bu müzik tarzının adı ve bu tür şarkıları arıyorum.

söz ağırlıklı değil de müziğin ön plana çıktığı, söylemesi zor adeta senfonik neredeyse operaya yakın bi türk sanat müziği tarzı var. mesela bu akşam bütün meyhaneleri dolaştım istanbul un ya da huysuz ve tatlı kadın.

icrası epey zor aynı zamanda dinlemesi o kadar zevkli şarkıları arıyorum. bi ara klasik sanat müziği diye bişey duymuştum. o şekilde arayınca bişey bulamadım.

hani sanki türk sanat müziğinin özü gibi bişey. saray müziği mi dersiniz dede efendiler in altyapıları mı başka bişey mi bilemiyorum..

bilmem ifade edebildim mi? yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım istanbul un. isterseniz söylemeyi deneyin. yapamazsınız:)
www.youtube.com

kapın her çalındığında
cana rakibi handan edersin
pişman olup da dönersen geri
sazlar çalınır çamlıca'nın bahçelerinde

bir çırpıda aklıma gelenler :D
  • dougsampson  (25.08.20 10:15:13)
dede efendi diye girerseniz tasavvufa kadar gidersiniz ve harbiden de ağırdır yani. mesela yine bir gülnihal, icrası da zordur cidden -gerçi duyurudaki ve cevaplardaki çoğu eserin icrası zordur, belirteyim- direkt sözsüz istiyorsanız taksimleri -kanun taksimi vs yani doğaçlama olarak belli bir makamda takılmak yani, mesela orient blue'nun dediği gibi kürdili hicazkar olur nihavend olur- ya da saz semaileri de olabilir, dinleyebilirsiniz. ben güzin değişmez'in meftunun oldum diye bir albümü var, baya ağır eserler var, onu çok severim,m spotify'da da var mesela. kendisi mektepli değil alaylı -alaylı dediğim de, yine tsm korolarında sazla beraber çalışmış yani- bir hanım. sesi buğuludur, ben çok severim. size böyle daha osmanlı dönemi - cumhuriyetin ilk yılları eserleri lazım, çünkü günümüze doğru geldikçe eserler gitgide önce arabeskleşiyor sonra da poplaşıyor. gerçi son dönemde bir iki yeni genç yetenek çıktı -ben de çok yaşlıymışım gibi söyledim ama benim yaşlarımdalar XD annem sağolsun böyle böyle tsm dernekçi teyze oldum aşsdlkaidkas - bulursam annemlerin konser programlarındaki playlistleri atarım size, onlar da baya ağır söylüyor -annem kanun çalıyor, bazen koroda da yer aldığı oluyor- ya da direkt ona da sorarım.

ek olarak ben münir nurettin'in pek çok eserini çok severim. yalnız icrası zor olmasına rağmen sizin kastettiğiniz gibi eserleri azdır, çok bilinen rindlerin akşamı (dönülmez akşamın ufkundayım) ve beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın, gibi. şahsi favorilerimden kanatları gümüş ve tereddüt -tereddüt biraz daha sizin istediğinize yakın olabilir, kanatları gümüş daha batılı bir eserdir, 3/4'lük olması lazım, vals gibiydi sanırım, film müziğidir zaten, nazım hikmet'in şiirinden bestelenmiştir. tavsiye ederim yine de.

ek olarak makber vardır harbi harbi ağırdır, ama sağolsun abdülhak hamit tarhan ölen eşi için yazmış olsa da, eşinin cenazesinde tanıştığı hanımla kısa sürede evlenmiştir, böyle de şarkı mahvederim asşdlkaidka

bir de, tatyos efendi'nin eserlerini çok severim ama çok klişe bir cevap oldu bu da XD zaten güzin değişmez de albümünde seslendirmiş bazı eserlerini.
  • pasp  (25.08.20 13:14:28)