Aöf/uzaktan öğretim ikininci üniversite ya da yüksek lisans bölüm seçmece

İyi geceler
AÖF kayıt dönemi malumunuz. Ben de bu dönemi kaçırmadan bi kayıt yaptırmak istiyorum ama kararsız kaldım.bir kaç soru sorup fikirlerinizi rica edeceğim
1-aklımda yönetim bilişim sistemleri, coğrafi bilgi sistemleri yada dış ticaret var bunlardan hangisi olası iş imkanı olarak daha iyidir. bir de örneğin diyelim ki dış ticaret örgün olarak iyidir ama AÖF verimli olmaz vs tarzı yorumlara da açığım
2- veri madenciliği,siber güvenlik vb bilişim alanlarında dil puanı istemeyen tezli yada tezsiz yüksek lisans programı var mı. Şuan hazır uzaktan eğitim yapılıyorken okumak isterim. Normalde başka şehirlerde olduğu için başvurmuyordum bile yüksek lisansta bu tarz bölümlere.
Cevaplar için teşekkürler

yüksek lisans>aöf

  • war of the world  (04.09.20 03:34:46)
AÖF yönetim bilişim sistemlerinde hiç katkısı olmaz mı yani dersleri düzenli takip edersem. içerikler yeterince öğretici değil mi diyorsunuz.
Bir de siber güvenlik alanında YL programları var gene veri analizi açısından da farklı farklı ünilerde farklı isimde YL bulunmakta
veribilimci.org
şurada bir liste var hatta burdan baktım ben de. Keza siber güvenlik ya da bilgi güvenliği olarak tezsiz YL programları mevcut. Araştırdığım Kadarıyla siber güvenlik hep vakıf üni.lerde var malesef. Hacettepe bilgi güvenliği var ama başka devlet üni de bulamadım belki bilen vardır buaraya sorayım da üniversite sitesinden şartlarını okuyayım dedim. Teşekkürler cevaplar için
  • yazdonumu  (04.09.20 03:58:08)
ahmet yesevi üniversitesi siber güvenlik, anadolu üniversitesi ölçme ve veri analitiği ilginizi çekebilir. 4 sene mezun olmayı beklemek yerine yüksek lisans yapıp kendinizi iş deneyimi ve projelerle değerlendirmeniz daha hayırlıdır. eğer kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız.

  • war of the world  (04.09.20 04:02:00)
Yüksek lisans yapmak hep istiyordum ama bulunduğum şehirde doğru düzgün program yok pandemi kapsamında online eğitim şansı olabilir diye araştırmaya başladım. Ölçme ve veri analitiğini araştıracağım, teşekkürler

  • yazdonumu  (04.09.20 04:12:34)
Şimdi temel olmayınca bilimsel hazırlık dersi veriyolar sanırım üniler bi temel oluşturmak için.aslında kurslar sertifikalar da oluyor bu alanlarda ama onların da çok iyi olacağınıı düşünmüyorum açıkçası.en güzeli İngilizceyi halledip bismillah deyip internete dalmak olacak galiba bu gidişle

  • yazdonumu  (04.09.20 05:09:53)
AÖF diploması iş yapmaz. Belki bir şeyler öğrenmiş olursunuz. DGS ye girip örgün eğitime geçerseniz yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliğine falan geçerseniz daha iyi olur. Ne mezunusunuz bilmiyorum.

Yüksek lisans>aöf
  • Hallegadola  (04.09.20 07:50:54)
@Hallegadola iş için işi e yarar mı diye sorduğumda diplomadan çok öğreneceğim şeyler açısından sordum aslında

  • yazdonumu  (04.09.20 10:44:55)
alan dışı lisans mezunlar için bilişim alanına giriş yapmaları için tasarlanmış yüksek lisans programları var. temel cs dersleri veriliyor, bilimsel hazırlık yok. aöf ile vakit kaybetmeyin.

  • war of the world  (04.09.20 12:51:16)
Hangi YL programları mesela @wsr of the world örnek rica edebilir miyim

  • yazdonumu  (04.09.20 15:38:32)
itü bilgi teknolojileri tezsiz yl, sabancı üniversitesi bilişim teknolojileri tezsiz yl inceleyebilirsiniz.

  • war of the world  (04.09.20 16:11:15)
Dil puanı istiyor diye biliyorum itu ve sabancı. sabancı çok pahalı bir de :)

  • yazdonumu  (05.09.20 14:06:13)
üniversitenin hazırladığı ingilizce yeterlilik sınavına girip yüksek lisans yapabilirsiniz. ingilizce yapamıyorum derseniz yazılım işini bir daha düşünün isterseniz. ingilizce istemeyen başka alanlara yoğunlaşabilirsiniz.

  • war of the world  (09.09.20 01:03:43)
İlk sorun için düşüncem eğer teknik bir konuda eğitim düşünüyorsan ve kariyer hedefinde varsa lisans ve yüksek lisans daha iyi tercih olur. Dış ticaret, işletme gibi alanlar ise daha çok teorik olduğundan AÖ 'de olabilir.
Kendimde araştırmıştım veri bilimi ve siber güvenlik için güzel bilgiler edindim.

Big Data ve Veri Bilimi için: www.analiyz.com

Ama daha çok siber güvenlik trendi artıyor gibi.

www.analiyz.com
  • HashedResearcher  (27.11.20 14:02:03 ~ 14:03:11)