Kısa film fikirleri, sizce hangisi?

Merhaba,

Bir kısa film yarışması için Dram kategorisinde katılmak üzere 4 öykü düşündüm. (Yaklaşık 3 dakikalık okuma) Sizce hangisi daha iyi, çarpıcı ve neden?

Teşekkürler

1. Fikir
17 yaşındaki Ali bir akşam eve dönerken ailesinin çığlıklarını duyar. Eve koşarak varır ve o esnada silahlar ateşlenir ve ailesi katledilir. Adamlar “Çocuk nerede diye?” sorarlar birbirlerine, Ali korku ve üzüntüyle oradan kaçar. Başka bir ülkeye iltica eder, ilk değerlendirmeler sonucu ona yatacak yer sağlanır. İşlemlerine başlanır ve Ali yeni çevreye uyum sağlamaya çalışır ancak travma sonrası olayı atlatamaz ve kabuslar görür. Bir gün yeni arkadaşlarıyla keyifli bir akşamdan sonra kaldığı yere dönerken karşısına iki adam çıkar, ailesini katleden adamların akrabalarıdır bunlar. Onlardan kaçılamayacağını söyleyerek Ali’yi bıçaklarlar.

2. Fikir
Genç adam gece uyanık halde yatakta uzanmaktadır. Kalkar ve pencereden gecenin sessizliğine bakar. Dış ses olarak konuşmaya başlar ve o gün tam 3 yıl olduğundan bahsetmeye başlar. Genç bir kadın ile olan anıları görünür, mutlu ve huzurlu olunan anılar. Adam günlük hayatında sıkıntılar çeker, her şey ona kadını hatırlatır ve adam nasıl zorlandığından bahseder. Adam üzgün ve umutsuz görünür, zorlanarak da olsa hayatına devam etmesi gerektiğini söyler ve o sırada 2 yaşındaki kızı görünür. Adam onu kucağına alır ve hüzünle gülümser.

3. Fikir
Yeni mezun olmuş genç bir mühendis birçok iş başvurusu yapar fakat olumsuz sonuçlar almaktadır. Gelen aramayla umutlanır fakat istenilen özelliklere sahip olmadığı için sonraki aşamaya geçemez. Adam yavaş yavaş umudunu kaybetmektedir ve karamsarlığa sürüklenir. Annesiyle telefonda konuşur ve kirayı bir ay daha ödeyip ödeyemeyeceğini sorar utanarak, annesi kabul eder ancak artık iş bulması gerektiğini söyler. Sonra bir mülakata çağrılır, adam umutlanır ve heyecanla mülakata hazırlanır. Toplantı odasında umutla bekler, fakat gelen kişi toplantının çok kısa olacağını çünkü o sabah başka birinin işe alındığını söyler. Adam hayal kırıklığına uğrar. Yolda üzüntüyle yürürken bir cafeye girer, bir müşterinin aldığı gibi latte almak istediğini söyler ve o resimleri nasıl yaptıklarını sorar. Cafe sahibi, isterse ona öğretebileceğini söyler ve barın arkasına çağırır. Adam kendi lattesini yapar ve fena olmaz. Sonra bir masaya geçer, kahvesine bakarken düşünür ve cafe sahibine elemana ihtiyaçları olup olmadığını sorar, cafe sahibi olduğunu söyler ve çalışmak ister misin diye sorar, genç adam mutlulukla kabul eder.

4. Fikir
Genç kadın otobüste oturmaktadır. Az ileride köpeğiyle oturan adamı görür, adam ve köpeği sevimlidirler. Kadın ara sıra onlara bakar fakat adam sürekli dışarı bakar ve kadını fark etmez. Kadın daha sonra adam otobüsten inerken cüzdanını düşürdüğünü fark eder. Kalkar cüzdanı alır ve sonraki durakta iner. Geriye doğru koşarak gelir ve adamı bulur, adam parkta bankta oturmaktadır. Adamla cüzdanını vermek üzere konuşmaya başlar ve cüzdanını düşürüp görmediğini söyler. Adam kör olduğunu söyler, kız pot kırdığı için üzülür. Adam önemli olmadığını şakayla söyler. Kız rahatlamış görünür ve tanışmak için sorular sormaya başlar, kamera onlardan uzaklaşır.

1.

  • since1907  (23.08.20 15:40:42)
Eline saglik oncelikle.

Hepsini okudum. Bunlarin icinden 2yi secerdim. Boyle seyleri seviyor degerlendirme kurullari..dis ses falan, sanatsal buluyorlar galiba
  • Kittie  (23.08.20 15:45:11)
@j r r

Yarışmaya katılım süresi giderek azalıyor. Ben de bu fikirler dahil hep bir şeyler düşünüp, orijinal ve çok iyi olmadığına karar verip başka fikir bulmaya çalışıyorum. O yüzden ilerleyemiyorum da. Bir de senaristlerin olduğu bir platformda sordum ve bana orijinalliğe takılmayı bırakmamı ve devam etmemi söylediler. Yani daha iyi olan fikri geliştirmek üzere odaklanmaya başlayabilirim. Benim de aklımda 1 var özellikle, fırsat olursa 2. yi çekmeyi de deneyebilirim.
Bu arada belirtmediğim bir detay var ki film süresi 3 dakikadan kısa olmalı. Yani çok fazla karakter ve olay detaylarına girilebilecek kadar büyük bir zaman yok. 15 dakika falan olsa detaylandırılabilir daha çok.
  • senolll  (23.08.20 16:06:21)
10 yıl kadar önce, Philips Cinema - Parallel Lines serisi 3 dakikalık kısa filmler yayınlamıştı youtube de.
Fikir vermesi açısından onlara bakmanızı öneriyorum.
Link: www.youtube.com
örnek filmlerden (bana göre en iyilerden) birisi:
www.youtube.com
  • ankarakecisi  (23.08.20 16:36:03)
Bence 3 en gerçekçi ve klişesiz olanı.. sinema TV mezunuyum

  • olaylar olaylar  (23.08.20 17:12:47)