Market sahibi kadını darp eden şahsın serbest bırakılması (Hukuk)

"Muğla'nın Milas ilçesinde bir markete girerek işletmeci Elif Gültekin'e sözlü tacizde bulunup darp ettiği ileri sürülerek gözaltına alınan ancak serbest kalan zanlı itiraz üzerine Adana’ya gelirken otobüste alındı."

Bariz darp görüntülerine rağmen bu kişiler nasıl serbest bırakılıyor? Hukuki olarak açıklaması nedir? Her olayda aynı senaryo: gözaltı > serbest bırakma > itiraz > yakalama kararı. Bu olayların hep aynı şekilde olmasındaki hukuki gerekçe nedir? Şimdiden teşekkürler.

serbest bırakıldı demek yargı mercileri tarafından suçsuz olduğuna kanaat getirildi demek değil. olması gereken tutuksuz yargılamadır, bu yargılama sürecinden sonra suç işlediğine kanaat getirilirse ceza alır, yargı yollarından geçtikten sonra cezası kesinleşir ve cezasını çekmek için cezaevine girer. tutuklama dediğimiz şey olağanüstü bir tedbirdir ve her suç işleyen tutuklanmaz, kaçma şüphesi ya da delil gizleme gibi bazı şartların gerçekleşmesi gerekir.

  • signore  (09.09.20 15:01:07)
Senyor +1

Hukukçu değilim ama dediğiniz serbest bırakma >itiraz > yakalama döngüsü hukukun zayıflığını ve sosyal medya lincinin etkisini gösteriyor. Haberde yazdığı üzere kişi zanlı, suçlu değil. Olağanüstü durumlar hariç yargılanıp suçlu olduğu kanıtlanana kadar gözaltında veya tutuklu tutulamaz, temel haklara aykırıdır. Tabi Türkiye'de bu ilkeler yokmuş gibi yaşanıyor, o ayrı.
  • Haldamir  (09.09.20 15:39:29 ~ 15:40:08)
bu adam suçsuz demiyorum ama her kavgaya karışanı ya da hakkında işlem başlatılanı mahkemesi bitene kadar içeride tutmaya kalksalar ortalık karışır.

adam bu suça bir ceza alacaktır. yatar veya yatmaz orasını bilmiyorum ama siciline geçecek. bir benzer suçunda epey ağır ceza alacak.

amerikada ağır suçlarda bile kefalet ödeyip çıkanlar oluyor. tutuksuz yargılanmak mühim değil. önemli olan adil yargılanmak. bence asıl sıkıntı trafikte adam öldürüp serbest kalanlar.
  • orpheus  (09.09.20 15:44:32 ~ 15:45:15)
Türkiye'nin hukuk konusunda ayıramadığı 2 konu

1- Gözaltına Alınmak vs Tutuklanmak
2 - Tutuksuz yargılanmasına karar verilmek vs Beraat Etmek

Hukukta öncelik ağır suçlar değilse. Kaçma veya delil karartma şüphesi yok ise tutuksuz yargılamadır.
  • ihanet kac kisilik  (09.09.20 18:29:47)