Düğün Kısıtlamaları

Kararda net olmayan yerler var örneğin 3. Maddedeki yiyecek içecek kısıtlamaları nişan ve sünnet için de geçerli mi? Veya yarı açık mekanlarda yasağa dahil mi? Valilik açıklamasını aşağı kopyalıyorum:

1- Tüm kapalı alanlarda sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmemesi,
2- Düğün ve nikâh salonlarında sandalye/koltuk düzeni toplam kapasitenin azami 1/3’ünü aşmayacak şekilde, fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde oluşturulması,
3- Düğün ve nikâhlarda yemek verilmesi de dâhil olmak üzere, her türlü yiyecek-içecek servisi/ikram (paketli su servisi hariç) yapılmaması,
4- Düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere müsaade edilmemesi,
5- Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların nişan, düğün ve nikâh merasimlerine katılımına izin verilmemesi,
6- İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra, düğün ve nikâhlarda bu karar ve İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere riayet edilmesinin sağlanması ve alınan önlemlerin denetlenmesi,
7- Yukarıda belirtilen düzenlemelerin 31.08.2020 Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren geçerli olması kararlaştırılmıştır.

3. madde hepsini kapsıyor anladığım kadarı ile, nişan ve sünnette de yasak .

yarı açık ile ilgili bir şey dememişler. o nedenle yasağa dahil olmaması lazım.
  • fezagezgini_4  (29.08.20 21:05:57)
Veya yarı açık mekanlarda yasağa dahil mi?

Mevzuatta "yarı açık" alan diye bir tanım var mı yoksa siz mi uydurdunuz?

Kapalı alanın tanımı var, geri kalan açık alan diye biliyorum.

3.madde ise; Düğün zaten sünneti de kapsıyor, nişanı bilemiyorum.
  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (29.08.20 23:13:49)
Anladığımı özetliyorum kendimce;

Kapalı salonlarda sadece evlilik düğününe izin var, onda da kapasitenin 1/3 kadar misafire izin verilmiş.

Kapalı ya da açık alan fark etmeksizin yemek servisi yasak.

Halay, horon, dans vs yasak. 65 yaş üstü (1.2. derece akraba hariç) ve 15 yaş altı yasak.
  • John Bloor  (31.08.20 13:48:58)