ingiltere ve almanya basketbolda neden bu kadar geri?

neden sizce?

Popülarite. Amerika nasıl furbolda geriyse, sebebi aynı.

Biraz da ülke politikası, İngilizler hemen her spor dalında varlar nasıl olsa, basketten geri dursalar ne çıkar.

Almanya'ya gelince, o İngiltere kadar kötü olmadı hiç, Batı Almanya zamanında Yugoslavya ile rakip durumdalardı sürekli ama günümüzde demir perde ülkelerinin çok gerisindeler neden bilmem.
  • Avoiding The Puddle  (24.08.20 00:43:24)
almanya'dan bir alba berlin, bir de belki bamberg var ara sira duydugum. onlar da bizdeki banvit ayarinda takimlar en fazla. bunu sadece popülarite ile aciklayamadim ben kendi kendime, o sebeple sordum biraz da.

  • proteus  (24.08.20 00:48:49)
futbolda cok iyi olduklari icin. her seyde ayni anda iyi olamazsin malum.

  • baldur2  (24.08.20 00:49:34)
Modern futbol İngiltere’de doğmuştur.
İngiliz futbol yıldızı Gary Lineker’in ünlü sözü ‘Futbol, herkesin oynadığı ama sonunda Almanların kazandığı bir oyundur’

Futbol özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinde popüler bir spordur. Basketbol, beyzbol, Amerikan futbolu, buz hokeyi gibi sporlar ise ABD’de yaygındır ancak Avrupa’da değil. Bunun temel nedeni bahsedilen spor dalının o kültürle yoğrulması ve yetişmesi modern anlamda basketbol nasıl ABD liselerinde çıktıysa, futbol da 1800lerin sonunda İngiltere’de soyluların gittiği okullarda yayılmıştır.

Bir de Basketbol ve beyzbol ABD stili kapitalizmine çok uygundur. Araklama olmasın, beyzbolla alakalı bir yazı okumuştum sanırım sözlükte; beyzbol uzun süren ve sürekli takip edilmesinin zorunlu olmadığı bir spordur. Dolayısıyla bir beyaz yakalı ABDli aynı anda hem işini yapıp hemde beyzbol maçını takip edebilmektedir. Buna karşılık da Basketbol da hızlı ve kısa bir oyun. Bu da yine ABDlilerin yüksek tempolu oyunla az vakit harcayarak oynadıkları bir spor. Ancak futbol görece uzun, yeri gelince tempolu yeri gelince yavaş oynanan bir oyun. Avrupalı yaşam tarzına daha uygun. Bir de futbol oynamak çok ucuzdur. Yuvarlak topa benzeyen kağıt yumağı bile yeri gelince ilkokul çocuklarının futbol eğlencesine yetiyor. Latin Amerika’da yayılma sebebin temel olarak bu olduğunu düşünüyorum.
  • Hallegadola  (24.08.20 01:39:01)
@pass’ın verdiği cevap da dahil olmak üzere her genelleme yanlıştır.

Futbol da diğer dallar gibi bir spor. Bugün çoğu ülkenin doğrudan siyaset aracı haline gelmiş bir spor.

Basketbolun Türkiye’deki popüler olması bence daha ilginç bu arada. Balkan ve Baltık ülkelerinin basketbola ilgisi, bu ülkelerdeki ortalama erkek boyuna bağlanarak açıklanabilir ama Türkiye’de sevilmesi bence araştırılmalı.
  • Hallegadola  (24.08.20 01:57:43)
bu iki ülkede de bol yeşil alan var. böyle olunca açık alan sporları daha populer olmus bence.

  • monicapp  (24.08.20 11:21:13)
Ingiltere'de geri olmasinin sebebi, cok daha populer 3 sporun olmasi (futbol, kriket ve rugby).

Lokal liglerde bolca takim var aslinda ama ust ligleri cok tirt cunku para yok. Para olmadigindan ne iyi oyuncu cekebiliyorlar ne de altyapidan oyuncu yetistirebiliyorlar.
  • kif  (24.08.20 12:52:59)