taksicilik neden plakaya tabi

tüm dünya'da böyle sanırım. korsan taksi dediğimiz şey neden yasal değil? sonuçta ahmet parasını mehmet'e onu aracıyla taşıması için ödüyor. alan razı veren razı. önüne gelen manav, marangoz, berber olabiliyorken neden taksicilik plakaya tabi?

bazı ülkelerde uber gayet güzel çalışıyor. taksi plakaları yok. buna ne diyorsunuz?

taksi plakası ilk çıktığında zaten bu işleri yapan insanlara teklif edilmiş aslında ve almışlar. daha sonra bu olay yıllar içerisinde ticarete dönmüş. açıkçası para aklamadan tut, vergisiz kazanca kadar bir çok işlem için kullanılmış ve kullanılan bitcoin gibi bir meta. düzgün regüle edilmediği için de fiyatlar şişik.
  • ozdek  (26.08.20 16:13:25)
devletin nasıl bir karı oluyor? vergi ise mevzu "korsan" taksileri de vergiye tabii tutabilir ki taksiciler de vergi kaçırabiliyor.

  • black mamba  (26.08.20 16:14:10)
taksi sayısını kontrol etmek için. bu kontrol mekanizmasının bazı sonuçları oluyor. mesela trafikteki araç sayısını da bir nebze de olsa kontrol ediyorsunuz. plakayı serbest bıraksanız herkes taksici olur haliyle trafik sorunu artar. ya da plaka sahipleri adı altında ayrı bir alt sınıf oluşturuyorsunuz. bu alt sınıfı kendi çıkarlarınız (oy, vergi, rüşvet, taşeron iş yaptırma, kamuoyu oluşturma vs vs) için kullanabilirsiniz.

  • reanarchy  (26.08.20 16:14:54)
Mehmet vergi vermeli, para kazanıp cebe atmak olmaz.

Ha sisteme yeni taksi girmemesinin nedenini sorarsan, taksi lobisi. Bir de taşımacılık sektörü içerisinde olduğu için devlet düzenlemek ister. Çok daha sıkı denetimlenmeli aslında
  • Novice  (26.08.20 16:15:27)
Olaya tum sistemin ideal sekilde calistigini varsayarak baslayacagim.

Taksi plakasi sistemlerini olusturanlarin mantigi: Her onune gelen insan para karsiligi insan tasisa vergi ve denetim acisindan sikinti olur. Biz bunu bir sisteme baglayalim.

Gercek hayatta ise bu plakalarin verilisleri, soforlerin denetimi ve vergi alimi sikintili oldugu icin boyle bir garabet olustu. Su an Istanbul taksi plakasi 1.300.000 TL

Aylik kirasi da 8000 TL. Gunde 270 TL ediyor.

Bunun sebebi de taksi plakasina yatirim yapan guclu ve onemli kisiler + taksici lobisi yeni taksi plakasi cikmasina engel oluyor. 80lerden beri istanbulda yeni taksi plakasi yok.
  • cleric  (26.08.20 16:19:06)
Türkiyede deniz taşımacılığı neden gelişmemişse onunla alakali olabilir,mesela eskiden istanbul-izmir,bodrum-istanbul feribotu vardi,herhalde bazi otobus firmalari rahatsiz oldu ki bunlar kaldirildi ayni kafa

  • kreatin  (26.08.20 18:58:44)
Plakalar(taksi , otobüs vs) ne işe yarar ?

-Kara para aklar.
-Rüşvet olarak çok güzel verilir.
-Vergisiz servet transferi yapılır.
gibi işlere yarar. Bu sebeple değeri düşmesin istenir . Kim sever Vatandaşı / Hizmet alanı
  • ycaycayca  (26.08.20 19:01:26)