuşturucu iğneden çok daha spesifik ve komplikasyonları olan bir olaydır.

  • altinci nesil caylak  (11.09.20 07:25:25)
Korkunun ecele faydası yok +1. Bende de aynı korku vardı, senelerce korkudan dişçiye gitmedim ve sonunda dişler iyice gitti. Dişçiye gittiğimde ben de aynı şeyi dişçime sormuştum. Kendini kontrol edemeyen akıl hastaları ve çocuklara yapıyoruz deyince kazık kadar insanım, neden bu kadar korkuyorum ki diye bana bir güven geldi ve o koltuğa yattım.

Zaten dişinizi uyuşturduklarında hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Hatta doktor işe girişmeden önce ilgili bölgeye dokunup bir şey hissedip hissetmediğinizi soruyor ki gerekirse daha fazla uyuştursun. İki gün evvel dişime bir operasyon yaptılar, bir an gözlerimi açtığımda ağzımdan dikiş ipi sarktığını gördüm. Gözümü açmasan ağzımda dikiş olduğunu fark etmeyecektim bile, o kadar hissetmiyorsunuz :) Tedavi sırasında gözlerinizi kapayın, dişçinizden müzik açmasını falan rica edin.

Şunu da hesaba katın: Dişinize yapılacak işlem tek seferde bitmeyebilir. Mesela kanal tedavisini bir gün, dolguyu daha sonra yapabilir doktor. Sürekli anestezi altında olmak ister misiniz?
  • wish i could find a way to disappear  (11.09.20 13:49:48)