Askerdeki kardeşim para cezasını ödemedi diye hapis cezası aldı ama ben...

...ödemiştim?

Sayın dostlar

kardeşim 6 bin lira adli para cezasına çarptırılmıştı ve aylık 300 lira taksitlerle cezasını öderken askere gitti. Askere gider gitmez ben 3 aylık taksidini peşim ödedim. temmuz-ağustos-eylül olmak üzere. Bugün eve gelen tebligatta "hapis cezasına çarptırıldınız, her gün 2 saatlik kamu hizmeti..." şeklinde bir şeyler yazıyor.

Tebligat 24 Ağustos 2020 tarihli. Yani Ağustostan itibaren cezasını ödemiyor görünüyor.

Ben 3 aylık cezayı ödedim ve makbuzu savcılığa verdim. Bu durumda bu karar yanlış mıdır? Çünkü vezneye öderken "kardeşim askerde. 3 aylık peşin ödemek istiyorum." diye belirtmiştim. o 900 lirayı tek başına ödediğim aya mı saydılar acaba? Durum düzetilemez mi? Adliyeyi aradım, kadın uzun uzun dinledi, sonra da telefonda bilgi veremiyoruz deyip kapattı.

dostum 3 aylık ödediğin zaman totalden düşüyor. sen temmuz ağustos eylül'ü ödediğini zannediyorsun ama sondan 3 taksit düşüyor. tamamını ödemediğin takdirde her ay ceza tahakkuk ediyor.

  • tekkisilikbirordu  (10.09.20 19:57:49 ~ 19:58:20)
tek kisilik bir ordu'nun yazdıkları aynen doğru. adli para cezaları aylık taksitlere bağlanmıssa 3 aylık ödeyim ama 3 ay gelmeyim diye herhangi bir durum yok. evinize tebligat gelmisse muhtemelen dosyayı kapattılar ve kalan sürenin kamuda calıstırılma kararı verildi.

yapacağınız şeyler şu olmalı,

1-) ilgili adliyeye gidip ilamat ve infaz bürosu yazı işleri müdürünün yanına gideceksiniz o da mağduriyetinizi dinleyecek eğer ikna olursa infaz savcısı ile görüşüp sorununuzu çözecek.

2-) ya da kalan borcun tamamını nakit olarak ödeyip dosyayı kapatacaksınız.

3-) kardeşiniz askerden geldikten sonra kalan süreyi kamuya yararlı bir işte çalışarak geçirecek.

4-) parayı ödemeyeceksiniz, kamuda kalan kısmı calısmayacaksınız, kalan miktar hapse çevrilip kardesiniz kalan kısmı açık cezaevinde tamamlayacak.

ama yerinizde olsam 1 numaralı seçeneği uygun bir dille zorlardım. (biz bu tarz durumlarda nadir de olsa yardımcı olabiliyoruz :) )
  • eagle is free  (11.09.20 16:36:56)